לפני שהחוק אמור להגיע להצבעה מחר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, ראשי מפלגות הקואליציה סיכמו על החרגת חנויות הנוחות שיישארו פתוחות ויחללו את קדושת השבת. בינתיים אין הסכמה לגבי העיר אילת, כאשר החרדים מונעים החרגת העיר

בישיבת ראשי הקואליציה היום (א') הוחלט כי חנויות הנוחות יוחרגו מהיוזמה חוק שמוביל שר הפנים אריה דרעי, ויוכלו להמשיך לפעול בשבתות. עם זאת, עדיין אין הסכמה על החרגת העיר אילת מהחוק וישנו ויכוח עם ראשי הסיעות החרדיות. החוק אמור לעלות מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, לאחר שאלו נדחו בשבוע בשל אי השגת רוב.

כזכור, במסגרת בדיקה מעמיקה שערך ח"כ עפר שלח (יש עתיד) סביב החוק והשלכותיו, השיב היועץ המשפטי של ועדת הפנים והגנת הסביבה תומר רוזנר, לפנייתו של שלח והבהיר: "מהצעת התיקון לפקודת העיריות עולה, כי חוק עזר של רשות מקומית שיסדיר פתיחתן וסגירתן של חנויות נוחות בימי מנוחה יהיה טעון הסכמת שר הפנים ויחול עליו ההסדר החדש המוצע בהצעת החוק. לפיכך, חנויות נוחות שמציעות מוצרי צריכה שונים למכירה אינן בגדר החריגים לבתי העסק ויחול עליהן ההסדר המוצע".

בהתייחסות לחוק המרכולים, הבהיר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו כי: "החוק הזה חייב לעבור עוד השבוע". במהלך ישיבת שרי הליכוד הוסיף נתניהו, בהתייחסות להצהרת ח"כים מהמפלגה כי יתנגדו להצעת החוק: "כל החברים מחוייבים לתמוך בו". מוקדם יותר דיווחנו כי תנועת הליכוד ויו"ר הסיעה ח"כ דודי אמסלם עתרו היום לבית הדין העליון של התנועה בדרישה להפסיק את חברותה של ח"כ שרן השכל מהתנועה לאחר שהודיעה כי אין בכוונתה לקיים את החלטת סיעת הליכוד בכנסת, לפיה על חברי הכנסת מטעם הליכוד להצביע בכנסת על חוק המרכולים.

מתנועת הליכוד נמסר כי הצהרתה של חה"כ השכל לפיה היא אינה מתכוונת להצביע עם הסיעה בעד הצעת חוק המרכולים מהווה סיוע של ממש למפלגות המתחרות בליכוד ומפרה את החלטות הסיעה בכנסת. "נסיבות אלה מהוות עילה להפסקת חברות של המשיבה בתנועה לפי סעיפים 21א(ו) ו- 4 לחוקת תנועת הליכוד", נכתב בעתירה.

השכל עצמה הגיבה לדברים ובחרה להשתלח בש"ס ובהצעת החוק: ״חוק המרכולים הוא חוק של מפלגה שבקושי עוברת את אחוז החסימה וכופה אורח חיים על ציבור שלם. זה חוק שמפלה בין עיר לעיר, מעמיק את השסע החילוני חרדי ומחייה ומלבה את הסכסוך הקשה משנות ה-90 על צביון המדינה. הליכוד היא תנועה מגוונת ומורכבת משומרי מסורת, דתיים וחילוניים. אנשים שהולכים בשבת בבוקר לבית הכנסת ובצהריים יושבים בבית קפה. רוב מצביעי הליכוד מתנגדים לחוק המרכולים".

לטענתה, "יו״ר הקואליציה החדש חצה קו אדום בהתנהגותו הבריונות, שלא מתאימה לרוח הליכוד וההדר הבית״רי, הערכים הליברלים רוויזיונסטים שהנחילו אבות התנועה, זאב ז׳בוטינסקי ומנחם בגין הם הערכים עליהם נשבעתי להגן, ולא על גחמות של שר כזה או אחר, שיוצרות קרע בעם ישראל. אני לא אתן לזה לקרות. שבירת הכלים בשבועות האחרונים גורמת לנזק אלקטוריאלי חמור לתנועה שלי".

ליצמן: חוק המרכולים יעבור. אם לא, נתייעץ עם המועצת לגבי פרישה