יממה לאחר שדווח על פריסת סוללות כיפת ברזל במרכז הארץ, הותר לפרסום כי אחת הסוללות הוצבה בגוש דן • הערכה במערכת הביטחון: תגובה להשמדת המנהרה אינה שאלה של 'אם' אלא 'מתי'. בינתיים, המצרים מנסים להרגיע את הרוחות

צה"ל פרס סוללה של מערכת כיפת ברזל בגוש דן – כך הותר היום (שלישי) לפרסום. בשבועות האחרונים נפרסו ברחבי הארץ סוללות על רקע המתיחות הגוברת בגבול עזה, לאחר פיצוץ מנהרת הג'יהאד האסלאמי לפני כשבועיים. צפו בתמונות של מערכת כיפת ברזל ברחבי הארץ. צילום: פלאש 90

בנוסף, בצה"ל מתגברים בימים האחרונים את האבטחה סביב העבודות על המכשול הקרקעי מול רצועת עזה, בין היתר גם כוחות מיוחדים לוקחים חלק במאמץ ההגנה. זאת על מנת להכין תגובה מהירה למקרה שהג'יהאד יחליט לפעול ובנוסף לאפשר את המשך העבודות על המכשול.

הנחת העבודה במערכת הביטחון היא שתהיה תגובה של הג'יהאד האסלאמי. בימים האחרונים השלימו בצה"ל את פריסת סוללות כיפת הברזל בדרום ובמרכז הארץ ובעוטף עזה המתיחות הגבוהה מורגשת מאוד.

בצה"ל מדגישים כי מירב המאמץ מתקיים על מנת להמשיך את שגרת חייהם של אזרחי עוטף עזה, אולם החקלאים לא מורשים לעבד את אדמותיהם סמוך לגדר הגבול ללא אישור מצה"ל ותושבי הסביבה הונחו שלא להתקרב לאזור הגבול או לעמוד במקומות חשופים מחשש לתקריות צליפה. במקביל, קציני הביטחון הונחו לעדכן את הצבא על קיום אירועי הומי אדם.

בתוך כך, מקורות פלסטיניים ברצועת עזה מסרו ל-ynet כי מצרים מפעילה לחץ כבד על אירגון הג'יהאד האיסלאמי בעזה שלא לפתוח במערכה מול ישראל. לעת עתה, הג'יהאד האיסלאמי מקשיב למצרים, למרות שאיראן היא הפטרון שלו. בחודשים האחרונים קיים קשר קבוע בין הג'יהאד האיסלאמי לבין מצרים, ובארגון גאים בקשר הזה ומעוניינים לשמור עליו. לכן יש, למצרים יכולת להפעיל עליהם לחץ כדי למנוע הסלמה צבאית.

(בוידאו: שיגור כיפת ברזל מלב ים. צילום ארכיון: דובר צה"ל)

ההשפעה של מצרים על רצועת עזה בימים אלה גדולה יותר מההשפעה האיראנית. הלחץ שמופעל על הג'יהאד האיסלאמי מגיע גם מחמאס, שהנהגתו אינה מעוניינת בשלב הנוכחי בהסלמה, בעיקר מתוך הבנה שהסלמה כזאת עשויה למוטט את תהליך הפיוס. בחמאס יודעים שפעולת נקמה צבאית גדולה של הג'יהאד האיסלאמי תגרור אותו בעל כורחו לתוך המערכה.

המתיחות בדרום מורגשת מאז שצה"ל השמיד את המנהרה שחפר הג'יהאד האיסלאמי מעזה לתוך שטח ישראל. בפיצוץ, לפני כשבועיים, נהרגו 14 מאנשי הג'יהאד האיסלאמי והחמאס, בהם בכירים. לאחר הפיצוץ ותוצאותיו הקשות, הג'יהאד האיסלאמי הכריז כי הוא רואה בפעולה "הכרזת מלחמה". ההערכה בישראל היתה, שהארגון הקיצוני יתקשה להבליג ויחפש דרך לנקום. על רקע זה שלחה ישראל מסר אזהרה חריף, בו איימה להגיב בתוקפנות, גם נגד החמאס, אם הג'יהאד האיסלאמי ינסה לבצע פיגועי נקמה.

"הג'יהאד רוקם מזימה ומשחק באש, נגיב בעוצמה גם נגד חמאס", אמר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי בסרטון שפירסם במהלך סוף השבוע, שבו אף איים במרומז לפגוע במנהיגי הארגון. בג'יהאד האיסלאמי הגיבו לאיום של האלוף מרדכי: "האיומים האלה חושפים את הכוונות האמיתיות של הציוניים. זכותנו להגיב על כל תוקפנות ובתוך כך גם הזכות להגיב על פשע התוקפנות נגד מנהרת ההתנגדות, שגרם למות לוחמים מהזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד", נאמר בהודעה שפרסם.

בפתח ישיבת הממשלה שלשום הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מדינת ישראל תראה בחמאס אחראי לכל התקפה מרצועת עזה. "בימים אלה יש עדיין מי שמשתעשע בלנסות התקפות מחודשות על ישראל", אמר נתניהו. "היד שלנו תהיה קשה מאוד עם כל מי שינסה לתקוף אותנו או יתקוף אותנו, מכל גזרה שהיא".

//www.jdn.co.il/video/906939