Miriam Alster/Flash90

ליצמן התעקש והרכבת תצמצם משמעותית את העבודות בשבת

המאבק בחילולי השבת: לאחר איומי ההתפטרות של השר ליצמן, נדרשה רכבת ישראל להגיש תוכנית עבודה חדשה שתכלול צמצום של ממש של עבודות בשבת • שר הדתות: "ממשלה שאינה מכבדת את השבת, אין ברכה במעשיה. למנוע את הפגיעה בשבת"

בתום שיחות שנמשכו אל תוך הלילה ומגעים שנמשכו גם הבוקר בין נציגי החרדים, שר העבודה והרווחה חיים כץ ו"רכבת ישראל" הוחלט כבר עכשיו כי העבודות בשבת הקרובה יצומצמו מאוד, וזאת כדי למנוע משבר קואליציוני חריף יותר שיעמיד בסכנה את שלמות הקואליציה.

על פי דיווח באתר ווינט, בנוסף לזה התבקשה הנהלת הרכבת להגיש לשר חיים כץ תוכנית עבודה חדשה, שתכלול צמצום מובהק של עבודות בשבת. עוד היא נדרשה לספק נתונים מראש על כל העבודות הנחשבות לפיקוח נפש, ושבלעדיהן תיגרם פגיעה לנוסעים.

אמש נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים חיים כץ, ישראל כץ ויריב לוין עם נציגי הסיעות החרדיות כדי להגיע לפתרון. בתום הפגישה סיכם נתניהו כי הפתרון שיתגבש לא יפגע ברגשות החרדים ובקדושת השבת. עם סיום הישיבה נפגש חיים כץ עם נציגי רכבת ישראל ונועד עימם עד חצות. השר ביקש מהנהלת הרכבת לספק נתונים מדויקים על כל העבודות המבוקשות.

"העבודות שדיברנו על הצורך שלהן בשעות מנוחה נובעות מכך שאין לנו קווים חלופיים", אמר היום מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון, בכנס יום התחבורה הציבורית של עמותת 'תחבורה היום ומחר'. איילון פירט: "יש לנו את ציר איילון ואם צריך לבצע בו תחזוקה, אין לנו אפשרות להניע רכבות. כרגע על המסילה שנעה מחיפה ועד לראשל"צ יש ציר אחד שבו נעות רכבות ואין אפשרות לעשות מעקפים – לכן אתה מוצא את עצמך מחויב להשבית את הקווים ולבצע את פעולות התחזוקה ההכרחיות".

אמש הבהירו בסיעות החרדיות כי אין להן עניין במשבר קואליציוני, אולם הקואליציה לא תוכל לשרוד אם יהיה חילול שבת. "ברור שלא נוכל להשלים עם חילול שבת בפרהסיה, בטח בעבודות ממשלתיות בשבת כשאנו לא משוכנעים כלל שאלו עבודות מחויבות המציאות", אמרו בתום הפגישה עם נתניהו. עוד הבהירו כי העסקת עובדים לא יהודים, כמו שהיה בשבת הקודמת, אינה פתרון ראוי מבחינתם.

"אנו לא רוצים את המשבר הזה, זו ממשלה שטובה לנו. אנו גם לא רוצים לפגוע בציבור הנוסעים. אך יש עקרונות ערכיים שמקשים עלינו לוותר ולעבור עליהם לסדר היום. אנו דורשים שלא לקיים עבודות אלו בשבת. כמו שאנו מיישרים קו עם כל דרישות הקואליציה ומצביעים בכל דבר כפי שדורש ראש הממשלה, אנו דורשים שיכבדו את עקרונותינו בסוגיות דת ושמירת צביון מדינת ישראל", מסרו.

השיחות הליליות התקיימו לאחר שאתמול התחדש משבר השבת – שבוע לאחר האולטימטום שהציב שר הבריאות יעקב ליצמן לנתניהו. גורמים בסיעות החרדיות אמרו כי אתמול שוב הודיעה רכבת ישראל כי מתוכננות עבודות תחזוקה בשבת הקרובה. לטענתם, אמרו להם ברכבת כי מדובר בעבודות המתקיימות ארבע פעמים בשנה ולא ניתן לדחות אותן.

ממשלה שאינה מכבדת את השבת, אין ברכה במעשיה

מוקדם יותר היום, בראיון לתחנת הרדיו הצבאית, הבהיר השר ליצמן כי המשבר שיצר סביב סוגיית עבודות הרכבת בשבת הוא משבר אמתי. "אני הולך עם השבת עד הסוף. אם יהיה חילול שבת אני אתפטר". מנגד הבהיר כי אינו מעוניין בבחירות. "זה חלק מההסכם הקואליציוני ואני דורש שיקיימו אותו. אני מקווה שהמצב ייפתר – לא רוצה חילול שבת ולא רוצה בחירות".

יו"ר מפלגת ש"ס, השר אריה דרעי כתב היום: "כשפוליטיקאים פוגעים בשבת ומתנשאים על הנלחמים עליה, הם מזלזלים ברוב נשות ישראל שמקפידות על הדלקת נרות שבת ואכפת להן מקדושתה. הם גם מתעמרים בעובדים שנאלצים לעבוד בשבת, במקום לנוח עם משפחתם יום אחד בשבוע. בושה", כתב דרעי בחשבון הטוויטר שלו.

השר לשירותי דת, דוד אזולאי אמר כי "השבת היא מקור הברכה לישראל. ציביון מדינת ישראל ושמירת השבת חשוב לנו יותר מכל". אזולאי הוסיף, "ממשלה שאינה מכבדת את השבת, אין ברכה במעשיה. יש לעשות כל שביכולתנו למנוע את הפגיעה המתמשכת בשבת. אלו שסבורים כי עבודות בשבת חוסכות כסף, יגלו במהרה את הנזק שהם בידיהם גרמו בחילול השבת שלהם. כדאי לראות את לאורך ההיסטוריה מהם תוצאות חילול השבת. שמירת השבת זה גם חברתי, וגם יהודי".

5 תגובות

מה הכוונה צימצום משמעותי??????????????????אסוררררררררררררררררר!!!!!!!!!

אז יש מסחר גם עם השבת, חצי מותר חצי אסור…

יש כאן ריח ברור של שחיתות קשה ביותר
רק במדינה של שמפניות וסיגרים וגלידות פיסטוקים ופייק ניוז כמו של ביבי הרכבת עובדת בשבת ע"י יהודים

אז מה אם אסור. אמנם מאד עצוב שיש יהודים שמחללים שבת אבל מה זה ענינו!!0

בואו לא נתקן את העולם לגמרי, נפנים שלדאבוננו החילונים הם רוב הארץ, ועדיין לא זכו להבין מה הפירוש שבת בכלל. ובסך הכל פוליטיקה זה ההבדל בין הרצוי למצוי, אולי יש דברים יותר חשובים שצריך לדאוג למען כבודו יתברך

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן