חומרי חקירה שביצעה המשטרה חשפו תיעוד יוצא דופן של מערכות הבחירות בישראל: כיצד, בהוראת מפלגת "קדימה", נשכרו לא פחות מ-5 חוקרים פרטיים כדי לאסוף מידע על יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, מבלי שהשב"כ יבחין במאומה

במסגרת חומרי חקירה המתנהלת במשטרת מחוז תל אביב עולה, כיצד בבחירות 2009, בין ציפי לבני ובנימין נתניהו, שכרו אנשי לבני חוקרים פרטיים על מועמד הליכוד לראשות הממשלה – ואף על רעייתו. כך פורסם לראשונה בחדשות 2.

"זו הייתה תקופת בחירות אבל אני יכול להגיד שבאופן עקרוני היה מעקב, מבחינתי הלקוח הוא 'קדימה'", כך אמר החוקר הפרטי רפי חאמי בתחקיר שפורסם לפני חמש שנים.

בחקירתו במשטרה שפרטיה נחשפים הערב (א'), אומר החוקר כי גויס בתשלום למפלגת 'קדימה'. "אני זוכר מפגש אחד ודאי בבית מפלגת קדימה ברחוב גיסין בפתח תקווה, אם אני לא טועה במשרדה של היו"ר".

גם מנכ"ל המפלגה דאז משה שחורי אישר את הדברים השבוע בעדות בבית משפט. "הייתה פגישה בין החוקר לבין האנשים של לבני שבה סוכם על המעקבים אחר נתניהו".

החוקר הפרטי אמר במשטרה: "אייל ארד (מנהל הקמפיין של לבני במערכת הבחירות) פנה אליי בקשר לעבודה של תצפית במלון קראון פלאזה בתל אביב, בו שהה ביבי נתניהו. בהמשך נפגשתי עם ארד, שתי פגישות. האחת במטה הבחירות של המפלגה בתל אביב והשנייה בבית קפה בסמוך לרחוב ארלוזורוב. ארד פירט בפניי כאמור את דרישת העבודה הנ"ל ודיבר איתי גם על המחיר. דיברנו על שבוע עבודה, ההערכה שלי הייתה סך של 70-80 אלף שקלים, משהו כמו 10,000 שקלים ליום עבודה".

המשטרה: "מדבריך עולה שאייל ארד הוא זה שמסר לך את מתווה העבודה ומפלגת קדימה שילמה את התשלום?".
החוקר הפרטי: "כן, אייל ארד הוצג כיועץ ומי שמנהל את מסע הבחירות. אני רוצה לציין שמי שטיפל ואמר מה צריך לעשות בפעולת התצפית הוא איל ארד".

הפרקליטות הסתירה פרטים רבים מעדות החוקר הפרטי, אך מהממצאים שהותרו לפרסום עולה שזה היה מעקב בהיקף גדול.
החוקר הפרטי צירף אליו עוד ארבעה חוקרים שהתחזו לאנשים תמימים שיושבים בלובי המלון ותיעדו בסתר את נתניהו.

לפי העדות, מטרת המעקב הייתה הקלטה ותיעוד של פגישות נתניהו עם שני אנשי עסקים מוכרים: האחד מיליארדר והשני עוד היה אז מקורב לנתניהו ומאז חצה את הקווים, כדי להשיג מידע מביך על מועמד הליכוד לראשות הממשלה.

"ביום 25.12.08 התמקמתי יחד עם עובדים שלי במלון קראון פלאז'ה בלובי המלון", סיפר החוקר הפרטי. "במהלך היום ביצענו שעות תצפית ארוכות. לעיתים יצאנו לתצפית בנקודות סמוכות. למיטב זכרוני דיווחתי לאיל ארד".

אחרי הבחירות הגיע ל'קדימה' החשבון. "הפעילות נערכה על ידי שלושה חוקרים מהשעה 10:00 עד 22:00, לפי 165 דולר לשעה". בתחקיר שפורסם בעבר עלה כי באורח פלא התשלום הוצג למבקר המדינה כ"הוצאות רכב" ולא כמהותו האמיתית.

איל ארד, מנהל הקמפיין דאז של מפלגת קדימה מסר בתגובה: "איני מכיר אדם בשם רפי חמי, מעולם לא הזמנתי ממנו עבודה, ומעולם לא הזמנתי או הפעלתי או הייתי קשור, לחוקר פרטי במהלך מערכת בחירות, לא ב-2009 ולא בשום מערכת בחירות אחרת, ולא דיווחתי או קיבלתי מידע מחוקר פרטי. כל מי שקושר אותי לכך משקר ונתלה בשמי כדי לחפות על מעשיו הנלוזים".