צילום אילוסטרציה: פלאש 90

בצבא מבטיחים להפיק לקחים בעקבות ההתעמרות בבחור ישיבה חולה

הוועדה לפניות הציבור קיימה דיון על הטרטורים בלשכות הגיוס. במהלך הדיון עלה המקרה החמור של תלמיד שחלה במחלה ל"ע והודיעו לו בטלפון על ביטול מעמדו. סא"ל צחי רביבו, סגן מפקד מיטב, הבטיח: "נפיק לקחים"
 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • "יצליחו בלימודם בזמן הבעל"ט" ברכתו המרגשת של הגאון הרב פינקל

  תוכן מקודם

 • "כלפי חוץ הכל היה רגיל" נערה מ'סמינר בית יעקב'

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

הוועדה לפניות הציבור קיימה אתמול דיון על בעיות טכניות ובירוקרטיות המקשות על בחורי ישיבות בלשכות הגיוס. תלונות רבות הגיעו לוועדה על כך שהמענה הניתן דרך המוקד של 'מיטב' אינו יעיל דיו ובמקרים רבים פנייתם איננה מתקבלת, או שהתייצבותם לא נרשמת במערכת.
ח"כ אייכלר אמר כי "הפניות הטלפוניות של המלש"בים מגיעות למוקד טלפוני, דואר, פקס או מייל. על פי הנוהל, הפונה צריך לקבל תשובה. בפועל זה לא קורה. מהפניות שהגיעו לוועדה עולה כי פונים מתקשים להשיג את מוקד 'מיטב', ופקסים שנשלחים – לא מתקבלים. במקרים אחרים, בחורים הגיעו ללשכת הגיוס ולאחר מכן הודיעו להם ש'הם כלל לא הגיעו' ועליהם להתייצב שוב ושוב. כלומר, התייצבותם לא נקלטה במערכת.

"רק היום נחשף מקרה מצער של בחור החולה במחלה הנוראה. אביו של החולה (שנפטר ל"ע לפני כשבועיים) שלח מספר מכתבים להבהרת מצבו של הבן. בנוסף, הרופאה כתבה אף היא מכתב ללשכת הגיוס, ולמרות כל זאת, אנשי לשכת הגיוס הודיעו בטלפון על ביטול מעמדו כבן ישיבה. זו דוגמה אחת אכזרית לכשלים הרבים במערכת הפניות של לשכת הגיוס.

למרות שגסס בבית החולים, צה"ל דרשו מבחור הישיבה להתייצב

ח"כ הרב אייכלר הוסיף: "ישנם מקרים בהם מיטב פונים בהודעה טלפונית למלש"ב בפקודה שיגיע תוך 48 שעות ללשכת הגיוס. בדרך כלל השיחות מתבצעות להורי הבחור, וכשהוא רוצה אחר כך לחזור ולקיים שיחת בירור, אין לו למי לפנות".
סא"ל צחי רביבו סגן מפקד מיטב הגיב על המקרה החמור של החולה: אני מוסר את תנחומיי למשפחה. נלמד להפיק לקחים. מפקד הלשכה התקשר לאביו של הבחור והתנצל. לגבי שאר התלונות, המוקד עבר שכלול משמעותי. שידרגנו את הטכנולוגיה כך שהיום מתאפשר לנו לקבל יותר שיחות בו זמנית. בכל יום אנו מקבלים קרוב לשבעת אלפים פניות בנושאים שונים".

הוועדה אף דרשה להנחות את גורמי הצבא להנפיק אישור לכל מתייצב. נציגי הצבא אמרו כי רק מי שמבקש אישור – יקבל. ח"כ הרב אייכלר הודיע כי יפנה ל'וועד הישיבות' להורות לבחורים לדרוש אישור לאחר כל התייצבות או הגשת מסמך על מנת למנוע טרטורים וקריאות חוזרות.
בהמשך עברה הוועדה לעסוק במעמדם של בני מהגרים, יו"ר הוועדה ח"כ הרב ישראל אייכלר אמר כי "הנושא אינו מוסדר כראוי. בני מהגרים שמגיעים לארץ לפני שמלאו להם 17 שנה, נשללת זכותם למעמד בן מהגרים. מדוע בחור ישראלי מחויב בגיוס בגיל 16 ואילו את הפטור לבן מהגרים מעניקים רק מגיל 17. התלמידים שמגיעים לארץ אינם מודעים לכך ומתחייבים בגיוס"

לקראת סיום העלה ח"כ הרב אייכלר את תלונות הבחורים שאינם מורשים להגיע לצו ראשון בליווי הורה, ובכלל, אינם מודעים לזכויותיהם המשפטיות. "על הצבא לפרסם את הזכויות המגיעות להם, כמו להגיע עם הורה מלווה במקרים בהם ישנה סיבה מוצדקת לכך"
בסיכום הדיון דרש יו"ר הוועדה מנציגי הצבא לבצע מספר שינויי מבנה על מנת לייעל את המערכת ולמנוע הישנות מקרים כמו אלו שאירעו בעבר: "עד היום העברנו את הפניות שהגיעו אלינו ללשכת שר הביטחון. זהו נוהל מורכב. כמו"כ, הוועדה מבקשת לקבוע נוהל לאישור אוטומטי על קבלת מסמכים ומתן אישור על התייצבות למניעת תקלות.

"אנו מבקשים שהחיבור לפקס יהיה זמין עשרים וארבע שעות ביממה, ושגם שם יתקבל אישור אוטומטי לאחר שליחת מכתבים. במקרים של פניה למלש"ב בטלפון, יינתן שם ומספר טלפון ישיר ללא צורך בהתקשרות מסובכת דרך הקווים העמוסים.. הוועדה דורשת להסיר את המגבלה של גיל 17 מבני מהגרים ולאפשר להם כבר מגיל 16 לבוא לארץ ללא חובת גיוס.

כתבות קשורות

האיום הראשון על תקציב המדינה: האולטימטום של הורביץ ותשובת האוצר
החזאי אורי בץ: אני מקווה שאתבדה בתחזית על החום הצפוי
בכיר 'כחול לבן' מפתיע: הממשלה הקודמת התנהלה טוב יותר עם הקורונה
אחרי שהפרו קיזוז וברקע סערת חוק הדיינים: האופוזיציה לא תקזז ח"כ חולה
תקלה: מבודדים שוחררו בטעות - והדביקו אחרים בנגיף הקורונה
מזעזע: אתמול היא קמה מהשבעה, וביום רביעי החתונה!
הרחבת גבולות הטהרה באירופה: מפקח המקוואות ערך מסע מיוחד באוקראינה ובדק למעלה ממנין מקוואות
הרב יוסף חיים אוהב ציון • גן החיות בהלכה והלכות הגומל
נחשף: זה הסכום המטורף שהרוויח דונלד טראמפ בזמן שכיהן כנשיא ארה"ב
ארה"ב נגד המיליארדרים: תיירי החלל הראשונים לא מוכרים כאסטרונאוטים
אמזון הודיעה כי תקבל תשלום בביטקוין; שוק הקריפטו מגיב בעליות חדות
נְצֹר לְשׁוֹנְךָ • שמירת הלשון היומי עם הרב מאיר נעמן

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן