הכרתו הצפויה של טראמפ בירושלים ומעברה האפשרי של השגרירות לבירה ממשיכות להסעיר את המערכת הפוליטית והמדינית: בימין ובשמאל מברכים, ברשימה המשותפת זועמים ובעולם הערבי מנסים להפעיל לחצים של הרגע האחרון

הדיווחים על הכרתו הצפויה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית אליה גורמים לתסיסה בעולם הערבי. לצד גינויים צפויים מכל מדינות האזור, לרבות אלו המובילות את הציר הסוני, נערכים ארגוני הטרור הפלסטינים למחאה אלימה בשטח: חמאס הכריז על יום זעם ביום שישי הקרוב, ואילו בפת"ח הכריזו על 3 ימי זעם.

גורם ביטחוני פלסטיני בכיר טוען: "טראמפ מטורף. החלטה כזאת תפוצץ את המצב. אנחנו נחזור לנקודת האפס. זה עלול להצית אינתיפאדה", כך הגורם בשיחה עם כתב YNET אליאור לוי.

במקביל, מנהיגים ערבים רבים מנסים להפעיל לחצים על טראמפ ולהניא אותו מהחלטתו.

בתוך כך, ה'ניו יורק טיימס' מדווח כי למרות שטראמפ יכיר כבר מחר בירושלים כבירת ישראל, הרי שאת העברת השגרירות אליה הוא ידחה בחצי שנה לפחות.

בוידאו: המוני מתפרעים נמלטים מהשוטרים במהלך מהומות המגנומטרים בקיץ האחרון. האם הקשים המראות יחזרו?

מוקדם יותר הנחה ראש הממשלה את השרים של להתבטא בנושא, מה שהותיר את הבמה לח"כים בלבד. ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "ירושלים היא בירת ישראל ומקור הכח של העם היהודי זה 3,000 שנה. אני מאד מקווה כי הנשיא טראמפ יכיר בשם ארה״ב בה כבירת ישראל. איומים היו ויהיו ואין להיכנע להם. יש לקוות כי ההכרזה דווקא תהווה תמריץ לשכנינו הפלסטינים ותעודד אותם לקחת חלק פעיל במו״מ המיוחל. הזמן החולף אינו פועל בהכרח לטובתם. יש להגיע להסדר ועלינו לעשות כל מאמץ כדי לקדמו״.

//www.jdn.co.il/breakingnews/916994

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "ירושלים היא עיר הבירה של מדינת ישראל אבל גם של המדינה הפלסטינית העתידית. כל החלטה בנושא הנפיץ הזה צריכה להתקבל בהידברות ישירה עם אבו מאזן ובמסגרת הסדר מדיני כולל ולא בצורה חד צדדית. ירושלים הייתה ותשאר עיר הבירה של מדינת ישראל גם ללא העברת השגרירות האמריקאית ומוטב שלא נבסס את העתיד הציוני שלנו על נשיא ארה"ב טראמפ" .

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה: ״טראמפ הוא פירומן ומסוגל להבעיר את כל האזור בטירופו. אם יש משהו אחד שהימים האחרונים מוכיחים זה שאסור שארצות הברית תישאר כנותנת החסות לשיחות בין ישראל והפלסטינים. אם ממשלת ישראל רוצה שהעולם יכיר במערב ירושלים כבירת ישראל כל מה שהיא צריכה לעשות זה להכיר בירושלים המזרחית כבירת פלסטין.״

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת: "ההחלטה המסתמנת של טראמפ תגיע לאחר שנים רבות של ציפיה. זו תהיה הכרה בינלאומית שתחזק את בירת ישראל. זה הזמן לקחת את ההחלטה הנכונה".