דיון סוער בוועדת הפנים של הכנסת על חוק המרכולים החדש • מקלב: "אנחנו מדברים על חילול שבת בפרסייה לא על שמירת השבת הפרטית של כל אחד בבית" • אייכלר קישר בין חילולי השבת לשואה הרוחנית בארה"ב - וחולל סערה • האזינו

וועדת הפנים של הכנסת מקיימת היום דיון ממושך בחוק המרכולים החדש לקראת הבאתו לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

"יהדות ארצות הברית התבוללה בגלל שההורים נאלצו לעבוד בשבת. כך התנתקו ששה מליון יהודים. הנשיא הרצוג קרא להתבוללות "השואה השקטה" של יהדות ארה"ב", אמר בדיון ח"כ ישראל אייכלר. הוא הוסיף: לא ישאר זכר ליהדות אמריקה רק לשומרי שבת שם. הם וצאצאיהם ישארו יהודים. אל תכריחו את יהודי ארץ ישראל לעבוד בשבת ולאבד את היהדות שלהם".

דבריו של אייכלר עוררו סערה של בחדר הוועדה. האזינו

ח"כ אורי מקלב זעק "אנחנו רוצים שאבא ואמא לא יעבוד בשבת, במה אנחנו עם אחד יש לנו חינוך נפרד, השקפה שונה יש לנו רק שבת אחת בוא נשמור עליה",

לדבריו, "אנחנו מדברים על חילול שבת בפרסייה לא על שמירת השבת הפרטית של כל אחד בבית, אזרח תל אביב הוא יוצא מהבית בשבת הולך לבית הכנסת ומולו המרכולים יהיו פתוחים מה הוא מבקש רק הגנה מהדבר הזה, זה ממש כמו פתיחת חשמל בתוך הסלון שלנו", אמר מקלב. הוא הוסיף: "במה אנחנו עם אחד במה אנחנו העם היהודי?, שיסבירו לי , יש לנו חינוך אחר יש לנו תרבות אחרת אין לנו אפילו חג משותף אחד – יש לנו שבת במרחב הציבורי, בואו נשמור על זה, מי המציא את זה אנחנו המצאנו את זה? איזה סטאטוס קוו הם מבקשים לשנות?".

"שר הפנים שיש לו סמכות ואמירה בנושא הזה, היה לו את האפשרות לפסול הוא מבקש את האפשרות האקטיב לזה לא מעבר לכך, אנחנו לא שונים בנושא הזה משאר מדיניות העולם ששם יש יום חופשי בשבוע, למה אנחנו שונים מכל העולם בנושא הזה?"