שר הביטחון בהתבטאות שנויה במחלוקת בעקבות ההתפרעויות אתמול בוואדי ערה. "ראיתי אלפים בלוויית המחבלים באום אל פאחם, שמעתי את דרשות ההסתה של כביכול המנהיגים הרוחניים שלהם. הם חייבים להיות חלק מרמאללה"

בעקבות ההתפרעויות אמש באזור אום אל פאחם יוצא שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בהצהרה חריגה שבה הוא קורא לאזרחי ישראל להחרים את תושבי המקום. "אני קורא לחרם על אום אל פאחם, צריך לגרום להם להרגיש לא רצויים כאן", כך ליברמן בראיון לגל"צ.

לדבריו, "ראיתי אלפים בלוויית המחבלים באום אל פאחם. שמעתי אותם במסגדים, שמעתי דרשות הסתה של כביכול המנהיגים הרוחניים שלהם…הם חייבים להיות חלק מרמאללה. אין להם שום חלק כאן. אני קורא לכל אזרחי המדינה: תפסיקו להיכנס לחנויות שם ולא לקנות שם. צריך לתת להם להרגיש שהם לא רצויים כאן ולעשות חרם עליהם. ראיתי שם הרבה דגלים של הרשות הפלסטינית ואף פעם לא ראיתי דגל של מדינת ישראל".

בתמונות: האוטובוס שנפגע במהומות. תיעוד מבצעי מד"א

כזכור, כביש 65 באזור וואדי ערה נחסם אתמול לזמן קצר לכיוון דרום בעקבות הפגנה בצומת ערערה כמחאה על הצהרת ירושלים של נשיא ארצות הברית. ההפגנה הייתה שקטה, אבל לאחריה עשרות רעולי פנים השליכו אבנים לעבר ניידות משטרה ואוטובוסים שחלפו במקום ופגעו בהם.

בין היתר הושלכו אבנים לעבר אוטובוס קו 65 של אגד לכיוון תל אביב. נזק נגרם לשמשות והנהג, בן 43, נפצע קל בפניו מרסיסים ופונה לבית החולים הלל יפה בחדרה. במד"א דיווחו כי בנוסף לנהג טופלו גם שתי נוסעות שנפצעו קל ולא נזקקו לפינוי. האוטובוס נעצר בוואדי ערה סמוך למחצבות ורד.

דובר אגד, רון רטנר, אמר כי בסוף השבוע נרגמו אוטובוסים של אגד באבנים על ידי מתפרעים ובאחד המקרים נפצע נהג אגד קל. "אנו רואים בדאגה את האירועים ומקיימים קשר הדוק עם משטרת ישראל, כדי לוודא שתנועת האוטובוסים והנוסעים תימשך כבשגרה. אני בטוח שנהגי אגד לא ירתעו מלהמשיך ולמלא את תפקידם בבטחה בכל רחבי הארץ".

המשטרה עצרה שני בני אדם – נער וצעיר מערערה – בחשד להשלכת האבנים. השוטרים נמלטו תחילה מהמקום לאחר מטח האבנים לעברם, וחזרו תוך זמן קצר. בהפגנה עצמה, שבה הונפו דגלי פלסטין וכרזות שעליהן נכתב "אל-קודס בירת פלסטין", השתתפו כ-200 מפגינים ובהם ח"כ אחמד טיבי וח"כ לשעבר אוסמה סעדי.

בוידאו: הלווית המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית