במערכת הביטחון נערכים בכוחות מתוגברים לקראת תפילות יום השישי מחר, כשהמטרה היא לבלום את הפרות הסדר כבר בתחילתן, כדי שלא לאפשר לארגוני הטרור "לצבור מומנטום". במהלך הלילה: מהומות והתפרעויות נרשמו במספר מוקדים • צפו

במערכת הביטחון לא מזלזלים באיומים שהשמיעו בתגובה ההנהגה הפלסטינית וארגוני הטרור בעקבות הכרזתו הדרמטית של נשיא ארצות הבריות, דונלד טראמפ,

כבר במהלך הלילה נרשמו במזרח ירושלים אירועי הפרות סדר בהיקף חריג ביחס ללילות אחרים. בקבוקי תבערה הושלכו מכיוון עיסאוויה לכיון ציר מעלה אדומים על ידי צעירים רעולי פנים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כח משטרה ומג"ב שהיה ערוך באזור זיהה את החשודים וביצע מעצר מדויק עת שהחשודים נכנסו לכלי רכב והתכוונו לנסוע מהמקום. בחיפוש שבוצע בכלי הרכב נתפסו רעלות וכפפות. 10 חשודים נעצרו והובאו לחקירה בתחנת שלם. בסיומה יובאו בפני בית המשפט.

בנוסף, חמושים ירו אש חיה בג'נין, ובגבול הרצועה נרשמה הפרת סדר והתקרבות לגדר שטופלה ע"י צה"ל.

במערכת הביטחון מעריכים כי המבחן האמיתי יהיה מחר, סביב תפילות יום השישי. בצה"ל ובמשטרה החליטו לדכא ביד קשה כל התפרעות מיד בתחילתה, כדי שלא לאפשר ל"יום הזעם" לצבור מומנטום חיובי מבחינת הפלסטינים. מאידך, גורמי המקצוע מודעים לכך כי אם דיכוי המהומות יגבה את חייהם של מספר מתפרעים עלול להיווצר כדור שלג מסוכן מאוד מבחינת ישראל, כפי שקרה במהלך אינתיפאדת המגנומטרים.

כך או אחרת, היערכות הכוחות באזורים השונים מתבצעת כבר בשעות אלה, כשתגבור משמעותי צפוי להגיע בשעות הלילה ובשעות הבוקר המוקדמות מחר.

בסרטונים: אירועי הלילה בג'נין ובגבול רצועת עזה

כזכור, בארגונים הפלסטיניים הגיבו באיומים חריפים לנאום טראמפ, כאשר בחמאס הגדילו לעשות ואמרו כי ההכרזה "פתחה את שערי הגיהנום".

בכיר חמאס, עיזת א-רשק, אמר: "ההכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל הינה תוקפנות נגד עמי מדינות ערב והאיסלאם ונגד בני החורין בעולם. היא לא תשנה את העובדות ההיסטוריות. הכיבוש יבוא לקיצו וירושלים תישאר הבירה של פלסטין, הערבים והמוסלמים. אנו מדגישים שוב כי אין כוח על פני האדמה, לא של ארה״ב ולא של ישראל, שיכול לכפות מציאות בשטח. בפנינו ניצבות כל האפשרויות. הימים האלה יהיו ימי זעם".//www.jdn.co.il/news/israel/917526

גם ברשות הפלסטינית הציגו קו תקיף. מזכ״ל אש״ף, סאיב עריקאת, אמר: "הקיצונים הם המנצחים הראשונים לאחר הצהרת הנשיא טראמפ שירושלים היא בירת ישראל". הוא הוסיף כי בהחלטתו בעניין ירושלים, טראמפ הביא לסוף התפקיד האמריקני בתהליך השלום.

עריקאת המשיך לבקר את טראמפ: "לצערי הנשיא טראמפ בדיוק הרס כל סיכוי לפתרון שתי המדינות. הוא הכיר בירושלים כבירת ישראל, וזוהי סתירה מוחלטת להסכמות בין הפלסטינים והישראלים. הצעד הזה סוגר דלתות ואני סבור שטראמפ הביא לסוף המעורבות של ארה״ב בתהליך השלום".

הנשיא אבו מאזן אמר כי "הצעדים המגונים הללו מהווים הצהרה על נסיגת ארצות הברית מתפקידה כנותנת החסות של תהליך השלום". כמו כן, הוסיף כי ההצהרה מהווה הפרה של ההסכמים הבינלאומיים בין הצדדים".

סגן מנהיג ארגון הג׳יהאד האסלאמי, זיאד נחאלה, יצא גם הוא בתקיפות נגד הצעד של הנשיא האמריקני: "החלטת ארה"ב היא הכרזת מלחמה. מדובר ביום אבל לאומה, ועלינו לפעול נגד היהירות האמריקנית. עלינו לסמוך רק על אחדותנו".