מבט מהאוויר על שכונת רחביה. צילום: פלאש 90

נתונים סותרים: כמה דירות רפאים יש בישראל?

בדיון בועדת הכנסת לביקורת המדינה אמרה יו"ר הועדה ח"כ יחימוביץ כי ההערכות על מספר דירות הרפאים בישראל עומד על 40 אלף, נציגת הלמ"ס הפתיעה כשטענה בדיון שלפי הנתונים שבידה יש לא פחות מ – 160 אלף דירות רפאים

האם בישראל קיימות 120 אלף דירות ריקות שאיש לא יודע עליהן? מסתבר שכן.

בדיון שנערך אתמול בוועדה לביקורת המדינה אמרה היו"ר ח"כ שלי יחימוביץ כי לפי הערכות שברשותה מספר הדירות הריקות בישראל עומד על כארבעים אלף דירות, וכי הוצאתם לשוק הדיור יכולה לסייע לאחד האתגרים הלאומיים החשובים כרגע והוא מצוקת הדיור.

ביזנעס שימושי

פרופסור מנואל טרכטנברג שעמד בראש הוועדה שהמליצה למסות דירות ריקות במס מיוחד, אמר שמאז המלצתו בשנת 2011 בה עמד מספר הדירות על אותו הנתון לא נראה שקרה שינוי אם אלו הנתונים, וזה דורש בדיקה. הוא הוסיף וטען כי יתכן ויש יד מכוונת בדבר משום שרשויות מקומיות חפצות בדירות ריקות המכניסות להם ארנונה ולא דורשות מהם שירותים, ואם זה נכון, זה חמור ביותר.

מי שהפתיעה את הנוכחים היתה מירב פסטרנק ראש תחום סטטיסטיקה בלמ"ס, שאמרה כי לפי נתוני הלמ"ס מדובר במספרים אחרים לחלוטין וכי מס' הדירות הריקות עומד על כ158 אלף כשמרביתם מצויים בירושלים תל אביב וחיפה. הסכום שנקבה גדול פי ארבעה ממה שהציגה יו"ר הועדה.

לעומתה טען בני גנור מנהל מחלקה צרכנית טכנית בחברת החשמל כי לפי נתוני חברת החשמל לשנת 2015 עומד מס' הדירות הריקות רק על 20 אלף. נציגי המחלקה לשלטון מקומי הסבירו כי קשה לדעת באופן ברור מהי דירה ריקה בגלל חוק הגנת הפרטיות ולכן המספרים לא ברורים דיים.

יו"ר הוועדה אמרה כי נוכח הדברים שהתגלו היום בדיון אין מנוס מלבקש ממבקר המדינה לתת חוות דעת מיוחדת על העניין. יש לבדוק אילו אמצעים העמידה המדינה לרשות הרשויות השונות בכדי לגבות ארנונה כפולה, מדוע לא הוסרו החסמים עבור רשויות שכן רצו לבצע את ההחלטה, מדוע אין מאגר אמין שיאפשר לאמוד אמדן ברור של כמות הדירות הריקות, ומדוע לא יושמה למעשה ההחלטה בצורה שהורידה לטימיון את מהאמץ לשחרר את הדירות הללו לשוק. אני מקווה שזו "רק" רשלנות הוסיפה.

מתוקף תפקידה החליטה יחימוביץ להפעיל את סעיף 21 לחוק המבקר ולבקש מהמבקר דו"ח מיוחד בנושא.

מקור: http://bizzness.net/

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן