הפצצה שהטיל המפקח על הביטוח

מינואר הקרוב לא תוכלנה חברות הביטוח לשווק פוליסות ביטוח חיים עם מקדם קצבה מובטח

 • הרב אלבז מבקש למען אב חולה: "כל המשפחה נהרסת"

  תוכן מקודם

 • "מה יותר שורף מכימותרפיה?" אב חולה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • מרן רבי ברוך ויסבקר שליט"א פונה אליכם בפניה אישית ומרגשת

  תוכן מקודם

 • מצממר: ישמח האב ביוצאי חלציו בגן עדן

  תוכן מקודם

בעקבות מחקר שנערך באוצר, החליט המפקח על שוק ההון, ביטוח ופנסיה, הפרופ' עודד שריג להורות לכל חברות הביטוח להפסיק לשווק פוליסות ביטוחי מנהלים עם מקדם קצבה מובטח, וזאת החל מינואר 2013. המפקח הותיר לחברות את האפשרות לשווק ביטוחים עם מקדם קצבה לאנשים בגיל 55 ומעלה בלבד.

מקדם קצבה הוא למעשה הנוסחה לפיה יחולק הכסף שנצבר בקרנות הפנסיה ובביטוחי המנהלים. נניח שאדם חסך מיליון שקל ומקדם הקצבה הנוכחי שלו הוא 200, הרי שהוא יקבל מידי חודש – לאחר גיל הפרישה – 5,000 שקלים. דהיינו מיליון לחלק ל-200 .

ככל שתוחלת החיים עולָה, עולֶה איתה מקדם הקצבה, וככל שהמקדם גבוה יותר, הסכום שחסך המבוטח מתחלק למספר גבוה יותר וממילא קטנה הקצבה החודשית שמקבל החוסך. הפוליסות הנ"ל – להבדיל מקרנות הפנסיה – מבטיחות מקדם קצבה קבוע. דהיינו, חברת הביטוח אינה יכולה לשנות אותו גם אם תוחלת החיים עולה.

איש הביטוח והפיננסים חנוך הירשוביץ אומר כי "המחקר שערכו כלכלני האוצר העלה שקיים חשש שחברות הביטוח לא תצלחנה לעמוד בהתחייבויותיהן למבוטחים בשל העלייה המהירה בתוחלת החיים, וזו הסיבה ששיווק הפוליסות האלו ייאסר בעוד מספר חודשים". הירשוביץ מוסיף כי "זה הזמן למהר ולרכוש פוליסה עם מקדם קצבה מובטח משום שעוד מעט לא ניתן יהיה להשיג את המוצר הייחודי הזה".

נשוב ונזכיר, כי בקרנות פנסיה לא קיים מקדם מובטח וכי תופעת המקדם המובטח ייחודית לחברות הביטוח הישראליות ואינה מקובלת בעולם. עוד חשוב להבהיר כי מי שכבר רכש פוליסה כזו, יקבל את המקדם שהובטח לו. הירשוביץ מציין כי רק לפני למעלה מעשור היה ניתן לרכוש פוליסות עם מקדם קצבה מובטח של 190-166. תוחלת החיים שעלתה במהירות צמצמה את יכולתן של חברות הביטוח להבטיח מקדמים כה נמוכים".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן