כלי תקשורת בכווית מדווח הבוקר כי במהלך השיחה הטלפונית בין רה"מ לנשיא רוסיה בשבוע שעבר, העביר לו האחרון מסר בשמו של נשיא סוריה לפיו הוא מוכן לדון בפירוז הגולן הסורי מנשק בתמורה להבטחת הישארותו בשלטון • ואיך הגיב נתניהו?

למרות שהצליח להחזיר לעצמו את השליטה ברוב שטחי המדינה נשיא סוריה, בשאר אסד, עדיין חושש להמשך שלטונו. עיתון כוותי מדווח הבוקר כי אסד העביר לאחרונה מסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיו הוא מוכן לדון בפירוז כל הגולן הסורי מנשק בתמורה להבטחת המשך שלטונו.

המסר הועבר לנתניהו ע"י הנשיא פוטין במהלך השיחה הטלפונית שקיימו השניים בשבוע שעבר. אסד, כך נטען, הציע גם להעניק אוטונמיה לדרוזים ולכורדים במדינה.

"נתניהו הבטיח לפוטין לבחון את ההצעה עם גורמי ביטחון ישראלים", כך אמר מקור מערבי לעיתון.

ע"פ הדיווח, אסד חושש מאוד מפעילות ישראלית נגד הכוחות האיראנים המתבססים בשטח סוריה, כמו גם מהעובדה שגם אחרי שהמורדים יובסו באופן מוחלט – שלטונו, ככל שישרוד, יהיה מוקצה ע"י רוב מדינות העולם. במצב דברים שכזה מעדיף אסד להפיג את המתיחות הצבאית מול ישראל באופן שיבטיח לו שקט בחלק הדרומי של המדינה, ואולי יוביל בהמשך גם לשיקום מעמדו הבינלאומי.

התנערות רוסית? "פוטין הבהיר לאסד כי שלטונו חייב להגיע לקיצו"

כזכור, בשבוע שעבר דווח כי בניגוד לפרסומים הרשמיים, הפגישה בין נשיאי רוסיה וסוריה הייתה לא נעימה לאסד. "פוטין הסתכל קדימה ואמר לו: "אתה תהיה הנשיא העלאווי האחרון בסוריה"". עוד דווח שנשיא רוסיה אף הראה לעמיתו הסורי את הוילה אליה הוא יוכל לפרוש אם יחפוץ בכך.

"אין לאסד ברירה. פוטין גם הראה לו את הווילה בסוצ'י אליה הוא יוכל לפרוש אם זה רצונו…זו פסגה חשאית בה פוטין אמר איך הוא רואה את סוריה בעתיד ומה תפקידו של אסד בעיצוב סוריה הזו. השאלה היא כמה זמן הרוסים עוד יתנו לו, כי במידה והרוסים יבינו שהוא לא מזרז את התהליכים הללו הוא יקבל שוב את האופציה של הווילה בסוצ'י. בדמשק יש עדיין קיני מורדים, מצבו עדיין לא כל כך יציב", כך ע"פ דיווח בערוץ 10.