סיעת 'ישראל ביתנו' הודיעה כי תצביע נגד החוק, שמעניק לשר הפנים סמכות לסגור מרכולים בשבתות בכל ערי ישראל למעט תל אביב, מה שמעמיד את הרוב בסכנה • בסיעות החרדיות תולים תקוות בהיעדרות הח"כים הערבים מההצבעה

הקרב על השבת: מליאת הכנסת תצביע היום בקריאה ראשונה על על חוק המרכולים שאושר אמש בממשלה. ע"פ החוק החדש, תוענק לשר הפנים הסמכות לסגור מרכולים בכל רחבי הארץ בשבתות, למעט בעיר תל אביב.

לקואליציה לא מובטח רוב בהצבעה, זאת בשל העובדה כי סיעת 'ישראל ביתנו' צפויה להצביע נגד החוק. מכשול נוסף: ח"כ יהודה גליק שהודיע כי לא יצביע עם הקואליציה עד שזו תתמוך במספר הצעות חוק שהוא מקדם.

על אף האמור, ראשי הקואליציה מעריכים כי בסופו של יום יושג הרוב המיוחל, זאת תודות להיעדרותם הצפויה של חברי הכנסת הערבים.

כזכור, וועדת השרים לחקיקה אישרה אמש (ראשון) בישיבתה השבועית את חוק המרכולים החדש שגובש כחלק מההסכמות בין רה"מ למפלגות החרדיות.

ע"פ החוק החדש, תוענק לשר הפנים הסכמות לסגור מרכולים בשבתות בכל ערי ישראל, למעט בתל אביב.

10 שרים תמכו בהצעה, לעומת 2 שרי 'ישראל ביתנו' שהתנגדו לה.

יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, אמר בעקבות אישור החוק: "עוד חוק מעליב של כפייה דתית בחסות הדיל הפוליטי של נתניהו עם החרדים. שוב מייצרים פילוג במקום דיון אמיתי על השבת הישראלית, נאבק בחוק בכל הכוח".

יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ רוברט אילטוב, תקף גם הוא את אישור החוק ואמר: ״מדובר פה בהפרה בוטה של הסטטוס קוו ופגיעה בציבור החילוני המהווה רוב במדינת ישראל. כפי שהודעתי בשבוע שעבר, סיעת ״ישראל ביתנו״ תתנגד לחוק במידה ויעלה להצבעה במליאה והשרה סופה לנדבר תצא מהמליאה בזמן ההצבעה״.