ועידת רבני אירופה בפניה לממשלת שבדיה: "שבדיה היא המדינה היחידה באירופה שיש בה גילויי אנטישמיות ציבוריים המביאות להתקפות אלימות נגד הקהילה היהודית וחקיקה אנטי דתית ויהודית"

במכתב חריף וכואב לראש ממשלת שבדיה, כותב נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגר"פ גולדשמיט, כי 18.000 יהודי שבדיה חיים בחוסר אונים מול ההתקפות אנטישמיות ובתחושה קשה של העדר תגובה לחלוטין או חלקית של ממשלת שוודיה. 'ישנם מקרים רבים של התעללות ביהודים, בקהילת גטבורג נאמר לנו באחרונה כי 'זה מאבק מתמיד לחיות חיים נורמליים, ולא להיכנע לאיומים, איננו חשים כאן בטוחים'.

'באופן מדאיג ביותר, מרכז שמעון ויזנטל בלוס אנג'לס פרסם אזהרת מסע ליהודים לפני כמה שנים 'בשל כישלון של גורמים רשמיים לפעול נגד הטרדות סדרתיות של יהודים במאלמו' – 'מר לופן – כותב הגר"פ גולדשמידט – איזו מדינה אחרת באיחוד האירופי מאפשרת את הטרדת אזרחיה עד כדי כך שמכון מכובד יפרסם אזהרת מסע ליהודים!? – אני מאמין שהחשש שמא תואשם בחוסר סובלנות כלפי מוסלמים, בעיקר פליטים, שיתק את ממשלתך אך הביא לעלייה מתמשכת בהתקפות אנטישמיות'.

'לצערנו, לא זכינו לכל תגובה לאחר המכתב המפורט שהעברנו לשר הפנים דאז, אנדרס יגמן. גם הסירוב להיפגש עמנו כבקשתנו מסמל את סירובה המתמשך של ממשלת שבדיה להתמודד עם בעיות האנטישמיות – הגיעה העת להפסיק לדבר ולטפל באנטישמיות במדינתכם; אנו דורשים לשמוע מכם ישירות מה בדעתכם לעשות'.