צילום: פלאש 90

ליצמן בראיון סוער: "בג"ץ, לא יכול לכפות דבר על המגזר החרדי"

שבוע לאחר התפטרותו על רקע משבר הרכבת, ח"כ יעקב ליצמן בראיון סוער לעיתון 'ישראל היום' • " הודעתי שאני מתפטר - והתפטרתי. בג"ץ, לא יכול לכפות דבר על המגזר החרדי, לא בגיוס ולא בעניין הזה"
 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

שבוע לאחר שהתפטר מתפקיד שר הבריאות על רקע משבר הרכבת, יעקב ליצמן מניח הכל על השולחן. בראיון ל'ישראל היום' אמר, "הודעתי שאני מתפטר – והתפטרתי, מיום שני בלילה לא דרכתי במשרד הבריאות. ראש הממשלה יכהן כשר בשלושת החודשים הקרובים. הצוות שלי, שנשאר שם, הוא זמני".

ליצמן הוסיף כי: "דיברו איתי על תיקון החוק שיאפשר לכהן כסגן שר, ואמרתי שאני לא רוצה לשמוע. זה תלוי בחוקים. אם יעבירו את חוקי השבת, יהיה אפשר להתחיל לדבר. אני לא חוזר, כרגע".

השר המתפטר סיפר: "כבר ביום חמישי ראיתי את התכנונים, הבנתי שהגענו למצב אל־חזור, ואמרתי לנתניהו ולחיים כץ שאני הולך להתפטר. אני לא שחקן – אמרתי, והתפטרתי. אני גאה שקיימתי את מה שגדולי התורה אמרו לי לעשות. בניגוד לח"כים החילונים, אנחנו שואבים את כל הכוח מגדולי התורה. אני וגפני שווים עשרה קולות. בלי האדמו"רים והרבנים, אנחנו לא שווים".

ליצמן הגיב לקריקטורה של עיתון 'הארץ' שבה נראה איך האדמו"ר מגור יושב בראש שולחן הממשלה ומנהל את המדינה: "ראיתי את הקריקטורה הרשעה בעיתון 'הארץ', זה עיתון רשע, שלא מפסיק לתקוף את החרדים ולפרסם פייק ניוז. אתם לא יודעים שאנחנו מונחים על ידי מועצת גדולי התורה? זה חדש לכם?! ברור שהם מנהלים לנו את המפלגה. יש הסכם קואליציוני שחתמנו עליו, שאומר שצריך ללכת לפי הסטטוס קוו. לא כיבדו אותו, אז התפטרתי".

ליצמן הדגיש: "אנחנו לא רוצים לשנות את הסטטוס קוו, אלא לשמור עליו. יש דברים שהם בסטטוס קוו מאז קום המדינה, ולא ביקשנו לשנות אותם. אני לא יכול לסגור את המדינה – הלוואי שיכולתי לסגור אותה בשבת, אבל אני לא יכול. יש דברים שמוסכם עליהם, ועם זה הלכנו".

"שלושה ימים כל המדינה דיברה על מה זה שבת קודש, מה מותר ומה אסור, אילו היתרים אפשר לתת ואילו לא. אנשים הבינו את חשיבות השבת".

"מה שקורה היום בשבת בישראל הוא איום ונורא. במשך שנים אנשים מסרו את נפשם בשביל לשמור על השבת, והיום יש בני נוער שאין להם מושג מה זו שבת ומה זה קידוש. יש בתים שעושים בהם קידוש, ואז יוצאים לבילויים או לכדורגל – זו לא שבת. לצערי, במדינת ישראל השבת נרמסת, גם מכיוון שאנשים מקבלים תוספת שכר של 250 אחוזים בשביל עבודות בשבת, כמו ברכבת. אנחנו מפלגה חרדית, הכניסו אותנו לקואליציה גם בגלל נושאי יהדות. אנחנו שם כדי לתקן ולעזור".

ליצמן הבהיר בראיון ל'ישראל היום' כי מלכתחילה "לא רציתי להיות שר. גם אחרי שנהייתי שר, אמרתי שהלוואי שלא הייתי שר. כסגן שר היו לי כל הסמכויות. לשר יש אחריות קולקטיבית, הוא מצביע עם הממשלה, ואני לא יכול להיות שותף ואחראי לחילולי שבת. יותר לא אהיה שר".

הוא נשאל: "האם המשמעות היא שלעולם לא יהיה שר מיהדות התורה?", והוא השיב: "זו שאלה לרבנים, אבל כרגע לא נראה שיהיה שוב שר מטעם יהדות התורה. בג"ץ, לא יכול לכפות דבר על המגזר החרדי, לא בגיוס ולא בעניין הזה. במבחן המציאות זה לא עובד".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

לְמַעַן אֲמִתָּךְ • האדמו"ר מנאראל בנענועים
יואלי קליין, שעיה גרוס ושלומי ברנשטיין - ימים באים
לְמַעַן צִדְקָתָךְ • האדמו"ר ממכנובקא בעלזא בנענועים
הממשלה מזלזלת בקדושת החיים / יעקב אשר זועם על מחדל הקורונה
תיעוד מהמסוק: כך נתפסו השב"חים שהיו מעורבים בדריסה
לֹא נִתְּנוּ מוֹעַדִים לְיִשְרָאֵל אֶלָא כְּדֵי שֶיַעַסְקוּ בַּתּוֹרָה • גלריה
קַבֵּל נָא שַׁוְעִי • האדמו"ר מנדבורנא באניא בנענועים
לְמַֽעַן נִצְחָךְ • האדמו"ר מטשקאווא בנענועים
העתירו בתפילה: ראש הישיבה חלה בקורונה ואושפז בבית החולים במצב קשה
רַב לְהוֹשִׁיעַ • הגר"ד בצרי בנענועים
מחדל: גבר בן 50 מת בתוך בית החולים בשל המחסור במכשירי אקמו
פיגוע דריסה ליד היישוב מכמש שבבנימין: אישה פונתה במצב בינוני
זֽוֹעֲקֶֽיךָ תּוֹשִֽׁיעַ • האדמור ממשכנות הרועים בנענועים
תיעוד דרמטי ממחנה הפליטים: הלוחמים קפצו מהרכב ועצרו חשודים • צפו
תחזקו את הסוכות: הרוחות יתחזקו והגשם הראשון יירד • האזינו
הנכים יצאו להפגין והממשלה נכנעה: "כל הדרישות התקבלו"
זְבֻל תִּפְאַרְתֶּךָ • האדמו"ר מזוועהיל בנענועים
הוֹשִׁיעָה אֱמוּנַי • הגר"מ צדקה בנענועים

2 תגובות

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו