עם רקורד עשיה אפסי, מסרים קליטים, התמדה, עקשנות, יכולת ניצול משברים וכמעט אפס אידיאולוגיה, עשו ראש עיריית ירושלים ויו"ר 'יש עתיד' את כל הדרך מטירונות פוליטית למועמדות לראשות הממשלה / טור פרשנות

עוד יום, עוד מהלך מתוחכם של יאיר לפיד.

הבחור מומחה מס' 1 במדינה בזיהוי סצנות. כל סצנה- הזדמנות. כל בלאגן- רווח נקי.

בני בגין, אולי השר עם התדמית הכי סטרילית ונקיה בסביבה- הודח מוועדת הפנים. למה? ככה. בערך. לא מאוד מפתיע. למען האמת – מפתיע שזה לא קרה עד היום.

בני בגין מעולם לא היה פוליטיקאי. ולא הייתה לו סבלנות להכנס לממשלה, בכלל. מה לו ולהם?

דווקא עד עכשיו הוא שרד יפה, אבל לכל דבר רע יש קץ, ובגין ככל הנראה התחיל את הקץ הפוליטי שלו אתמול. באופן משעשע, זה הצטלב עם התוכניות של יאיר לפיד.

*

לפני שנים רבות, הגיע בחור חביב ומבריק לעיר בירתית כלשהי, ואמר: אני חביב! ויש לי הרבה כסף! תנו לי להיות ראש העיר שלכם. התושבים אמרו: מי זה הבחור הזה? מה הוא רוצה? תעזוב אותנו בשקט. ראש העיר אמר: אתה אפס, אתה לא שווה יחס, מעצם טבעו של האפס.

אבל הבחור החביב התגלה כחביב, ועקשן. עקשן עקשן. וגם- סבלן. לאט לאט הלך הבחור, ורק קשרים. רקם רקם. פה ושם. ביצע חוגי בית, ועוד, ועוד. נדד פה, נדד שם. בזמן שראש העיר התעלם ממנו לחלוטין.הלך האיש והציג את התזה שלו, והציג אותה שוב, ושוב. עוד שנה חלפה, ועוד אחת, ועוד אחת.

התושבים קצת יותר הכירו אותו, ועוד קצת, ועוד קצת, וראש העיר המשיך לזלזל בומה שנתן לו חשק לעשות דווקא ולהמשיך ולהמשיך ולחלום על נצחון.

וכשהגיעו הבחירות, 5 שנים אחר כך, הבחור לקח, ובגדול. היום הוא כבר מתכונן נפשית להתמודדות מתישהו על ראשות הממשלה.

ויאיר לפיד- למד ממנו. בסבלנות.
בניגוד למה שחשבו כולם, האיש לא התבסס רק על כריזמה ריקה מתוכן והנפות ידיים נורא נורא משכנעות. הוא הגיע עם תוכנית מסודרת. מעבר לאור הזרקורים והרעש שהוא מייצר, אוי, כמה רעש- הוא הולך ועובד. בשקט. רוקם ורוקם ותופר ותופר, מתוך תקווה לרקום חליפת נצחון. הבחור הולך ועובד, הולך ועובד. עושה עוד ועוד חוגי בית, ומטפטף ומטפטף לכולם, בכל הזדמנות, בכל הקשר: אני אהיה ראש ממשלה ממש ממש טוב. בזמן שיש הלועגים לו, וחושבים שלעולם לא יגיע להצלחה גדולה נוספת, הוא יושב ומתכנן. ומתכנן. ועובד.

*

יש לו כשרון נוסף, אולי ה-כשרון האמיתי שלו: ניצול משברים, לטובתו.

אתמול ראינו הוכחה מעולה לכשרונו: בני בגין פרש, עזב, נבעט, הושלך. הוא יאיר לפיד קשור לנושא בכלל? לא. האם מישהו שאל מהי דעתו של יאיר לפיד על הנידון? לא. האם בני בגין חבר קרוב של יאיר לפיד ומתקשר אליו לשיחות נפש? לא.

אבל הלפיד זיהה את הזדמנות, ובכשרון- זינק עליה.

הוא הציע לבני בגין את מקומו בוועדה. כמובן, בשם טוהר המצפון ושמירה על הדמוקרטיה. בוודאי, בוודאי. לפיד ממש מש בעד שלטון החוק, ונגד ביבי וכל הרעים. ועל הדרך הרוויח עוד כמה נקודות זכות בציבור הישראלי. הנה מגיע אחד אמיץ ומוכן לתת מעצמו רק בשביל לשמור על הדמוקרטיה ועל שלטון החוק. מופלא.
גרנדיוזי.
מהמם.
מפעים.
מרגיש.

אבל זהו, שלא.

מדובר בעוד מהלך ריק מתוכן אמיתי. נוצץ נוצץ, אבל ריק. בדיוק כמו המציע עצמו. התחכום פה גדול: המהלך רווחי לחלוטין, ללא שום הוצאות נלוות. בני בגין לא מתכוון לחזור לוועדה ובטח שלא בתור טובה ממפלגה מתחרה. הכבוד העצמי שלו לא יאפשר זאת (ובצדק). נו, אז אם לא צריכים באמת לתת- מה אכפת ללפיד לתת לו את מקומו? בגין בכל מקרה לא יקח…

יפה, יאיר. יפה.

לתגובות, הערות והארות
ng054ng@gmail.com