מתחקיר שפורסם בחדשות 2 עולה כי שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, במסווה של פעילות ציונית, מנגנון לחלוקת משכורות ותפקידים לעשרות פעילי ליכוד וקרוביהם - בתמורה לתמיכה פוליטית

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, הקים והפעיל מנגנון שמחלק משכורות ותפקידים בארץ לעשרות פעילי ליכוד וקרוביהם מכספי ציבור ותרומות, במסווה של עמותה למען הציונות, בתמורה לתמיכה פוליטית – כך פרסם הערב (ב') בחדשות 2.

דנון, שכיהן קודם לכן בתפקיד סגן שר וח"כ מטעם הליכוד, עמד שנים בראש הליכוד העולמי, תפקיד עם השפעה עצומה על מינויים ותקציבים במוסדות הלאומיים.

על פי התחקיר דנון מגלה עניין מיוחד בגוף קטן, המועצה הציונית ובמיוחד בעמותה נשכחת שלה בשם "עושים ציונות".

לפני שש שנים דנון מעמיד בראשה את מקורבו, יעקב חגואל. מאז צמח התקציב של העמותה, ב-2012 כמעט שני מיליון, ב-2013 למעלה משבעה מיליון. ב-2014 כ-15 מיליון שקל. מספר העובדים שלה שעמד על 30 בלבד מזנק לכמעט 200.

מהתחקיר עולה כי תחת הכותרת הציונית החשובה מקימים דנון וחגואל בעמותה מערך עצום, בשכר, של פעילי ליכוד כדי שיעזרו לו ביום פקודה. בשיטה הזו שולמו משכורות במשך שנים ליותר ממאה פעילי ליכוד ובני משפחותיהם.

רשמית הוא קרוי מיזם "אשכולות" להפצת ציונות ברחבי הארץ. בפועל, כך לפי התחקיר, מדובר בתעשייה שמסדרת כבר שנים עד היום השלמת הכנסה של אלפי שקלים בחודש ליותר ממאה פעילי ליכוד, ראשי סניפים, קרוביהם, ומקורביהם. העסקה ברורה: תן תמיכה, קבל משרה בתור רכז אשכולות.

דנון העביר בקביעות לעמותה הוראות מדוקדקות – לאיזה ליכודניק לסדר הפעם ג'וב בשכר. בתכתובות שנמצאו במחשבי המוסדות הלאומיים עם ההנחיות של דנון נכתב למשל מעלה אדומים – לבקש שם מדודי אמסלם; חולון – אולי צריך נציג גרוזיני?

מ', חבר ליכוד מהצפון, אמר לחדשות 2: "יש חודשים שאתה עושה כסף על הדרך. בגדול כמעט לא עשיתי כלום, סתם עשיתי העתק הדבק על כל דבר שעשיתי וקיבלתי את הכסף".

ומה התמורה? דור חרל"פ, חבר מרכז ליכוד מפ"ת, הסביר: "אני הבאתי סיוע בדברים אחרים, חתימות, לחץ על חברי מזכירות, סיוע במרכז בהצבעות במרכז. היה אז האירוע של ליברמן שרצו לא לאפשר את זה שהמפלגות ילכו ביחד, אז ארגנתי 300-400 חתימות… אתה מצופה לעזור למערכת. להביא את החברים שלך להכיר אותם לדני".

דנון הגיב לתחקיר ואמר: "בפעילותי לא נפל רבב. אני פועל כבר למעלה מעשרים שנה בחזית ההסברה וביתר שאת כשגריר באו"ם. משלחת ישראל בהובלתי תציין שבעים שנה לכ"ט בנובמבר באירוע היסטורי בניו יורק".

מהמועצה הציונית נמסר: "הטענות בכתבה מופרכות וחסרות שחר. אנשי המועצה ממלאים את תפקידם על בסיס ערכי הציונות, אהבת הארץ ותרומה למדינה. אין חולק על כך כי בשנים האחרונות המועצה מובילה תנופת עשייה אדירה וזוכה על כך להערכה מכל הקשת הפוליטית. הכתבה מתעלמת מכל המוסדות אשר בראשם עומדים נציגי תנועת העבודה, מרצ, הבית היהודי ועוד. הימים בהם נדרש פנקס אדום להיות חבר במוסדות הלאומיים חלפו מהעולם. במועצה עובדים בעלי השקפות פוליטיות שונות משמאל ומימין".