צילום: פלאש 90

אייכלר מאשים: "מי שהיה מעוניין לפגוע ב'מתנת חיים' השיג את שלו"

בנאום נוקב שנשא במליאת הכנסת התייחס ח"כ ישראל אייכלר להתנכלות לעמותת 'מתנת חיים', התנכלות שהובילה לפגיעה ממשית בעשרות חולי כליות בישראל. בסיום הדברים אישרו הח"כים את הצעתו להעביר את הנושא לוועדת הבריאות • צפו


בוידאו: קטע מהנאום

לפני כחודשיים פשטה המשטרה על משרדי עמותת 'מתנת חיים' בראשות הרב ישעיהו הבר (העמותה תומכת בחולי כליה, מתווכת בין תורמי כליה לנתרמים ועוד. עד היום התבצעו בזכותה למעלה מ-500 תרומות כליה בישראל. ב"ב) , החרימה מסמכים, עצרה את המנהלים לחקירה שלאחריה נאסר על הרב הבר לשוב לפעילות במשך שבועות ארוכים, עד לתחילת השבוע האחרון.

החשדות נגד העמותה והרב הבר נגעו לקידום מושתלים מסויימים על פני אחרים בתמורה לתרומות, כך ע"פ המשטרה. בשלב זה לא הוכח שנפל כל דופי בפעילות העמותה, אך חשוב לציין כי גם בשלב הראשוני של החקירה דובר על פעולה המנוגדת במובן מסויים לתקנות היבשות, אך רחוקה מאוד מאיך שהדבר הוצג בכלי התקשורת שדיווחו בהרחבה על "חשד לסחר באברים".

דרך אגב נציין, כי מטעמים עקרוניים נמנענו כאן ב-JDN לסקר את הפשיטה והמעצרים, מתוך הבנת העוול שיש בהטלת דופי באיש רב זכויות, רק על סמך חקירה ראשונית של המשטרה. מיותר לציין שההחלטה התבררה למפרע כנכונה ומוצדקת מאין כמותה.

כאמור, השבוע הורשה הרב הבר לשוב לפעילות, ואנשי העמותה, ידידיה וכמובן נזקקיה, מקווים שהיא תחזור לשגרת עשיה מבורכת כבר בתקופה הקרובה.

בעקבות ההתרחשויות המתוארות, הגיש ח"כ ישראל אייכלר הצעה דחופה לסדר היום. על פי ההצעה, מאחר ונגרמה פגיעה חמורה בארגון מתנת חיים ובעומד בראשו, ומעל הכול, לחולי הכליות, יש לכנס את ועדת הבריאות לדיון בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים ולבחון כיצד ניתן לסייע לעמותה ולחולי הכליות בישראל.

"לפני כעשר שנים נסעתי עם אביו של הרב ישעיהו הבר למרכז ההשתלות במטרה לסייע לארגון להתרמת כליות" סיפר ח"כ הרב אייכלר במליאת הכנסת "את האמת אני חייב לומר, לא האמנתי שהדבר הזה יצליח, שאנשים יתרמו ככה סתם. והנה כיום בזכות העמותה ישנם 480 אנשים שתרמו כליה. זה לא יאומן מה שעשה הרב הבר".

"והנה, היום באווירה השוררת במדינת ישראל שכל מי שרוצה לפגוע בחברו הולך ומגיש תלונה, ואז הנאשם נעצר, ואחר כך עד שהתיק נסגר, ובמדינת ישראל כמעט שום תיק לא נסגר, וכך הורסים מפעל חיים".

כאן עבר ח"כ הרב אייכלר לסקור את מצבה של העמותה כיום "גם כשהמשטרה הודיעה שהיא מאשרת לרב הבר לשוב לפעילות, מצבה של העמותה לא פשוט. בתחקיר שהתפרסם ב'גלובס' נכתב כי עמותת מתנת חיים בסכנת חיים ויחד אתה מאות אנשים במדינת ישראל. במשרדים של מתנת חיים מרגישים את הירידה בתרומות, ובפרט כלפי גופים גדולים שמנועים על פי חוק לתרום לעמותות שנמצאות בחקירה"

"יש הרבה דרכים להרוג עמותה, אבל בפתיחה של חקירת משטרה היא אחת הדרכים היותר טובות".

אך מעבר למחסור בתרומות כספיות, ישנו מחסור חמור הרבה יותר: "הבעיה היותר גדולה היא הירידה במספר התרומות האלטרואיסטיות לעמותה. כבר שנים שבכל סוכות יוצאת מתנת חיים בקמפיין גדול שממנו מבשילות כ- 40 תרומות. השנה לא היה קמפיין ומי יודע כמה תרומות נמנעו".

ח"כ הרב אייכלר סיכם את הצעתו: "מי שהיה מעוניין לפגוע בעמותה השיג את שלו. כעת אפשר לסיים את החקירה כי העמותה כבר נפגעה. במקום לכבד את האיש הזה על הפעילות הזו לוקחים אותו למעצר בבושת פנים?"

בסיום דבריו אישרה הכנסת להעביר את הדיון לוועדת הבריאות של הכנסת על מנת לבחון את הנושא יחד עם כל הגורמים הרלוונטיים ולהציל את העמותה מקריסה ואת חולי הכליות ממוות.

//www.jdn.co.il/news/israel/801447

5 תגובות

מי שיפסיד, זהו הציבור החילוני, כיוון שזכות התורם לתרום למי שהוא בוחר, וכל התורמים הינם חרדים/דתיים, לא מן הנמנע שמי שבמסמכים ירשום שהוא מוכן לתרום לכל אחד, יעבירו אותו לסוף הרשימה. או שיהיה ברור בלי מילים שלא מתעסקים איתם, עם החילוניים.
לא נראה לי שהרב הבר ירצה להכוות מעוד הלשנה מטופשת.
תחשבו על זה, שנאמר מ 90 אחוז התאמה שולחים לניתוח והשתלה.
ישנו תורם שמתאים ל 3 אנשים, לאחד ב100 אחוז, לשני ב95 אחוז, לשלישי ב90 אחוז.
ברור לנו שננתח את המתאים ביותר, אלא אם כן ישנו סיכון מוגבר לאחד מהאחרים.
אך כיון שהמתאים ב90 אחוז יודע שהוא גם יכול להיות מושתל מהתורם, אם לא יקבל את התרומה, הוא הולך למשטרה ואומר, שהוא נדחה מפני מושתל אחר, כיון שלא הסכים לתרום. והנה הרב הבר במשבר.
אז הציבור שנוהג כך, יאכל אותה. לא מתעסקים איתם יותר.
ולרב הבר היקר, מעז יצא מתוק.
נקווה שבעקבות הסבל והיסורים שהיו מנת חלקך, תקבל את גמולך, ושהרב אייכלר היקר, והרב ליצמן היקר, ידאגו לך לתקציבים ראויים. ולא תצטרך להתרוצץ כל כך הרבה למען המפעל היקר שלך.
עלה והצלח.

מדינת חלם למה הם מחכים לא היה אפשר לעזור לרב הבר כבר בהתחלה לצאת מזה?

למה לא להביא סרטון במלואו???

הרב הבר בן אדם צדיק! אני מכיר אותו באופן אישי

מדינה ארורה

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו