צילום: פלאש 90

בגלל היחידות המעורבות: הרב אבינר קורא שלא להתגייס לצה"ל

סערה בציונות הדתית: הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים במגזר, קורא להימנע מגיוס לצה"ל בגלל הערבוב בין גברים לנשים. השר בנט וגורמים מתונים נוספים התנערו מהדברים, מנגד, הרב זוכה לתמיכה מצד רבנים חרד"לים אחרים

הציונות הדתית כמרקחה: הרב שלמה אבינר, אחד מבכירי הרבנים במגזר, הורה שלא להתגייס לצה"ל כל עוד הערבוב בין גברים לנשים ביחידות הקרביות יימשך. הוראתו של הרב הגיעה בעקבות שאלה שהופנתה אליו באתר 'כיפה'.

"אני תלמיד ישיבה ואני מתלבט אם להתגייס או לא, בגלל עירבוב הגברים והנשים בצבא", נשאל הרב, והשיב: "מצווה גדולה ללכת לצבא, ויחד עם זה לקיים את הוראת התורה שיש לגברים ונשים להתרחק מאוד מאוד. צריך לבקש יחידה בה אין נשים, כגון יחידות קרביות ממש, או יחידות של חרדים".

הצעיר שהפנה אליו את השאלה השיב כי "מדובר בדרישה לא מציאותית, שכן הצבא לא מחוייב לקלוט חיילים שאינם חרדים לגדודים החרדים". על כך השיב הרב אבינר: "אם זה כך אז לצערנו, בינתיים אין ללכת לצבא. או יחידה נפרדת – או לא להתגייס בינתיים. אין עושים מצוות צבא על ידי עבירה".

דבריו של הרב אבינר מעוררים סערה רבתי במגזר שחרט על דגלו את השירות הצבאי. תנועת 'נאמני תורה ועבודה' וגורמים פשרניים נוספים גינו את קריאתו של הרב אבינר והתנערו ממנה. גם יו"ר המחנ"צ, אבי גבאי, הוציא תגובה חריפה לדברים.

מנגד, במחנה התורני בציונות הדתית (החרד"לים) מביעים תמיכה בדבריו של הרב אבינר. רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, אמר הבוקר בראיון ל'גלי צה"ל': "הרב אבינר הוא רב נערץ ואם הוא אמר משפט כזה אנחנו צריכים לחשוב מה הביא אותו להגיד את זה. הוא הכי מעודד צבא והכי אוהב המדינה ואם הוא הגיע לאמירה כזאת כנראה שהמצב בצבא קשה".

לדבריו, "משהו נפגם בצבא. אם מורידים ביחידות המעורבות את הרף משהו נפגע. הרב אבינר נותן צלצול השכמה. הוא הרי אדם אחראי וראש ישיבה של תלמידים שהגיעו לתפקידים הבכירים והקרביים ביותר בצבא. אם הוא הגיע למצב כזה שכך הוא אומר אז כנראה שאיזנקוט צריך להתעורר וראש הממשלה צריך לומר לו ללכת הביתה".

יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט, מסר בתגובה: "אני דוחה לחלוטין כל קריאה שלא להתגייס לצה"ל, ואת הקריאה החצופה לפטר את הרמטכ"ל. קריאות אלו נובעות מחרדה כנה אך שגויה של קבוצות מסוימות כאילו צה"ל החליט לאמץ אג'נדה פמניסיטית-ליברלית-רדיקלית על חשבון מבצעיות וניצחון במלחמה".

הוא הוסיף: "ארועים נקודתיים מסוימים—כמו גילוח זקנים ושירותים משותפים—מתפרשים על ידי אותם אנשים כאימות לתפיסתם. תפיסתם זו, כאמור, שגויה. צה"ל ממוקד בתכליתו: ביטחון לאזרחי ישראל. צה"ל פועל ברגישות ובהתחשבות בצרכי חיילים דתיים. לעתים, כמו בכל גוף גדול, נעשות שגיאות".

הבהרה: אין בהבאת הדברים משום תמיכה באף אחת מהגישות המתוארות. האתר החרדי המוביל נאמן לדרכם של מרנן ורבנן גדולי ישראל זצוק"ל ויבדלחט"א בכל הנושאים הציבוריים, ובכללם היחס למדינה, לצבא וכיו"ב. הפולמוס המתואר כאן רק מוכיח עד כמה הם צדקו בראייתם ששללה מראש את הגישה הדת"ל שעם תוצאותיה מתמודדים מנהיגי ורבני המגזר הזה כיום.

16 תגובות

צה"ל ממוקד בתכליתו: ביטחון לאזרחי ישראל.
אם זה היה נכון הם היו מזמן עושים צבא מקצועי ללא גיוס בכפיה
המטרה של גיוס בכפיה זה חינוך לצויונות (חילונית ר"ל)
ידוע לכל על המליארדים שהם משקיעים מכספי המכס של הציבור הדתי והחרדי כדי לקרר אותם ולהחזיר אותם בשאלה ה' ישמרנו!

בנט הגזים, הקריאה "החצופה" לפטר את הרמטכ"ל, ועוד הוא כאילו לא מבין שצה"ל בגלל פמיניסטיות רוצה נשים, הוא 'טמבל'?.

יישר כוח למנהלי האתר על ההבהרה.

מוחה על הכבוד התורה ועל עזות פניו של יו"ר" בית של גויים. חצוף מחוצף שגם צריך ללכת הביתה מזמן ולהפסיק להיות דתי מזוייף

"החצופה" , הוא לא מתבייש לדבר אל רב בצורה כזו??? מי אתה בנט דתילוני שתדבר אל הרב אבינר בצורה כזו??
אכן זה המצב אצל הדתיים לאומיים אין מינימום של כבוד לרבנים, הנער מעז את פניו אל מול המבוגר וחושב את עצמו ואת דעתו הרפורמית הליברלית לצודקת מכל וכל.
רואים ממש מגמה ברורה של רפורמה והתנערות של בכירי הציונות הדתית מכל דבר של דת, הכל כדי למצוא חן בעיני החילונים הנאורים, אפילו במחיר רמיסת עקרונות וערכי יהדות בסיסיים…
גם אצל החרדים יש מחלוקות… והרבה, אבל לפחות בפומבי לא יעז חבר כנסת לתקוף בצורה כזו זולה רב של מפלגה אחרת…

אם יורשה לי : ההבהרה חשובה אבל לא צריך את חלקה אחרון שהדבר מוכיח כמה שגו …
ניתן בהחלט לומר שמותר לנו לדעת קצת חדשות ממה שקורא בציונות הדתית למרות שהדעות שלנו שונות מהלך הרוח שם, מה רע בזה?

על אף ההבהרה של jdn אני חושב שיש דברים שאסור להביא כאן- לצוטט "רב" שאומר שיש מצוה ללכת לצבא, זה ממש לא לעניין!!!

"עד מתי אתם פוסחים על שתי הסעיפים"

ציבור בוחרי מפלגת הבית היהודי צריך להתנער מאותו נער חצוף שקנה את השלטון על המפלגה בכסף, והוכיח כבר מספיק פעמים שאין לו שום שייכות לתורה או ליהדות למרות כיפת הגרוש שעל ראשו.

תשלחו את הכתבה הזו לאתרים חרדים אחרים למינהם שמעודדים גיוס חרדים כולל ליחידות מעורבות.

נהנתי מאד מהכתבה ומההבהרה, לדעתי ודאי שטוב לראות שגדולי ישראל צודקים תמיד, (וזה לא סתירה ל"אהבת ישראל"),ואפשר שזה יהיה המוסר השכל, מכל הכתבה הזאת.

נהנתי מאד מהכתבה ומההבהרה, לדעתי ודאי שטוב לראות שגדולי ישראל צודקים תמיד, (וזה לא סתירה ל"אהבת ישראל"), ואפשר שזה יהיה המוסר השכל, מכל הכתבה הזאת.

לאביגיל תרגיעי ותקראי שוב, הוא לא כתב שום דבר נגד אבינר, אלא "רבנים" אחרים…

כדאי לכם לערוך קצת הודעות המגיעות ממקורות זרים. 'השר בנט וגורמים מתונים…' מתונים?? זו ההגדרה? לו לפחות כתבתם: "גורמים 'דתיים' מסוגו".

עד מתי!!??? רוצים גאולה! הצילו !!!

קודם כל תודה על ההבהרה, ובכל זאת אין מקום להגדיר את בנט וחבריו כמתונים, מילה הנתפסת חיובית. כמו"כ מפלגת הבית היהודי חדלה להיות מפלגת הציבור הדת"ל, אלא מפלגה שהציבור הדת"ל מצביע לו ברובו, לרבנים אין כל סמכות ויו"ר המפלגה מעז להתבטא על אמירה של הרב שמואל אליהו רב העיר צפת ומראשי רבני הדת"ל (לתשומת לב המגיב המתקרא נפתלי בנט, וצודקת אביגיל) חצופה, שומו שמים, אנו צריכים ללמוד לעצמנו אמונת חכמים, לא לחינם לחמו גדולי הדור לפני שנים רבות וגם בדורנו נגד תנועת המזרחי. הם תעו לחשוב שמדינת ישראל היא ראשית גאולתנו עפ"ל עפ"ל, וכיום הגיעו למצב שהמפלגה שאמורה לייצג את השקפת עולמם לא מתעניינת בצביון המדינה היהודית כלל, ועושים טובה בתמיכתם בחוקי השבת השונים, בעבר הם היו מצטרפים מייד לכל מאבק על קדושת השבת, והיום? אפס. לאן הגעתם…

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן