יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נשא נאום בפרלמנט האירופי ותקף קשות את מדינות אירופה, אדלשטיין האשים את חברי הפרלמנט בדו-פרצופיות. יו"ר הכנסת הציג קריקטורה אנטישמית והאשים את מדינות אירופה בכך שאינן נלחמות באנטישמיות ובמכחישי השואה

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, תקף בחריפות את חברי מדינות האיחוד האירופי על כך שאינם נלחמים בהכחשת השואה ובאנטישמיות. במהלך נאומו היום בטקס לרגל יום השואה הבינלאומי שהתקיים בפרלמנט האירופי בבריסל, הציג אדלשטיין כרזה אנטישמית שזכתה בתחרות קריקטורות באיראן ובה מוצג העם היהודי כמנצל את השואה לשם רווח כספי על חשבון העולם.

"אני בטוח שאיש לא מחה נגד תחרויות הקריקטורות הממעיטות בערכה של השואה, באמצעות שימוש בסטריאוטיפים הישנים והמזיקים ביותר", אמר אדלשטיין. יו"ר הכנסת המשיך ותקף את מדינות אירופה על שתיקתן אל מול קריקטורות אנטישמיות וגינה את חברי הפרלמנט שהשתתפו במשלחת לאיראן. "איני יודע מי השתתף בנסיעה, אך אני יודע שאף אחד לא הזכיר את הכחשת השואה, שהפכה לעניין שבשגרה עבור המשטר האירני", אמר והטיח בפני המשתתפים כי "מדינות אירופה עדיין לא למדו מהאירוע שאירע אי שם לפני 70 שנה".

אדלשטיין הסביר כי על אירופה לעשות הכל על מנת למנוע מקרים אנטישמים. "נדרשת פעולה עקבית וכנה. האנטישמיות זוקפת את ראשה המכוער בכל מקום, והיא אינה מקובלת", אמר וטען כי ההתייחסות לאמירות אנטישמיות כאל התנגדות לישראל זה "אבסורד", לדבריו. "אין כל הצדקה לאנטישמיות – לא דת, לא עוני, לא חוסר חינוך ולא חילוקי דעות פוליטיים", הוסיף. "היום אנו יודעים כי בהתעלמות משנאה ומחוסר סובלנות אנו מסכנים את עצמנו".

בסיום דבריו פנה אדלשטיין אל הנוכחים ותהה: "מדוע אינכם מגנים את מכחישי השואה?". לאחר מכן האשים את חברי הפרלמנט בדו-פרצופיות: "מדוע אתם מחבקים את רב הקהילה המקומית לאחר פשע שנאה, אך בה בעת מתייחסים לחמאס כאל קול לגיטימי?".

"כשתקיפה זוכה לגינוי כאנטישמית, לאחר מכן ישראל מוקעת בגין פשעי מלחמה בדויים?", הסביר אדלשטיין כי המסרים הללו סותרים ופוגעים באמון. לאחר מכן הסביר שהדבר פוגע במערכת היחסים בין אירופה לישראל. "תחת זאת, הם מונעים מאתנו לקיים את המחויבויות המשותפות שלנו", הדגיש.