המערכת הפוליטית סערה לאחר שהנשיא הודיע כי הוא דוחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה. לטענת מקורבים ששוחחו עם הנשיא, ריבלין צפה את הביקורת שתגרור החלטתו, אך לטענתו יש משהו מתוכנן מראש מאחורי מסע ההסתה נגדו

לאחר שהודיע כי החליט לדחות את בקשת החנינה של אלאור אזריה, החל כצפוי נשיא המדינה ריבלין להתמודד עם ביקורת קשה. אך בשיחה עם מקורביו הבהיר הנשיא כי לא הופתע מהסערה שנגרמה כתוצאה מהחלטתו. "החלטות קשות צריכים לקבל", אמר ריבלין.

אך למרות האמירות המרגיעות, טוענים מקורבים ששוחחו עם הנשיא כי הוא חושב שלא כל השיח נגדו הוא אכן אותנטי. לדברי אותם גורמים, נשיא המדינה לא חושב שזה בלתי לגיטימי לשים אותו בכפייה ולהעביר עליו ביקורת, אך הוא התרשם שחלק ממה שקורה כנגדו ברשת – הוא מהלך מתוזמר.

כזכור אתמול דחה נשיא המדינה ריבלין את בקשת החנינה של החייל אלאור אזריה. "הנשיא סבור כי במכלול השיקולים הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל", נכתב בנימוק ההחלטה.

ההחלטה גררה גינויים רבים במערכת הפוליטית, ואף הובילה לפרסומים מסיתים נגד הנשיא. "בדמוקרטיה מותר לבקר כל אחד, מי כמוני יודע זאת, ולא כל ביקורת היא הסתה", אמר היום רה"מ נתניהו בעקבות פרסום תמונתו של ריבלין כשהוא עוטה כפייה. "הבקשה היחידה שלי היא שכל ביקורת תעשה בלי כאפיות, בלי פסלים ובלי חבלי תלייה, וזה נכון כלפי הנשיא וכלפי כולם".

נתניהו: לא כל ביקורת היא הסתה, אבל בלי כאפיות ובלי חבלי תלייה


אך חלק משרי הליכוד נקטו בגישה תקיפה יותר בביקורת שלהם. "ההחלטה של ריבלין היא לא מוצדקת וזכותנו לבוא ולהגיד שהוא לא נקט במידת הרחמים הנכונה כלפי אלאור אזריה, הוא לא הלך על הקונצנזוס הנכון בעם כדי לסיים את ההליך הזה, הוא לא דואג לחיילים שהולכים ונמצאים בשטח מדי יום ביומו. הוא היה צריך לבוא ולתת מסר אחר, שמוסכם על כולם", אמר היום יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן.

"הנשיא ריבלין, אם אתה בודק את העבר שלו, לצערי הרב הוא נקמן", הוסיף יו"ר הקואליציה. "הוא קודם כל תומך במי שתמך בו לנשיאות מכל אחת מהמפלגות. אני לא חושב שהוא צריך להתנהג כך, מרגע שהוא נבחר הוא נשיא של כל העם. לצערי בחרנו נשיא מהימין וקיבלנו נשיא מהשמאל. אז קיבלתי את זה, אבל שלא יגידו לי שאני צריך לדבר בזכותו. רק בגלל שהוא היה בליכוד בעבר לא אומר שהוא חסין מביקורת של אנשי ליכוד. אנחנו מבקרים אותו על פי עמדותיו ועל פי מה שהוא עושה".