תגובות אמוציונלית במחנה השמאל לאמירתו של יו"ר 'העבודה' לפיה "השמאל באמת שכח מה זה להיות יהודים". בשמאל תוקפים: "אף אחד לא ילמד אותי מה זה להיות יהודי" ו"גבאי, אתה זה ששכח" • וגם: כשיו"ר ש"ס פרגן ליו"ר 'העבודה' במרוקאית


בוידאו: דבריו של גבאי, אמש

אמירתו של יו"ר מפלגת העבודה, אמש, לפיה "השמאל באמת שכח מה זה להיות יהודים" גורמת הבוקר לתסיסה במחנה השמאל, לרבות התקפות נגד גבאי מתוך המפלגה שלו. "אני לא שכחתי מה זה להיות יהודי ולא שכחתי להיות ציוני", אמר ח"כ עמירם לוין בראיון ל'רדיו ללא הפסקה'.

הוא הוסיף: "אף אחד לא ילמד אותי מהי ציונות ומהי יהדות. יושב ראש המחנה הציוני חורש את הארץ, מדבר לעניין ולא מקריא ססמאות. אני לא אהבתי את דבריו ואני חושב שהוא לא התכוון למה שאמר, בעיני הניסוח היה שגוי. לא השמאל ולא אני שכחנו מה זה להיות יהודים. זה כנראה לא היה משפט לא מוצלח והוא ימצא דרך לתקן את הדברים".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, תקפה את גבאי בחריפות וכתבה: "לא, אבי. אתה זה ששכח. אין סתירה בין יהדות לערכים ליברלים ולא כל היהודים מוכנים להשתחוות לגרסה החרדית או הציונית-דתית של היהדות. השמאל שהקים את המפלגה שלך ידע את זה פעם".

גלאון אף צירפה לדברים שלה את התמונה הבאה בה נראית הלחישה המפורסמת של נתניהו באזני הגר"י כדורי זצוק"ל – לצד תמונתו של גבאי:

ח"כ עמיר פרץ הסתייג אף הוא מדבריו של גבאי ואמר: "אני חלוק על אבי גבאי בעמדה לגבי מה הוא שמאל ומה היא יהדות". לדברי פרץ, "אני איש שמאל, אני יהודי, שמאמין בדו-קיום ובתהליך מדיני: כל הערכים ביחד אינם עומדים בסתירה אחד לשני. בדיוק להפך. הם משלימים בתפיסת העולם הכוללת שלי. קיימתי שיחה עם אבי גבאי – אינני מקבל את הניתוח לפיו השמאל נבהל מדבריו של נתניהו ב-99, אבל יש לו את הניתוחים של מי שראה את הדברים מבחוץ, אנחנו רואים אותם מתוך המחנה ויש מקום לדיון עמוק בעניין”.

עוד מדברי פרץ: "אני איש שמאל כל ימי חיי, אני אינני מסתיר זאת. להפך, אני גאה בעמדותיי. אני יהודי, אני לוקח את המסורת שלי מבית אבא ומבית אמא. אני לוקח אותם איתי לכל מקום, הילדים שלי מגיעים איתי לבית הכנסת וצמים בימי הכיפורים, כולנו מקיימים קידוש בשבת ואני אינני מוצא שום סתירה בין הערכים של להיות איש שמאל לבין להיות יהודי.

מי שהביע תמיכה נחרצת בגבאי הוא יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, שכתב: "אבי ידידי, כה לחי! אסור לנו לשכוח שאנחנו יהודים. כך גדלנו במרוקו וכך אבותינו חלמו שנחיה במדינת ישראל, כמו יהודים גאים. דייאלנה! (במרוקאית – אתה משלנו)".