צילום: אילוסטרציה. Serge Attal/Flash90

מתחמם מתחמם… מה שמאחורי ועדות השילוב

הדבר ההזוי שבו רציתי לשתף את הקוראים, הוא כזה: כשמפקחת ביה"ס שמעה את הנתונים הנ"ל היא פערה זוג עיניים ושאלה בתמיהה רבתי: איך היא מסתדרת בכיתה ב' עם קשיים כאלה?!?!' / חני אופנהיימר בטור על וועדות השילוב
 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

שלום רב

אני אמא של תהילה יש לה קושי משמעותי בקריאה, היום היא לומדת בכיתה ב', מורת השילוב שאבחנה אותה (באבחון בלתי פורמאלי) פירטה לי את הממצאים ואמרה כי במדידה של קצב הקריאה שלה היא קוראת 17 מילים לדקה ויש לה כמעט 50% שגיאות. זאת אומרת שחצי מהטקסט היא קוראת עם שגיאות שאת חלקן מתקנת בעצמה.

הדבר ההזוי שבו רציתי לשתף את הקוראים, הוא כזה: כשמפקחת ביה"ס שמעה את הנתונים הנ"ל היא פערה זוג עיניים ושאלה בתמיהה רבתי: איך היא מסתדרת בכיתה ב' עם קשיים כאלה?!?!" אבל למרבה האבסורד לקראת ועדות השילוב הוחלט כי תהילה שלי לא תעבור ועדת שילוב השנה, כך שאין לה סיכוי לקבל שעות שילוב.

כמובן שתדהמתי הייתה רבה ושלא לדבר על התסכול… עשיתי בירור מהיר, ויסודי, והתברר כי בשל העובדה כי היא אינה מתקשה מאוד, אין לה קושי לימודי חמור, לבנות אחרות יש קושי מורכב יותר והן כלל לא מסתדרות בלימודים. תהילה היא ילדה מוכשרת, ומלבד הקושי (הגדול!) בקריאה וכתיבה, יש לה מוטיבציה כל כך גדולה והיא מקשיבה ומתאמצת ומגיעה להישגים טובים, ולכן בכיתה היא עושה רושם של תלמידה טובה, ואי אפשר להקצות לה שעות שילוב…

את כל זה אני מספרת היום אחרי שהבנתי, למורת רוחי, שבבעיה של תהילה לא כדאי לי לחכות עוד, אלא למצוא פתרונות מחוץ לקופסה…

מילה של אשת מקצוע

אכן. הדברים כואבים אך מציאותיים. לממסד משאבים מוגבלים. מוסדות הלימוד מקצים את שעות השילוב והסיוע על פי אמות מידה המוכתבות להם מגבוה, ולעיתים קרובות יש מי שנופל בין הכיסאות. שעות שילוב מוקצות לצרכי תלמידים עם בעיות מורכבות המשפיעות על כל תפקודם הלימודי.

אבל הבשורה הפחות טובה היא, שגם הילדים הזכאים לשילוב, עלולים שלא לקבל פחות מדי: 2-3 שעות שבועיות של סיוע פרטני וקבוצתי, לעיתים קרובות, אינם עושים את ההבדל ואינם מצליחים לגרום לשינוי משמעותי, גם אצל מי שכבר זכאי לשעות אלו… כך שלפעמים אתה מוצא את עצמך יוצא קרח מכאן ומכאן.

כתבות קשורות

3 תגובות

 1. בגנים המצב עוד יותר חמור , כדי לקבל חצי שעת שילוב שבוע יש פרוצדורה מטרידה של המתנה של חודשים לרופא התפתחותי ובהרבה מקרים אין כלל סיכוי שיהיה תור לפני התאריך,
  שמישהו יקום ויעשה משהו מייד. לא ייתכן שיבקשו רופא בקופ"ח ויפקירו את הילדים לתורים ארוכים יש צורך דחוף בהסדר אחר כמו רופאים מטעם משרד החינוך או מאבחנות שיריצו את הילדים בתקופה קצרה וייתנו מענה וזה אפשרי בהחלט!!!!!!!!!!

 2. סייעתי לכמה גננות להגיש ילדות לוועדות, והרגשתי שאני עובדת בשביל משהו חסר ערך..
  מה עושים עם שעת שילוב שבועי? יש לה תועלת? (אני יודעת שהפוסט נכתב מזמן, אך בכל זאת אשמח לתגובות )

 3. השאלה היא כמה שעות מוקצות ע"י משרד החינוך ו"נעלמות" בדרך גם ברשויות וגם ברשתות .
  זה עוול שלא יכופר והתעללות בילדים המשוועים לסיוע

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן