סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, תקפה אמש את המעורבות האמריקנית בפוליטיקה הישראלית בטענה ש"הם לא מבינים את מורכבות האזור ולא שולחים את ילדיהם להילחם". נתניהו פרסם הודעת גינוי חריפה לדברים. בשמאל קוראים להדחתה

סערה במערכת הפוליטית: סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, העניקה אמש ראיון לערוץ ישראלי בשפה האנגלית ותקפה את מעורבותם של יהודי ארה"ב בפוליטיקה הישראלית.

"הם לא מבינים את המורכבות כאן ולא שולחים את ילדיהם להילחם…אין להם ילדים שמשרתים כחיילים והולכים להילחם באפגניסטן או עיראק. לרובם יש חיים די נוחים, הם לא מרגישים מה זה להיות מותקף על ידי טילים. אני חושבת שהענין הוא לחוות את המציאות הישראלית ורק אז אפשר להביע דעה", כך חוטובלי.

ראש הממשלה, שמכהן גם כשר חוץ, מיהר להתנער מהדברים וכתב: "אני מגנה את דבריה הפוגעניים של ציפי חוטובלי כלפי יהדות ארצות הברית. יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל".

חוטובלי התנצלה בשידור חי על הדברים וטענה שהיא הובנה שלא כהלכה. "יהדות התפוצות יקרה לי", היא הסבירה.

למרות הגינוי של נתניהו וההתנצלות של חוטובלי, באופוזיציה כבר קוראים לנתניהו להדיח אותה מתפקידה. התנועה הרפורמית, כמו גם מספר חברי כנסת מ'המחנה הציוני' ו'יש עתיד' פרסמו הודעות גינוי חריפות שכללו, כאמור, דרישה להדחתה של חוטובלי ממשרד החוץ.