יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב גפני: "קיימת אפליה תקציבית לרעה של בתי הדין הרבניים בהשוואה לבתי המשפט"

"מדוע קיימת אפליה לרעה של בתי הדין הרבניים בהשוואה לבתי המשפט. המצב בלתי נסבל. ונובע בין השאר מהעברת בתי הדין לאחריות משרד המשפטים".

על כך התלונן אתמול יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, בדיון סוער שקיימה הוועדה כשאישרה העברה של 16 מיליון שקל למערכת בתי המשפט ולרשות האכיפה והגבייה, לצורך תוספת 6 תקני שופטים ותגבור תקציב הרשות.

קרא עוד

[postim]

הוא הודיע, כי "יקיים דיון ממצה ומקיף בעניינם של בתי הדין הרבניים", ודרש לקבל מהנהלת בתי הדין רשימה של כל הבעיות והצרכים בתחומי כוח אדם, במשאבים פיזיים, בבינוי, באבטחה ובתקציבים. כן דרש מהאוצר לקבל לידיו את כל הנתונים לגבי תקצוב בתי הדין הרבניים בהשוואה לבתי המשפט. "התנגדתי להעברת בתי הדין למשרד המשפטים, מתוך טענה שיופלו לרעה, ואכן זה מה שקרה בפועל", אמר.

ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), הביע גם כן תרעומת על מצבם הקשה של בתי הדין הרבניים, ואמר כי "בושה למדינה שמשפרת ומשדרגת מערכת תחבורה, וכשמגיעים לבתי הדין, לדיין שצריך לתת שירות לאזרח, אין אפילו מקום לשבת. אני ממש מתקנא בבתי המשפט. למה יש חמישה אנשי מנהלה לשופט, לעומת איש מנהלה אחד בלבד לדיין?"

אב בית הדין האזורי בתל-אביב, הרב הגאון רבי אליהו רפאל היישריק שליט"א, סיפר כי "קיימת אפליה קשה של בתי הדין לעומת בתי המשפט. זה איננו עניין רק של חרדים, כיוון שכל הציבור היהודי בישראל נדרש לעבור בבתי הדין הרבניים". כדוגמה לאפליה, ציין ש"מ-1960 עד 2010, גדל מספר השופטים ב-384 אחוז, בהתאם לגידול באוכלוסיה, שגדלה ב-360 אחוז בתקופה זו. לעומת זאת, מספר הדיינים גדל באותה תקופה בשיעור של 39 אחוז בלבד. בתי המשפט קיבלו תקנים לרוב, אך לקבל תקן של דיין זו משימה בלתי אפשרית. לעובדות הללו יש ביטוי יומיומי בעומס הרב בבתי הדין, זאת כאשר מדובר על פי רוב בדיונים מלאי אמוציות".

עוד אמר, כי "האפליה ניכרת גם בבינוי, בכוח אדם המשמש עזר לדיינים ובאבטחה. בעוד לכל שופט יש חמישה אנשי מנהלה, לרשות הדיין עומד איש מנהלה אחד בודד. בתחום האבטחה מדובר במחדל של ממש, ובתי הדין הם מקומות לא בטוחים עבור הדיינים ועבור הציבור. העניינים הנידונים בהם הם רגישים מאוד, ולמרות זאת יש לא יותר ממאבטח אחד או שניים בלבד בכל בית דין".

הדיין הרה"ג רבי מרדכי רלב"ג שליט"א, סיפר על אירוע מהשבועות האחרונים בבית הדין בתל אביב, שכמעט הסתיים באסון, בשל מחסור במאבטחים. לדבריו, "אבטחת בתי הדין בכל הארץ מתוקצבת ב-2 מיליון שקל בשנה, פחות ב-50 אחוז מהמינימום שביקשנו".

סגן ראש אגף התקציבים באוצר, מאיר בינג, אמר כי "בשנים האחרונות נעשו הרבה פעולות פיתוח בבתי הדין הרבניים. לדוגמה: 12 מיליון שקל הושקעו בשיפוץ בבית הדין בחיפה. כעת מטפלים גם באשקלון". עוד טען, כי בבתי דין 80 אלף תיקים, ובבתי משפט 700 אלף תיקים. וגם ההבדלים בתקציב אינם משמעותיים באופן יחסי".

הרב גפני לא הסכים עם הדברים, ואמר כי "בכל פעם שאני מעלה את הנושא, מביאים את הדוגמה של חיפה. אך בפועל אין שוויון בתקצוב, בבינוי, באבטחה, ובכל תחום אחר בין שתי המערכות. בכוונתי לקיים דיון ממצה ולהביא לשינוי המצב".