סערה בעקבות החשיפה על סיכול הפגיעה בחיזבאללה ע"י ממשל אובמה. יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד: "כרגע זה רק תחקיר באתר מכובד. אם הוא נכון אובמה צריך להחזיר את פרס הנובל לשלום שלו מפני שמדינת ישאל התריעה פעם אחרי פעם"

סערה בעקבות החשיפה המטרידה על פעילות ממשל אובמה למען חיזבאללה בשם הסכם הגרעין עם איראן. יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, הוא הפוליטיקאי הישראלי הראשון שהתבטא בענין, תוך שהוא קורא לשלול מאובמה את פרס הנובל לשלום בו זכה, אם הפרטים יתבררו כנכונים.

"כרגע זה רק תחקיר באתר אינטרנט אז אנחנו לא יודעים אם הוא נכון, אבל אם הוא נכון אובמה צריך להחזיר את פרס הנובל לשלום שלו מפני שמדינת ישאל התריעה פעם אחרי פעם שלא יכול להיות קשר בין הסכם הגרעין לבין פעילות נגד הטרור, בוודאי נגד החיזבאללה שהוא ארגון טרור הגדול בעולם. אנחנו התרענו גם ספציפית על זה בגלל הקשר המוכח בין חיזבאללה לבין איראן", דברי לפיד.

חטא על פשע: אובמה סיכל פגיעה בחיזבאללה – בגלל ההסכם עם איראן

כזכור, האתר האמריקני 'פוליטיקו' דיווח הבוקר כי ממשל אובמה סיכל פעולה נרחבת נגד ארגון הטרור, שתכליתה החרמת מאות מיליוני דולרים השייכים לו, פגיעה ממשית במקורות המימון העתידיים שלו והעמדה לדיו של בכיריו.

מדובר על מבצע של המנהל לאכיפת חוקי הסמים (DEA), בשיתוף סוכנויות אמריקניות נוספות, שהתמקדו במשך שנים בהתחקות אחרי פעולות פליליות של חיזבאללה מעבר לים, פעולות אותן מבצע הארגון לצורך צבירת הון שיממן את ההתחזקות הצבאית שלו. בין היתר מדובר על הברחות סמים, הלבנות הון וכיו"ב.

ע"פ הדיווח, הסוכנויות האמריקניות עמלו מאז שנת 2008 על "פרויקט קסנדרה" שהתחקה אחרי נתיבי ההון של הארגון, שהזרימו לו ע"פ ההערכות קרוב למיליארד דולרים בשנה. הן גילו כי ראשי חיזבאללה, פיקחו על התעשייה הזאת באופן ישיר.

בפקויירט השתתפו מאות סוכני מודיעין והושקעו בו סכומי עתק.

אלא שמיד עם כניסתו של אובמה לבית הלבן, ובפרט בתקופת כהונתו השניה, החלו גורמי הממשל להתנכל לפרוייקט ולהפריע לו, עד שבשנת 2015, בצל הסכם הגרעין עם איראן, דחה משרד המשפטים האמריקני את כל בקשות המעצר, החרמות הכספים ויישומים מעשיים נוספים שנולדו כתוצאה מהפרוייקט המורכב.

גורמים המקורבים לפרוייקט הגדירו את ההתנהלות של אובמה כ"אסון", והוסיפו "עבודה מודיעינית מושלמת ומורכבת שיכלה לגרום נזק בלתי הפיך לחיזבאללה – ירדה לטימיון".