במערכת הביטחון קיוו כי היקף ותוצאות אירועי "יום הזעם" מלמדים על רגיעה ביטחונית קרובה בכל הגזרות. אלא שאירועי אמש - במרכזם: השמדת המנהרה, הפיגוע בירושלים והירי בשומרון - מלמדים כי הסלמה כוללת היא אופציה אפשרית בהחלט

במשך כמה שעות קיוו במערכת הביטחון כי ההתמודדות בשטח עם הכרזת טראמפ – כבר מאחורינו. הסיבה: היקף המהומות הלא-גבוה יחסית בסופ"ש, בנוסף לתוצאותיהן הדלות מבחינת הערבים, סימלו שהעסק מתקדם לקראת רגיעה בגזרות השונות. ראו הרחבה כאן.

אלא שאמש שוב נטרפו כל הקלפים. זה התחיל בגילוי המנהרה בגבול הדרום, המשיך בפיגוע הדקירה בירושלים והסתיים, לפי שעה, בפיגוע הירי לעבר אוטובוס בשומרון.

בחסדי שמים, האירועים לא גבו קרבנות בנפש, אולם במערכת הביטחון מבינים כי מספיק שאירוע אחד יוכתר ב"הצלחה" מבחינת המרצחים הפלסטינים, כדי להבעיר אש בכל הגזרות.

//www.jdn.co.il/breakingnews/918800

החשש הגדול הוא כי חמאס, כמו גם אחד משלוחותיו ביו"ש ו/או ארגונים המתואמים איתו בעזה, יפיקו פיגוע נקמה או ירי ארטילרי משמעותי, עם תוצאות קטלניות, לעבר ישראל. אירוע בסדר גודל כזה יחייב תגובה דרמטית שתגרור מן הסתם תגובה פלסטינית וחוזר חלילה. הדרך מהתרחשות כזאת ללחימה של ממש בעזה עם התקוממות משמעותית ביו"ש היא קצרה ביותר. כמעט בלתי נמנעת, למעשה.

בינתיים מנסים במערכת הביטחון להבין האם צבר האירועים האחרון הוא ספונטני או מתוכנן. היה ומדובר בצירוף ספונטני – אזי מירב הסיכויים כי בימים הקרובים נתקדם לקראת רגיעה. היה ומדובר באירועים מכוונים ומתוכננים – הרי שאירועים נוספים רח"ל כבר מעבר לפינה, כשמשם הדרך להסלמה כללית, כאמור, היא בלתי נמנעת.


בוידאו: זירת הפיגוע אמש בירושלים

//www.jdn.co.il/breakingnews/919144
//www.jdn.co.il/breakingnews/918795