נשיא ארה"ב מצנן את ההתלהבות בישראל - ומכחיש כי קיימת תכנית להעביר את השגרירות לירושלים כבר בשנה הקרובה. לבנתיים בירושלים כבר נערכים למעבר השגרירות ולספק את הצרכים הביטחוניים הקפדניים שהאמריקאים דורשים

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מכחיש הערב את הדברים שאמר ראש הממשלה נתניהו לפיו השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים בתוך שנה, בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס נשאל הערב (רביעי) הנשיא האמריקני על הערכת נתניהו, וענה: "עד סוף השנה? אנחנו מדברים על תרחישים שונים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו העריך היום כי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים תארך כשנה

על רקע דברי נתניהו, הערב מתברר כי האמריקנים כבר פועלים בשטח מול גורמים בכירים ביותר בעיריית ירושלים כדי לקדם את המהלך. מהעברת צוות מצומצמם ועד להשלמת הבנייה – כך ייראה המעבר ההדרגתי.

בשלב הראשון מתכוונים האמריקנים להוציא את המשרדים הקונסולריים שניתנים כיום במתחם דיפלומט, שם צפויה לקום השגרירות. אלו הם שירותים משרדיים שאין להם חשיבות גדולה מספיק כדי להשאירם שם. בשלב שני יועבר צוות מצומצם מאוד, אולי של השגריר בלבד, בטווח זמן קצר באופן יחסי.

לאחר מכן בשלב השלישי ידאגו לעולים הקשישים שמתגוררים כיום במסגרת חוסה במלון דיפלומט. השלב הרביעי הוא בניית מבנה השגרירות, אך שלב זה ייקח עוד זמן, ככל הכנראה כמה שנים. את התכנון מלווה האדריכל הירושלמי המפורסם יגאל לוי, זאת משום שהעירייה מתבקשת על ידי האמריקנים לסטנדרטים גבוהים ומוקפדים.

בחודש שעבר פורסם כי נציג של טראמפ הגיע לראות את המקום המיועד להקמת השגרירות. ממסמכים שהוגשו לגורמי התכנון המקומיים עולה כי התכנית האמריקנית לבניית השגרירות כבר גובשה. התכנית כוללת שרטוט והקמת חדרים מבוצרים, דרכי מילוט, כניסות ויציאות חדשות שלא קיימות כיום במבנה בית המלון, חדרים תת קרקעיים, חדרי ביטחון, ביצור המקום והוספת אלמנטים ביטחוניים מחוץ לקו החזית של הבניין, כדוגמת גדרות, מצלמות אלקטרוניות ועמדות שמירה. עוד ביקשו האמריקנים מגורמי התכנון למנוע ולא לאשר בנייה לגובה במרחק קו אווירי קרוב למקום השגרירות המתוכנן.

יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, סגן ראש העיר מאיר תורג'מן, הסביר: "התרשמנו שהסטנדרטים האמריקניים הרבה יותר גבוהים ממה שאנו רגילים כאן אצל קבלנים ואדריכלים. הדרישות נוקשות יותר ברמת התכנון, הביטחון והבטיחות. גם התרשמנו שהאמריקנים לא פרשו את הכול בפנינו וגם לא הסתירו את זה. הגורמים המעורבים מטעמם טענו שמטעמים של ביטחון לאומי, אין הם יכולים לפרט בדיוק מה הם מתכננים בתוך השגרירות".