תגובות סוערות במערכת הפוליטית לקריאתו של שר הביטחון לחרם על תושבי אום אל פאחם. בשמאל וברשימה המשותפת גינו את הדברים בהודעות חריפות, כאשר גם שרים וח"כים מהימין לא חסכו בביקורת נגד הקריאה המפורשת לחרם נגד אזרחים ישראלים

קריאתו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לחרם על תושבי אום אל פאחם מסעירה את המערכת הפוליטית, כאשר גם בימין יש מי שמתחו ביקורת על הדברים. "זו לא דרך הציונות, לוותר על חלקי מולדת בגלל אלימות. יד קשה כלפי מי שחותר תחת המדינה, אבל את מי שרוצה בטובתה צריך לקרב", אמר השר בנט בראיון לרשת ב.

ח"כ אורן חזן הוסיף: "החרם הכלכלי שאליו חותר ליברמן הוא חלק מתכניתו לוותר על הריבונות הישראלית בוואדי ערה – תכנית שאין לה דבר וחצי דבר עם הימין בישראל. מוטב שליברמן יסיר באופן סופי את מסכת איש הימין שאותה הוא ניסה להדביק לפרצופו במשך שנים רבות.

ולגופו של עניין: תושביו הערבים של אזור ואדי ערה הם אזרחים שווי זכויות לכל דבר ועניין. דו-הקיום השורר כיום בפועל הוא במידה רבה תוצאה של כלכלה משותפת. החרמת עסקים רק תתרום להתפוגגותו של דו-הקיום. הגזר צריך להיות מופנה כלפי כולם, כולל האזרחים הערבים – בעוד שהמקל צריך להיות מופנה אך ורק כלפי המפגעים מביניהם".

ח"כ עמיר פרץ: "תפקידם של מנהיגים להרגיע את השטח ולא להתסיס. צריך לפעול בנחישות כנגד כל המתפרעים ומפירי הסדר, אך אין מקום להכללה והפניית אצבע מאשימה נגד כלל ערביי ישראל, המתנהלים כמיעוט אחראי בתוך מדינה יהודית ודמוקרטית. במקום לשפוך שמן על המדורה, שר הביטחון צריך לבחור אמירות שיסייעו לצה״ל, למשטרה ולכוחות הביטחון להרגיע את השטח ולא באמירות שרק יחריפו את העימות. קריאתו לחרם על אזרחי ישראל, גם אם דרכם אינה דרכו, אינה מוסרית יותר מהקריאות הנלוזות לחרם על המתנחלים. על ראש הממשלה להתנער לאלתר מדברים חמורים אלה״.

ח"כ טאלב אבו ערער: "אני קורא בזאת לכנס את ועדת המעקב העליונה לערבים בישראל, לדון בהצהרות השר ליברמן, ושקילת האפשרות לתביעה ייצוגית נגד השר, בכדי שישא באופן פרסונאלי את נטל הצהרותיו המורות לנתק פורמאלי וכלכלי לתושבי ואדי עארה.

השר המתלהם שקורא לטרנספר חלה עליו החובה לשלם משפטית את מחיר שנאתו וקריאתו להסתה נגד הערבים בישראל."

ח"כ יואל חסון: ״ההפגנות של פורעי החוק בוואדי ערה חמורות ומסוכנות. ההסתה של שר הביטחון נגד ציבור שלם מסוכנת אף היא. בעת הזאת נדרשת יד קשה נגד פורעי חוק ויד מאחדת נגד שיסוי, גזענות וליבוי שנאה".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון: "שר הביטחון מתנהל בחוסר אחריות ומתבטא כאחרון הטוקבקיסטים. במקום לבצע את תפקידו כשר ביטחון – להרגיע את המצב המתוח והמסובך הוא בוחר לפלג ולהסית. על ליברמן להתרכז בתפקידו ולדאוג לביטחון האיזור ולא ללבות את הסערה ולהצטרף לצעדים ולהתבטאויות המדיחות והמסיתות של טראמפ ונתניהו".