יו"ר ש"ס לא מתרגש מהסקרים העגומים ("שאף אחד לא ידאג"), אופטימי באשר לעתידה של הממשלה ("יש יציבות"), מבין ללבו של נתניהו ("לא שופט אותו") ומגלה מתי ואיך הוא יפרוש מהחיים הפוליטיים

בעיתון 'ידיעות אחרונות' מתפרסם הבוקר ראיון נרחב עם יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, בו הוא מתייחס – בין היתר – לנושאים הפוליטיים שעל הפרק. "שאף אחד לא ידאג לאחוז החסימה שלנו. ש"ס לא תרד מכוחה בעזרת השם. אני משוכנע בכך", הוא מצהיר.

אתה לא מוטרד ממצבה של ש"ס? לפי הסקרים אתם עומדים על ארבעה מנדטים. "ממש לא, מאיפה הבאת את המספר הזה, ארבעה מנדטים? יש סקרים שאנחנו גם שישה ושבעה מנדטים", כך דרעי.

תופעה מדאיגה בסקרים: ש"ס אינה עוברת את אחוז החסימה

באשר לעתידה של הממשלה הוא אומר: "הממשלה מאשרת תיכף את תקציב 2019. מצבנו הכלכלי טוב, אנחנו משדרים יציבות. יש יצרים, יש פוליטיקה, יש אגו, אבל יחסית לממשלות קודמות הממשלה הזאת עובדת מצוין ועושה דברים מצוינים.

אני לא נביא. אני לא יודע. אחרי שיהיה תקציב, אין סיבה שהממשלה לא תמשיך עד 2019 . אולי עניין החקירות של ראש הממשלה יכול לשנות את התמונה. יש חוק שאומר שראש הממשלה יכול להמשיך בתפקידו עד שתהיה החלטה חלוטה. עד להכרעת בית המשפט העליון, אם יהיה ערעור. לי ברור מעל לכל ספק: המלצות נגד ראש הממשלה – אסור שזה יהיה תקדים להפלת ממשלה. אם המלצות המשטרה יפילו ממשלה, זה תקדים מסוכן".

וכתב אישום?
"החוק הוא הקובע, בית המשפט העליון".

נתניהו תוקף את המשטרה, טוען לרדיפה, אומר שרוב המלצות המשטרה נזרקות לפח הזבל. זה שיח ראוי בעיניך?
"הוא עובר תקופה מאוד־מאוד קשה. הוא החליט על הקו שלו. אני לא רוצה לשפוט אותו, אבל אני מתנהג אחרת. כל אחד יחליט. התפקיד שלי הוא לא לבקר אותו או לתת לו מוסר".

"המלצות המשטרה יגרמו לרעידת אדמה. הבחירות יתקיימו בתוך חצי שנה"

את האמירות המעניינות ביותר משמיע דרעי בנוגע ליו"ר המחנ"צ, אבי גבאי: "הופתעתי מאוד מהפרישה שלו ועוד יותר הופתעתי מהבחירה שלו לראשות המפלגה של גולדה מאיר. זה היה יפה. התקדמנו במדינת ישראל. אני נותן פה את הקרדיט לש"ס: דחפנו את המזרחים כלפי מעלה בכל המפלגות במדינת ישראל. לא אהבתי את ההצהרות שלו נגד השבת מיד לאחר בחירתו. אולי הוא בתחרות עם לפיד. אני יודע בדיוק מאיפה אבי גבאי בא ואיפה הוא גדל. הוא בהחלט ראוי להיות מועמד לראשות הממשלה. אי אפשר להשוות אותו בכלל ליאיר לפיד. תראה את השירות הצבאי של גבאי ואת השירות של לפיד. תראה את הרקע הכלכלי ואת ההשכלה של גבאי מול לפיד. תראה את הניסיון שיש לגבאי מול לפיד. מה קרה? אז בגלל שקוראים לו גבאי הוא לא יכול להיות מועמד לראשות הממשלה?"

יש אפשרות שש"ס תמליץ עליו להרכיב את הממשלה?
"לא, לא. אנחנו נתמוך במועמד של הימין. אנחנו מרגישים עם הימין הרבה יותר קרוב. כשיהיו בחירות אני אפעל בכול כוחי להרחיב את הממשלה כי אבי גבאי הוא שותף נהדר לממשלת אחדות".

מגיע מועמד מזרחי, ירושלמי, מסורתי – אבל לתמוך בו לראשות הממשלה זה כבר לא.
"הייתי מאוד־מאוד שמח אם גבאי היה מועמד של הליכוד לראשות הממשלה. אני לא פוסל אותו ולא פוסל את המחנה הציוני, להבדיל מיאיר לפיד. מפלגת העבודה הקלאסית היא לא אנטי־דתית. אני רואה בהם שותפים טבעיים".

דרעי נשאל האם הוא חושב על פרישה מהחיים הפוליטיים, והשיב: "אני מתפלל הרבה לקדוש ברוך הוא. בתפילות הפרטיות שלי איתו אני מבקש ומתחנן: שאזכה למצוא מישהו להעביר לו את השרביט. הייתי רוצה להעביר את זה למישהו אחר. אני מבקש מבורא עולם שאמצא מישהו שיכול להחליף אותי. אני עובד קשה מאוד להכשיר ולהכניס אנשים צעירים בש"ס כדי שיהיה דור שיגיע להנהגה במפלגה. אני לא רואה את כל חיי בפוליטיקה. אני מאוד רוצה לחזור ולשבת ללמוד".