לאחר אזהרת המסע למזרח ירושלים ויו"ש, העבירה מחלקת המדינה מסמך למשרד החוץ ובו היא דורשתץ להגיב באיפוק להכרזתו ההיסטורית של טראמפ, זאת בשל החשש ממהומות והתנכלויות למתקנים אמריקניים ברחבי העולם

חוששים התגובה אלימה: לאחר אזהרת המסע שהוציאה למזרח ירושלים וליהודה ושומרון, פנתה מחלקת המדינה האמריקנית למשרד החוץ הישראלי באמצעות מכתב ודרשה לדאוג לכך שדוברי הממשלה "יגיבו באיפוק" להרכזתו של טראמפ.

אנחנו אמנם מבינים שתקבלו את החדשות בשמחה, אך דורשים לרסן את התגובה הרשמית", נאמר במכתב. הסיבה: חשש מפני התפרעויות והתנכלויות אלימות שיופנו ליעדים אמריקנים בעולם.

במכתב נאמר עוד כי "אנחנו מצפים לפעולות התנגדות בעקבות ההכרזה ועדיין בוחנים את ההשפעה שתהיה להחלטה על מתקנים אמריקניים ובאזור ובעולם".

חושך באל-אקצא, אור על החומות: מזרח י-ם בצל הכרזת טראמפ

אמש דיווחנו כי בארגונים הפלסטיניים הגיבו באיומים חריפים לנאום טראמפ, כאשר בחמאס הגדילו לעשות ואמרו כי ההכרזה "פתחה את שערי הגיהנום".

בכיר חמאס, עיזת א-רשק, אמר: "ההכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל הינה תוקפנות נגד עמי מדינות ערב והאיסלאם ונגד בני החורין בעולם. היא לא תשנה את העובדות ההיסטוריות. הכיבוש יבוא לקיצו וירושלים תישאר הבירה של פלסטין, הערבים והמוסלמים. אנו מדגישים שוב כי אין כוח על פני האדמה, לא של ארה״ב ולא של ישראל, שיכול לכפות מציאות בשטח. בפנינו ניצבות כל האפשרויות. הימים האלה יהיו ימי זעם".

גם ברשות הפלסטינית הציגו קו תקיף. מזכ״ל אש״ף, סאיב עריקאת, אמר: "הקיצונים הם המנצחים הראשונים לאחר הצהרת הנשיא טראמפ שירושלים היא בירת ישראל". הוא הוסיף כי בהחלטתו בעניין ירושלים, טראמפ הביא לסוף התפקיד האמריקני בתהליך השלום.

עריקאת המשיך לבקר את טראמפ: "לצערי הנשיא טראמפ בדיוק הרס כל סיכוי לפתרון שתי המדינות. הוא הכיר בירושלים כבירת ישראל, וזוהי סתירה מוחלטת להסכמות בין הפלסטינים והישראלים. הצעד הזה סוגר דלתות ואני סבור שטראמפ הביא לסוף המעורבות של ארה״ב בתהליך השלום".

הנשיא אבו מאזן אמר כי "הצעדים המגונים הללו מהווים הצהרה על נסיגת ארצות הברית מתפקידה כנותנת החסות של תהליך השלום". כמו כן, הוסיף כי ההצהרה מהווה הפרה של ההסכמים הבינלאומיים בין הצדדים".

סגן מנהיג ארגון הג׳יהאד האסלאמי, זיאד נחאלה, יצא גם הוא בתקיפות נגד הצעד של הנשיא האמריקני: "החלטת ארה"ב היא הכרזת מלחמה. מדובר ביום אבל לאומה, ועלינו לפעול נגד היהירות האמריקנית. עלינו לסמוך רק על אחדותנו".

במדינות האסלאם, שהביעו את התנגדותן במהלך היום להכרה אמריקנית בירושלים עוד לפני נאום טראמפ, הגיבו גם הן להכרזה הרשמית.

משרד החוץ האירני פרסם הצהרה רשמית זמן קצר לאחר הנאום בו נמסר כי אירן "מגנה בתוקף" את ההחלטה, המהווה לטענתם הפרה של החלטות בינלאומיות קודמות. בירדן גם גינו את ההחלטה, אך באופן מתון יותר ביחס לאירן. משרד החוץ של ירדן פרסם הצהרה בה נטען כי ההחלטה של הנשיא האמריקני מפרה את המשפט הבינלאומי בכל הקשור לירושלים.

בטורקיה גינו את הנאום ואמרו כי החלטתו של טראמפ היא "חסרת אחריות". לדברי הממשל הטורקי, "ההחלטה עלולה לגרום לתוצאות שליליות רבות, קוראים לארה"ב להפסיק את הצעדים הלא מחושבים שעלולים לפגוע בזהות הרב-תרבותית ובמעמדה ההיסטורי של ירושלים". בתוך כך הגיעו מאות בני אדם להפגין מול הקונסוליה האמריקנית באיסטנבול וגינו את ישראל ואת ארצות הברית.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לא גינה את ההחלטה אך אמר כי "יעשה את כל שביכולתי כדי להחזיר את המנהיגים הישראלים והפלסטינים למשא ומתן משמעותי". עוד הוסיף גוטרש כי עתידה של ירושלים תיקבע אך ורק באמצעות משא ומתן בין הצדדים – והבהיר כי אין פתרון אחר לסכסוך באזור מלבד פתרון שתי המדינות.

נשיא צרפת עמנואל מקרון הצטרף לגינוי ואמר כי ארצו אינה תומכת "בהחלטה החד צדדית של הנשיא דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל". מקרון טען במסיבת עיתונאים באלג'יר כי מדובר ב"החלטה מצערת שאינה מקובלת על החוק הבינלאומי ועל כל החלטות מועצת הביטחון של האו"ם", אמר מקרון לכתבים במסיבת עיתונאים באלג'יר.