לדברי ראש הממשלה, הוא העביר מסר לארצות הברית ולרוסיה, שלפיו "ישראל תפעל בסוריה לפי הבנתנו ולפי צרכי הביטחון שלנו". לפי ההסכם החדש, החיזבאללה והמיליציות השיעיות המופעלות על ידי איראן, יורחקו רק בין 5 ל-20 ק"מ מהגבול

"אנחנו דואגים לביטחון ישראל ואתם יודעים את זה היטב", אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבתה השבועית של סיעת הליכוד. "אנחנו עושים את זה בשילוב נכון של תקיפות ואחריות. אנחנו שומרים על הגבולות שלנו, אנחנו שומרים על המדינה שלנו ואנחנו נמשיך לעשות זאת".

בהתייחסות להסכם להארכת הפסקת האש בסוריה, אמר ראש הממשלה, "אני גם הבהרתי לידידינו קודם כל בוושינגטון וגם לידידינו במוסקבה, שישראל תפעל בסוריה, כולל בדרום סוריה, לפי הבנתנו ולפי צרכי הביטחון שלנו. זה מה שקורה וזה מה שימשיך לקרות".

לפי ההסכם, שהוארך בתום שיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוף השבוע, אנשי חיזבאללה והמיליציות השיעיות יורחקו רק בין 5 ל-20 ק"מ מהגבול – בניגוד לדרישות ישראל, שהפעילה לחץ רב בנושא בחודשים האחרונים. ההסכם נחתם עוד ביולי, בתום פגישת שני הנשיאים בשולי פסגת ה-G20 ביולי. להסכם שותפה גם ירדן.

בישראל חוששים מהתבססות איראן בסוריה, בחסות המלחמה בארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש), והבהירו כי לא יאפשרו זאת. ביום שישי אמר גורם ביון מערבי לרשת BBC כי טהראן החלה בהקמת בסיס קבע בסוריה, מדרום לדמשק. לפי תמונות לוויין שצולמו בשנה האחרונה, הבסיס אמור לשמש חיילים וכלי רכב. לא ברור אם הוא כבר מאויש.

צילומי לוויין מוכיחים: איראן מקימה בסיס צבאי בסוריה

בחודשים האחרונים, פעלו גורמים מדיניים וביטחוניים באירופה, בארצות הברית וברוסיה ומדינות ערביות כדי להבהיר שישראל לא תסכים לנוכחות איראנית, בדמות חיזבאללה, ברמץ הגולן. לאחר דיאלוג מתמשך, ישראל הציבה תנאי ולפיו יש להרחיק כל פעילות איראנית ושל חיזבאללה ל-40 ק"מ מהגדר.

עם זאת, הרוסים, הפועלים יחד עם איראן ועם משטרו של בשאר אסד, השיבו כי המרחק הוא עניין זמני ולא קבוע, ואילו האמריקנים הסתייגו מכל החלטה וטענו כי המדיניות שתתקבל תחסוך בחיי אדם. ההודעה על המשך הפסקת האש, שהחלה ביולי, נמסרה לאחר פגישתם של דונלד טראמפ וולדימיר פוטין. גם ירדן שותפה להסדר.

הבוקר התבטא בנושא גם שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, שאמר לשלום קיטל ורועי שרון בכאן רשת ב' כי "ההסכם הזה הוא לא בין ישראל לבין מישהו, אלא בין מדינות אחרות, שאנחנו בהחלט מכבדים אותן. בסופו של דבר, מדינת ישראל תגן על עצמה בכוחות עצמה". עוד אמר בנט כי "טוב שיש הסכם שמדבר על יציאת איראן מסוריה, אבל הפרמטרים צריכים להיות הרבה יותר חדים".