עשרות אלפי חסידי סאטמר חגגו אמש (א') את 'יום ההצלה' לציון 73 שנים להצלתו של כ"ק מרן האדמו"ר בעל ה'ויואל משה' מסאטמר במעמד ענק בהשתתפות רבם. "הפיכת ירושלים לבירתה ולסמלה של המדינה הציונית עלולה להוביל לשפיכות דמים ר"ל", אמר כ"ק האדמו"ר בנאום שנשא במעמד

אמש (ראשון) ציינו בכל ריכוזי חסידות סאטמר את 'יום ההצלה – כ"א כסלו', יום שבו ניצל רבה ומייסדה, כ"ק האדמו"ר מרן בעל ה'ויואל משה' מסאטמר זצ"ל, מצרפני הנאצים ימ"ש.

במעמד ענק שנערך במוצאי שבת במנהטן השתתפו עשרות אלפי חסידי סאטמר בראשות רבם, כ"ק מרן האדמו"ר מסאטמר שליט"א, שהגיע ממעונו בשכונת ויליאמסבורג שבברוקלין.

בנאום שנשא במעמד התייחס האדמו"ר לנושאים שעל סדר היום, כשבין היתר התייחס להכרזה ההיסטורית של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בעניין ירושלים.

"לצערינו כולנו שומעים על המתרחש בימים אלו בנוגע לירושלים עיה"ק, כשלדאבוננו יהודים שומרי תורה ומצוות שמחים בחילול הקודש והמקדש כשמשתמשים בפלטרין של מלך לסמל של מלכות המינות, ובכלל שמחים אלו במרידה במלכות שמים שכבר מתרחשת 70 שנה. לוקחים את ירושלים עיה"ק והופכים אותה לבירתה ולסמלה של המדינה הציונית, שהיא מרידה במלכות שמים, בזמן שמתפללים בכל חג 'מפני חטאינו גלינו מארצנו ונתרחקנו מעל אדמתנו ואין אנחנו יכולים לעלות ולראות ולהשתחוות לפניך'. ירושלים נחרבה וא"א אפשר להעלות למקום המקדש. כואב לראות כיצד יהודים ירא שמים יכולים לשמוח ולהנות מכך ואף להרגיש הכרת הטוב לאלו שמכירים בירושלים עיה"ק כבירתה של אותה מדינה. לא נשתוק ולא ננוח לעולם על כבוד ירושלים עיה"ק".

"אפילו הם מודים", הוסיף האדמו"ר, "כי הצעד הזה שהוא מרידה באומות יכול להוביל לשפיכות דמים – ירחם השם ישמור את בני ישראל בכל אתר ואתר – ולמרות כל זה עדיין מרגישים הכרת הטוב לאלו ששותפים בכך. קשה מאוד לצטט אנשים ירא שמים שטוענים שמדובר בעוד שלב לגאולה שלמה".

בהמשך דבריו עסק האדמו"ר בעניין גיוס חרדים לצה"ל, עודד את חסידיו – אברכים ובעלי אמצעים – בעריכת שמחות משפחתיות במחירים מוזלים וביקש לחזק את ענייני הצניעות.

בתום דבריו יצאו אלפי החסידים בשירה וריקודים כדי להודות ולהלל על הצלת רבם שבדרכו הם צועדים.

בברונקס ובמנהטן: חסידות סאטמר תחגוג את 'יום ההצלה' השנתי