אנחת רווחה במערכת הביטחון לאור השליטה במוקדי המהומות במהלך סוף השבוע. למרות זאת, בכירים בצה"ל מגדירים את הימים הקרובים כ"ימי מבחן" שעשויים לבשר על חזרה לשגרה, או לחילופין עלולים להתברר כתחילתה של הידרדרות ביטחונית משמעותית

הימים שחלפו מאז הכרזת טראמפ התאפיינו במהומות אלימות ביו"ש, במזרח ירושלים ואפילו בוואדי ערה. בנוסף, בגזרת הדרום נרשמה התחממות משמעותית עם קצב שיגורים חריג.

עם זאת, במערכת הביטחון מסכמים בסיפוק את אירועי סוף השבוע, תוך שהם מציינים כי היקף התקריות, כמו גם העובדה שבס"ד לא היו נפגעים בנפש, מלמדים על היערכות ותפקוד מוצלח של הכוחות בשטח.

על אף האמור, במערכת הביטחון רחוקים מלנוח על זרי הדפנה ומדגישים כי הימים הקרובים הם בבחינת "ימי מבחן" שילמדו האם אנחנו לפני רגיעה או שמא לפני הסלמה כוללת. "יותר ממקום לדאגה מירי הרקטות לעבר הדרום. בסך הכל, ב-48 השעות שחלפו מחמישי בערב ועד למוצאי שבת שוגרו שמונה רקטות -המספר הגבוה ביותר לאירוע אחד, גם אם מתמשך, מאז מבצע צוק איתן בקיץ 2014. חלק מהרקטות נפלו בשטח הרצועה, אחת ששוגרה לעבר נתיבות התפוצצה באוויר ושתיים פגעו בשדרות וגרמו לנזק לרכוש. אחת מהן, התגלתה בשלב מאוחר יותר בגן ילדים בעיר. במערכת הביטחון מעריכים כי בשישה מתוך שמונת המקרים, היורים היו אנשי חוליות של ארגונים סלפים קיצונים וסוררים ולא של חמאס או הג'יהאד האסלאמי, שמגלים גם הם איפוק, מתוך רצון שלא להסלים את המצב", כותב הבוקר הפרשן הצבאי יוסי מלמן ב'מעריב'.

לדבריו, "במערכת הביטחון עדיין לא משוכנעים בוודאות מוחלטת לגבי הנתונים הקשורים לרקטות שפגעו בשדרות. לא ברור עדיין מי שגר את הרקטת ומדוע מערכת כיפת ברזל נכשלה ביירוט שלהן. הבדיקות בשני נושאים אצלה נמשכות. זו הייתה הרקטה הראשונה שנפלה בעיר ובשטח בנוי זה שנה וחצי".

מלמן מדגיש: "גם אם מערכת הביטחון יש סיפוק מסוים על ש"ימי הזעם", התנהלו ברמת אלימות נסבלת, שלא יצאה מכלל שליטה, עדיין יש חשש מפני הבאות. שלושת התרחישים עם פוטנציאל הנפיצות הגבוה ביותר הם: המשך ירי הרקטות, שיאלץ את צה"ל להגיב בתגובות קשות יותר, פיגוע קשה של מפגע בודד שיחדור להתנחלות – בנוסח זה שארע בחלמיש והמשך ההפגנות. כל שלושת תרחישים אלה עלולים ביחד וכל אחד מהם עלולים להוות מאיצים לתהליכי הסלמה, שיצאו מכלל לשיטה".