צילום: פלאש 90

בין פרישה מהקואליציה לחזרה לממשלה: היום שאחרי התפטרות ליצמן

בעוד 48 שעות יהפוך יעקב ליצמן ל'שר הבריאות לשעבר' ובמערכת הפוליטית מנסים להעריך לאן מה צפוי בהמשך למפלגות החרדיות ולממשלה • בפנים: ארבעת התרחישים המובילים. וגם: חוק היסוד אותו מנסה רה"מ לקדם כדי "לפצות" את ליצמן

התפטרותו של ליצמן מתפקיד שר הבריאות היא כבר עובדה מוגמרת כאשר רק ברמה הפורמאלית נותרו 48 שעות עד שהמהלך ייכנס לתוקף, ובמערכת הפוליטית משרטטים 4 תרחישים מרכזיים ליום שאחרי.

התרחיש הראשון: סטטוס קוו שכזה – לא לממשלה, כן לקואליציה
ליצמן, כמו גם עמיתיו למפלגות החרדיות, מבינים שבחירות כעת הן הימור מסוכן מידי מכל הסיבות שבעולם: חקיקה קריטית שטרם הושלמה בנושא הגיוס, סיכוי סביר להתחזקות של לפיד שתוביל שוב לממשלה בלי חרדים וכן על זה הדרך. אז מה עושים? מצד אחד פורשים מהממשלה כדי להמנע מקבלת אחריות מינסטריאלית לחילולי השבת שלה. מצד שני, ממשיכים לתמוך בה מבחוץ כדי להמשיך לקדם חקיקה בנושאים שבציפור הנפש.

התרחיש השני: הולכים עד הסוף – גם במחיר של בחירות חדשות
נתניהו ושרי הממשלה – בין אם בכוונת מכוון, בין אם מתוך חשש מדעת הקהל ובין אם מתוך שילוב של השניים – ממשיכים לרמוס את קדושת השבת ונמנעים מצמצום העבודות, כמו גם מקידום חקיקה אפקטיבים בסוגיית המרכולים והתח"צ בשבת. במצב דברים שכזה, פרישה מוחלטת של הסיעות החרדיות מהקואליציה היא בגדר תרחיש סביר בהחלט.

התייעצות עם נשיא המועצת: האם גם דרעי יתפטר מהממשלה?

התרחיש השלישי: נתניהו הפנים את המסר – ליצמן חוזר למשרד הבריאות
כמו שזה נראה כרגע הסיכויים לכך לא גבוהים, ועדיין מדובר בתרחיש אפשרי. נתניהו מבהיר לצמד ישראל כץ וחיים כץ כי שהוא לא שיער מלכתחילה עד כמה ליצמן וחבריו נחושים בסוגיית השבת. הוא ידרוש מהם לבטל כליל את כל עבודות התחזוקה בשבתות וידאג לכך שהדרישה הזאת תיושם במלואה. אם זה אכן יקרה, חזרתו של ליצמן למשרד הבריאות אותו יחזיק בינתיים ראש הממשלה תתבצע באופן מיידי.

התרחיש הרביעי: חוזרים לסדר הישן – סגן שר במעמד שר
"הסטטוס קוו" בסוגיית השבת נשמר ע"פ ההגדרות הבעייתיות של הממשלה הנוכחית. החרדים, כמו בתרחיש הראשון, מעוניינים בהוראת גדולי התורה, לוודא שהבחירות לא יוקדמו. ליצמן לא יכול לחזור לממשלה מטעמי אחריות מיניסטריאלית, מצד שני, חבל שלא לנצל את עמדת הכוח של משרד הבריאות והעשיה הברוכה למען הציבור. מה עושים? חוזרים למשבצת הישנה של "סגן שר במעמד שר במשרד הבריאות". אמנם בג"ץ פסל בתחילת הקדנציה את הפלטפורמה הזאת, אך חקיקת חוק יסוד בנושא אמורה לגבור על פסיקת בג"ץ.

בכירים בקואליציה אומרים הבוקר שנתניהו כבר שוקד על מהלך כזה במטרה להחזיר את ליצמן למשרד הבריאות בהקדם.

מה יקרה בסופו של יום? השבועות הקרובים יגידו.

לפיד מסית: "ליצמן לא מוטרד מהפקקים כי הילדים שלו לא בדרך לצבא"

3 תגובות

מי כעמך ישראל אוהבי תורתך אוהבי שמך …שבת אחד משמותיו ית' נציג חשוב ר' ליצמן עשה שינויים מבורכים נקווה שהשבת קודש תנצח וישוב לשבת ולפעול פעולות בע"ה גם בתוך הביצה הפוליטית לטובת כלל ישראל

עוד אחד מני אלפים שגאה בהצבעה שלי ליהדות התורה והשבת. כן, והשבת.
לא משנה אם זה יביא תוצאות או ח"ו לא,
לפחות מישהו מוחה, וגם במחיר אישי..

עוד אחד מני אלפים שגאה בהצבעה שלי ליהדות התורה והשבת. כן, והשבת.
לא משנה אם זה יביא תוצאות או ח"ו לא,
לפחות מישהו מוחה, וגם במחיר אישי..

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן