בכנס המשפט בחיפה תקף היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט את הצעות החוק, בהן איסור על המשטרה להמליץ על כתבי אישום: "התוצאה של שילוב הצעות החוק עלולה להיות קשה לשלטון החוק והאינטרס הציבורי. מדובר בפגיעה קשה במניעת שחיתות שלטונית"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נשא הערב (ה') דברים בכנס "שנת המשפט" באוניברסיטת חיפה, ותקף את הצעות החוק שמקדמת לאחרונה הקואליציה, בהן "חוק ההמלצות". "הצעדים הללו אינם מקדמים משילות. להיפך. הם פוגעים בה", הבהיר מנדלבליט.

"ברור שהמקבץ של אותן הצעות חוק חייב להטריד את מנוחתו של כל אחד, ובוודאי מטריד את מנוחתי שלי", הוסיף היועמ"ש. "התוצאה של שילוב הצעות החוק עלולה להיות קשה מנקודת המבט של שלטון החוק והאינטרס הציבורי. מדובר בהחלשה של ההגנה על זכויות האדם, מדובר בפגיעה קשה במנגנוני ההגנה על מנהל תקין ומניעת שחיתות שלטונית ומדובר בפריצת עיקרון היסוד של שוויון בפני החוק".

מנדלבליט הוסיף עוד כי "לאחרונה נשמעות טענות מצד גורמים שונים, מכל קצוות הקשת, המנסים להטיל דופי ולעורר ספקות בדבר כשרות השיקולים המנחים את רשויות אכיפת החוק, בדגש על משטרת ישראל ופרקליטות המדינה.

"אנשי פרקליטות המדינה, תחת הנהגתו האחראית, הערכית והטובה של שותפי לדרך, פרקליט המדינה שי ניצן, ממלאים את תפקידם מתוך תחושת שליחות ומחויבות עמוקה לשלטון החוק במדינה. אנשי הפרקליטות פועלים יום יום מתוך שיקולים מקצועיים גרידא, על פי העובדות והדין. הגורם היחיד המנחה אותם בעבודתם הוא החוק. בוודאי שאין כל השפעה פוליטית או השפעה זרה אחרת על עבודתם, לא מצד זה ולא מצד אחר. מערכת אכיפת החוק לא חוששת לברר חשדות נגד כל אדם, יהיה תפקידו או מעמדו הציבורי אשר יהיה".