מרן הרה"ר לישראל הראש"ל הגרי"י יוסף התייחס הערב, בדברים שנשא לרבני הערים על שמירת השבת במרחב הציבורי: "עליכם מוטל התפקיד של לקרב את בני העיר לשמירת השבת ולחזק אותם, תמשיכו לעשות את מלאכתכם נאמנה - אז לא יהיה נדרש לחוקק את חוק המרכולים"

בדברים שנשא הערב התייחס הראש"ל הגר" יוסף שליט"א לנושא האקטואלי של שמירת השבת במרחב הציבורי ואמר לרבני הערים כי "עליכם מוטל התפקיד של לקרב את בני העיר לשמירת השבת ולחזק אותם, תמשיכו לעשות את מלאכתכם נאמנה – אז לא יהיה נדרש לחוקק את חוק המרכולים, תאהיבו את היהדות והתורה על עם ישראל.

"תעשו את עבודתכם נאמנה ואז לא יהיה נדרש לחוקק חוק המחייב את שמירת השבת. אווירת השבת ברחבי העיר תלויה בכם", חזר הרב והדגיש.

מרן הרה"ר הראש"ל הגר"י יוסף נשא את הדברים בכנס הרבנים השנתי של איגוד וועד רבני הערים בארץ ישראל בראשותו של הרה"ג דוד אוחיון רב העיר אלפי מנשה.

בנוסף, הראשל"צ הגר"י יוסף בירך את רבני הערים העושים את מלאכתם נאמנה ומקדשים שם שמים והדגיש את החשיבות על שמירת מעמדם וכבודם של רבני הערים.

בכנס הציג הרה"ג דוד אוחיון את היוזמה של וועד הרבנים להקמת וועדת אתיקה של רבני הערים לבחינת מקרים בהם עולה חשש כנגד רב שאינו מבצע את תפקידו כהלכה.

היוזמה עלתה בעקבות היעדר מנגנון ראוי לטיפול משמעתי במקרים של נושאי תפקידים רבניים שכשלו, ונועדה לבלום יוזמות חריפות יותר של אישי ציבור שטובת הרבנות אינה לנגד עיניהם.