זו כבר לא שאלה אם ראש הממשלה נטל שוחד. במקרה הזה החלטתם שביבי חייב ליפול, ושום דבר כבר לא ישנה את דעתכם. בשונה מאותו כפרי, שמחמת טיפשותו לא הבין כי אין צורך בסוסים על-מנת להניע רכבת, אתם לא פועלים מתוך חוסר-הבנה

מאת יוחנן בלייך

המחלוקת שבין הימין לשמאל במדינה באשר להמשך כהונתו של ראה"מ עומדת להגיע לסופה. לכאורה.

פרקליט המדינה שי ניצן מצהיר כי חקירותיו של נתניהו תסתיימנה תוך מספר שבועות והמשטרה תגבש את המלצותיה. אם כן, בתוך זמן קצר נדע מי ניצח: הימין או השמאל.

כלומר, די ברור שראש הממשלה הבא לא יהיה שמאלני (מקסימום מרכז), אבל עצם הזעזוע שעלולה לגרום המלצת המשטרה עשוי לשחק לידי השמאל, שידע עד כה כי ביבי הוא ללא ספק הצלחה גדולה של הימין, מה שגרם להם לרדוף אותו ואת משפחתו בצורה יוצאת דופן.

אז או שהימין יכסה פניו בבושה והשמאל יצהל 'אמרנו לכם', או ששוב הימין ירשום ניצחון והשמאל ייוותר המסכן. נכון?

לא.

האגדה מספרת את המעשייה הבאה: כאשר הרכבת הראשונה החלה לפעול, היה זה בגדר פלא עצום: כלי השינוע הראשון שאינו משתמש בבעלי-חיים. רבים נהרו כדי לצפות בפעולתה של הרכבת.

בין הבאים היו נציגים של כפר נידח ומרוחק. היו אלו כמובן אישים חשובים בהיררכיית הכפר, שניחנו בבינה יתרה. יחד עם שאר הנוכחים, הם סקרו את חלקיה של המכונה המופלאה הזו, והנהנו בהבנה לשמע ההסברים הטכניים. חזרו לכפר בהתלהבות, וסיפרו ליתר הכפריים את פלאי הרכבת החדשנית.

בקבוצת הסקרנים של הכפר היה אחד שלא הבין את ההסברים. חזרו ותיארו: "במנוע הרכבת ישנו קיטור. הלחץ שהוא גורם מסוגל לדחוף את כל הקרונות". בשלב זה נדמה כי הוא הבין וההסבר השביע את רצונו. אך לפתע משהו הציק לו: "רגע, אבל לאיפה מחברים את הסוסים?" שאל.

המעשייה נחמדה ואפילו משעשעת, אבל היא די מקבילה למצב השורר במדינה. או בשמאל, ליתר דיוק.

לפני זמן רב, כשצצו פרשיות כמו 'הבקבוקים' במעון ראש הממשלה, כבר דרש השמאל חקירות. הרי אסורה שחיתות אצל עובדי ציבור. גם מתחילת החקירות ובמהלכן, גבר לחץ ציבורי מצד מחנה השמאל בניסיון להקטין את הסימפטיה כלפי נתניהו. הם הפגינו, הסיתו והשמיעו זעקות-שבר על מצב המדינה. וכשהחקירות התעכבו, במקום להניח כי אין תשתית ראייתית מספקת, טענו שוב אנשי השמאל כי הימין משבש ומפריע לסיום החקירה.

אז עכשיו, שמאלנים, תהיו מרוצים?

מה אם בחקירות יצא ביבי זכאי, או מורשע במידה שאינה מפרעת להמשך תפקודו כראש ממשלה? אז תירגעו? אני די בטוח שלא. אני משוכנע כי השמאל המובס ימשיך לטעון כי גם המשטרה מושחתת וניצבת לצד ראש הממשלה. כל מי שמצדד בראש הממשלה הוא מושחת.

אם נסכם, זו כבר לא שאלה אם ראש הממשלה נטל שוחד או לא. השאלה היא מה אתם החלטתם שהוא. במקרה הזה החלטתם שביבי חייב ליפול ולפנות מקום להנהגה שמאלנית, ושום דבר כבר לא ישנה את דעתכם.

בשונה מאותו כפרי, שמחמת טיפשותו לא הבין כי אין צורך בסוסים על-מנת להניע רכבת, אתם לא פועלים מתוך חוסר-הבנה אלא מתוך הבנה עמוקה: נתניהו, עם כל הביקורת, הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שהפוליטיקה הישראלית תוכל להציע.