צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

אפקט טראמפ: צ'כיה הודיעה כי היא מכירה בירושלים כבירת ישראל

לאחר הכרזתו ההיסטורית של נשיא ארצות הבירת, הודיעה ממשלת צ'כיה כי היא מכירה בירושלים המערבית כבירת ישראל. במשרד החוץ מפעילים כעת לחצים על מדינות נוספות בעולם שיפעו כך, כשההערכות הן שכמה מהן יעשו זאת כבר בימים הקרובים

שעות ספורות לאחר לאחר הכרזתו ההיסטורית של נשיא ארצות הברית הודיעה ממשלת צ'כיה כי היא מכירה בירושלים כבירת ישראל. בכך הפכה צ'כיה למדינה הראשונה באירופה שפועלת כך.

"אנחנו מכירים במערב ירושלים כבירת ישראל. נשקול להעביר אליה את השגרירות בהתבסס על תוצאות המו"מ שננהל עם שותפינו באזור ובעולם", נאמר בהודעת הממשלה הצ'כית.

לאחר הודעת צ'כיה פועלים במשרד החוץ מול מדינות נוספות בעולם כדי שיפעלו באופן דומה, כאשר ההערכות הן שמספר מדינות יכריזו על הכרה בירושלים כבר בשבועות הקרובים.

כזכור, בנאום שנשא אמש נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הוא אמר: "כשנכנסתי לתפקידי הבטחתי להסתכל על האתגרים העולמיים בעיניים פתוחות וחשיבה רעננה. לא נוכל לפתור את הבעיות שלנו על ידי אותן הנחות שגויות והאסטרטגיות כושלות שהיו לנו בעבר. ההכרזה שלי היום מסמנת התחלה חדשה בטיפול בסוגיה הישראלית-פלסטינית.

ב-1995 אימץ הקונגרס את ההחלטה לגבי השגרירות האמריקנית שמעודדת העברת השגרירות והכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל. החוק הזה עבר ברוב גדול בקונגרס באותם ימים ואושר על ידי הצבעה קול אחד בסנאט, אבל במשך עשרים שנה כל נשיא קודם ניצל את היכולת שלו כדי לדחות את העברת השגרירות וסירב להעבירה או להכיר בירושלים כבירת ישראל. נשיאים דחו את ההחלטה הזאת מתוך אמונה שזה יקדם את השלום. הם עשו את השיקול שלהם בהתבסס על עובדות שהם חשבו שנכונות לאותם ימים. עם זאת, לאחר שני עשורים של דחיות, אנחנו לא קרובים יותר להסכם.

אין צורך לחזור על אותה נוסחה כמו בעבר ולקוות לתוצאה טובה יותר. לכן קבעתי כי זהו הזמן להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת מדינת ישראל. בעוד נשיאים קודמים הבטיחו זאת בקמפיינים שלהם הם נכשלו ולא סיפקו את הסחורה, היום אני מספק את הסחורה. זה צעד שהיה צריך לעשות מזמן כדי לקדם את תהליך השלום ולהשיג הסכם ארוך טווח. ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות כמו כל מדינה ריבונית אחרת להכריע מהי בירתה. הכרה בעובדה הזאת היא תנאי הכרחי להשגת שלום.

ירושלים לא רק הלב של שלוש הדתות אלא גם של אחת הדמוקרטיות המוצלחות בעולם, במשך 70 שנה בנו הישראלים מדינה שבה יהודים, מולסמים ונוצרים, ואנשים מכל הדתות והאמונות, חופשיים לחיות בחירות לפי כל אמונה שהם רוצים. ירושלים חייבת להישאר מקום שבו יהודים מתפללים בכותל המערבי, והמקום שבו מוסלמים יכולים להתפלל באל אקצה.

זה הדבר הנכון לעשות, וזה משהו שהיה חייב להיעשות. ולכן בעקביות עם ההחלטה של הקונגרס אני מורה להתכונן להעברת השגרירות לירושלים. החלטה זו לא מיועדת להרחיק אותנו מהניסיון להשיג הסכם בין ישראל לפלסטינים. אנחנו רוצים הסכם שיהיה דיל מעולה גם לישראלים וגם לפלסטינים. אנחנו לא עושים החלטה על נושאים סופיים כמו השליטה הישראלית בירושלים והגבולות. השאלות האלה עדיין על השולחן והצדדים יצטרכו להכריע. ארה"ב נשארת מחויבת לסייע להשיג הסכם שלום שהוא מקובל על שני הצדדים.

2 תגובות

הכל בגלל ביבי והשחיתות והחקירות שלו
אם הוא לא היה כ"כ מושחת ונחקר
צ'כיה לא היתה מודיעה על הכרה במערב ירושלים כבירת ישראל
מי יודע כמה סיגרים זורמים מביבי לטראמפ
וכמה בקבוקים [ריקים למיחזור] זורמים מביבי לנשיא צ'כיה
והריח נודף עד להבחיל : 'הון ושלטון'

ארי אתה חזק

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו