שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס בראיון להשמדת המנהרה מתחת למעבר כרם שלום: "המצאנו כיפת פלא למלחמה במנהרות, עד סוף השנה לא תישאר אף מנהרת התקפית". ליברמן אף תקף את חמאס: "מדובר בהנהגה צינית שרצתה לפגוע בצינור חמצן לרצועה"

לאחר שמוקדם יותר נחשפה והושמדה מנהרת טרור באורך קילומטר וחצי בממדים שטרם נראו, שלישית במספר בשלושה חודשים. ההערכה במערכת הביטחון היא שהתכנון של ארגון חמאס היה להטמין חומרי נפץ מתחת למעבר כרם שלום ולפוצץ אותו.

שר הביטחון אביגדור ליברמן התראיין לחדשות 2 , והכריז כי כל המנהרות ההתקפיות יחוסלו עד סוף השנה.

"שאפו למוח היהודי שהמציא כיפת פלא (לגילוי מנהרות). מה שחשוב שעד סוף שנת 2018 אנחנו נחסל את כל המנהרות ההתקפיות שיש ברשותו של חמאס", אמר.

"אנחנו נצליח לחסל זאת, זאת המשימה. אני מניח שזה יהיה אפילו לפני זה, אבל המשימה היא שעד סוף 2018 לא תישאר אף מנהרה התקפית אחת".

ליברמן אף תקף את חמאס, ואמר כי חפירת המנהרה דווקא מתחת למעבר בכרם שלום נועדה לפגוע באזרחי הרצועה: "מדובר בהנהגה צינית שרצתה לפגוע בצינור חמצן העיקרי שמספק את כל הסיוע או רובו לרצועה", אמר.

"זה רק מראה עם מי יש לנו עסק בצד השני, שלא נשלה את עצמנו".

שר הביטחון העריך כי חמאס לא מעוניין בסבב נוסף של לחימה: "אני לא חושב שחמאס מעוניין במלחמה, אני לא חושב שהוא מעריך אחרת מאתנו איך תסתיים מלחמה כזו. לכן האסטרטגיה שלנו ברורה: אנחנו מפעילים לחץ על חמאס לפני מערכה כוללת".

עוד הוסיף כי למרות הגילוי של מנהרת טרור בהיקף גדול, על ישראל לדבוק באסטרטגיה הביטחונית שלה. "האסטרטגיה שלנו היא ברורה מאוד: לא לשנות את המהלכים בהתאם לפצמ"ר כזאת או אחרת, או פרשנות של עיתונאי כזה או אחר".

"אנחנו עקביים בפעילות שלנו, גם חיסול המנהרות, גם המכשול, גם דאגה לתושבי עוטף עזה. אנחנו מקזזים להם את כל היכולות האסטרטגיות".

כזכור הבוקר צה"ל אישר כי סיכל והשמיד מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל מתחת למעבר כרם שלום, בהפצצה שדווח עליה כבר אמש.
//www.jdn.co.il/video/937076
המנהרה חצתה את גדר המערכת לכיוון ישראל ועברה בסמוך לצינור הגז במעבר כרם שלום ומשם המשיכה לשטח מצרים. המעבר נסגר להעברת סחורות. "מנהרה כזו עוד לא ראינו", אמרו גורמי ביטחון.

אורכה של המנהרה שהופצצה הוא קילומטר וחצי: היא נחפרה על ידי חמאס מרפיח, דרך מעבר כרם שלום ומתחת לצינור הגז, הסולר והאנטנה המרכזית של המעבר ומשם לשטח מצרים.

דרך המנהרה הזו היה ניתן להעביר אמצעי לחימה, סחורות אחרות ובעיקר להוביל פיגוע קשה אל תוך מעבר כרם שלום שהוא הציר המרכזי להעברת אספקה לתוך רצועת עזה.