העיתון 'ניו יורק טיימס' חושף כי במהלך ביקור חשאי שערך אבו מאזן בסעודיה הוצגה בפניו יוזמת השלום של יורש העצר, שמסתמנת כיוזמה פרו ישראלית מובהקת ביחס ליוזמות הקודמות, לרבות אלו שהוצעו ע"י ארה"ב. הצדדים מכחישים • כל הפרטים

יוזמת השלום הפרו ישראלית אי פעם – בחסות סעודיה: העיתון 'ניו יורק' טיימס חושף כי בחודש שעבר ביקר אבו מאזן בחשאי בסעודיה ושמע מיורש העצר, מוחמד בן סלמאן, לראשונה על יוזמת השלום של בית המלוכה.

מתווה היוזמה נשמע כמעט מופרך, בטח לאור העובדה כי סעודיה היא זו שמציעה אותו, אך לפי הדיווח, אלו הם פני הדברים. הסעודים מציעים לפלסטינים מדינה עצמאית, בלי רצף טריטוריאלי, בלי זכות השיבה ובלי ירושלים המזרחית. עיר הבירה הפלסטינית, ע"פ ההצעה, תהיה אבו דיס – פרבר ליד ירושלים.

כמו כן, לפי ההצעה רוב מוחלט של ההתנחלויות לא יפונו.

ההצעה, כך בדיווח, היא פרי הפעילות המדינית האמריקנית באזור בהובלת השליח למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט ויועצו של טראמפ, ג'רארד קושנר.

לפי שעה, כל הצדדים המעורבים במו"מ מכחישים את הדיווחים. הסעודים טוענים כי הם מחוייבים ליוזמת השלום שלהם מ-2002 הכוללת הכרה בירושלים כבירת פלסטין ופינוי כל ההתנחלויות. הפלסטינים מגדירים את הדיווח כ"פייק ניוז" ואילו האמריקנים מבקשים להמתין להצגה הרשמית של תכנית טראמפ. "תמיד יש ספקולציות לגבי מה שקורה…זה לא משקף את המצב הנוכחי של התוכנית שאנחנו עובדים עליה וגם לא את השיחות שהיו לנו עם הגורמים באזור", מסר דובר הבית הלבן.

פגישת נתניהו ואבו מאזן: מהלך מדיני ומפץ פוליטי מעבר לפינה?