הדברים המלאים של ראש הממשלה נתניהו אתמול בפורום הכלכלי בדאבוס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין אמש בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. נתניהו: "בהסכם הנוכחי איראן יכולה לייצר 200 פצצות אטום". על החקירת אמר "אני בטוח שלא יצא מזה כלום כיוון שאין שם כלום".

ראש הממשלה בראיון לפאריד זאקריה בכנס הכלכלי בדאבוס.

נפגשת כעת עם הנשיא טראמפ. הנשיא אמר משהו דרמתי למדי לאחרונה, שאין לו כוונה לחדש את הוויתור על הסנקציות על איראן. משמעות הדבר היא שבזמן מן הזמנים, יתכן מאוד שארה"ב תיסוג באופן חד-צדדי מההסכם עם איראן. אז תהיה לאיראן האופציה להתחיל להעשיר אורניום שוב, לפסוע שוב על הדרך הגרעינית. האם זאת לא תהיה תוצאה שלילית עבור ישראל?

לא. אני חושב שההסכם הנוכחי לקוי כל כך שהוא מבטיח שלאיראן יהיה כל מה שיידרש כדי ליצור נשק גרעיני, כולל העשרת חומר בקיע בהיקף עצום. זה מה שבעייתי בהסכם. זה פשוט נותן להם לו"ז. הוא אומר שבתוך שמונה שנים…


פגישת נתניהו וטראמפ בדאבוס
זה לא עדיף לכם שזה יהיה בעוד 15 שנה מהיום, ולא בחודש הבא?

לא. מכיוון שמה שהם יכולים לעשות היום, זה במקרה הטוב, להעשיר אורניום עבור פצצה אחת. בהסכם הנוכחי, הם יוכלו להעשיר אורניום שיספיק למאה, מאתיים פצצות.

חמישים שנה מהיום?

אולי שמונה או עשר. ואז הם יוכלו לפרוץ, ליצור במהירות ארסנל של נשקים גרעיניים בלי שאף הסכם בין-לאומי ימנע מהם זאת. למעשה, ההסכם מאפשר להם לעשות זאת.

מהסיבה הזו, ההסכם הזה גרוע כל כך. מפני שהוא מעניק לאיראן, מדינת הטרור המשמעותית ביותר בעידן הזה, את האמצעים ליצור נשק גרעיני, פצצות אטום. הם יוכלו להעביר אותה לשליחיה, לטרוריסטים, הם יוכלו להשתמש בה בעצמם. לשם אנו לא רוצים להגיע.

לא משנה לי אם הם יתקנו את ההסכם, אם הם יבטלו אותו, או אם ישמרו אותו. מה שחשוב לי זה למנוע מאיראן להשיג ארסנל גרעיני. כי לא רק שאיראן מפיצה טרור בכל העולם, איראן אומרת בגלוי שהיא תשתמש בנשקים הללו ובכל נשק שברשותה כדי להשמיד את ישראל. לא נאפשר לזה לקרות.

כאשר אתה מדבר עם מנהיגים אירופאיים, או לפחות כאשר אני שוחחתי עם מנהיגים אירופאיים, ובמיוחד בהצהרות פומביות שלהם, הם אומרים שהם תומכים בהסכם. הם אינם רואים סיבה לשנות אותו, הם חושבים שאיראן עומדת בהסכם והם חושבים שהוא מייצר יציבות.

כאשר אתה מדבר איתם ואומר, "תקנו את ההסכם", האם הם אומרים לך, "כן, נתקן את ההסכם", או שהם אומרים את מה שהם אומרים בפומבי, וזה שההסכם טוב ושאין צורך בשינויים כלשהם.

אני אומר לך את מה שאני אומר להם.

אני דווקא מקווה שתאמר לי את מה שהם אומרים לך בשיחות פרטיות.

אני בטוח בכך. אך אני יכול לומר שהעובדה שהם חתמו על הסכם גרוע אינה מחייבת אותם לשמור על הסכם גרוע. היו מקרים במהלך ההיסטוריה שבהם אומות חתמו על הסכמים גרועים מאוד. ולא כולם שרדו כדי להתחרט על כך. היה הסכם כזה לאחרונה, עם צפון קוריאה. היה איתם הסכם וכולם חשבו שעכשיו הצפון קוריאנים יקיימו את ההסכם ויימנע מצפון קוריאה להשיג נשק גרעיני, הם יצטרפו למשפחת העמים. זה לא קרה…
אך הם חתמו על הסכם.


טילים אירניים

אך לא היינו רוצים הסכם, בהינתן המפקחים באיראן, בהינתן שיהיה להם קשה הרבה יותר להפר…
האם היית רגוע אם לאיראן לא היה הסכם כלל והיא היתה יכולה לעשות מחר מה שהיא רוצה?

אני לא חושב שהיא יכולה לעשות כל דבר. ראשית, הפיקוח לקוי ביותר. מכיוון שאיראן לא מאפשרת לעשות ביקורת במתקנים צבאיים. אם אתה המשטר האיראני, איפה תייצר את הנשק? איפה תקיים את הגורמים האחרים של תכנית גרעין סודית? במתקנים צבאיים. אך אסור לערוך בהם ביקורות. זו דוגמה אחת לכמה שההסכם הזה לקוי.

שנית, איראן לא ממהרת ליצור נשק גרעיני מכיוון שהיא יכולה לסבול מסנקציות משתקות, זה מה שהביא אותם להתעורר בפעם הקודמת, במספר פעמים. שנית, הם עשויים לחשוב, ובצדק, שאם הם ינסו להזדרז להשיג פצצה, יהיו מדינות שינסו למנוע זאת.

איני רוצה לדבר בשמה של מדינה אחרת, אך אני מבטיח לך בשמי, שלא נאפשר להם להשיג נשק גרעיני.

כאשר אתה מתבונן על המזרח התיכון, ואתה ואני שוחחנו על כך בעבר, נראה כאילו…

ואגב, מדינות ערב, שוב, לא אנקוב בשמותיהן, מסכימות איתי.

אנחנו בדיוק עומדים לנקוב בשמות?

אתה רוצה לנקוב בשמות של מדינות ללא שם, בבקשה…

נראה שישראל היום נמצאת בברית אסטרטגית עם ערב הסעודית וקרובה יותר למצרים מאשר אי פעם בהיסטוריה שלה. ובנקודה הזאת, זהו סממן שמגדיר את המזרח התיכון. מעין ברית אנטי-איראן שבה מצרים, ערב הסעודית וישראל הן השחקניות העיקריות. האם אתה מסכים?

אני מסכים שקיים יישור קו בין ישראל לבין מדינות אחרות במזרח התיכון שאי אפשר היה אפילו לדמיין לפני 10 שנים, בוודאי שבימיי חיי. מעולם לא ראיתי משהו דומה, ואני בן גילה של מדינת ישראל, פחות או יותר. כך שזה דבר יוצא דופן.

כן, זה מתחיל בדאגה משותפת, עם אויב משותף, שהוא אסלאם קיצוני, בין אם אלה הסונים הקיצוניים, דאעש ולפני כן אל-קעידה, שישראל נלחמת בהן, ואגב, מנעה עשרות פיגועי טרור גדולים לא רק במזרח התיכון אלא גם ברחבי העולם והצילה את חייהם של אזרחים רבים, היות שהמודיעין שלנו הוא הטוב ביותר.

בנוסף יש לנו עמדה משותפת נגד איראן.

זה שורש אחד. מה שלא ידוע הוא שיש שורש נוסף לקירבה בינינו, וזה הרצון שלהם לנצל את הטכנולוגיה האזרחית שיש לישראל להציע במים, בחקלאות, ב-IT, ברפואה ובתחומים אחרים שישפרו את חיי אזרחיהם.

אנו רואה בכך הבטחה גדולה לשלום. אני חושב שזה מחולל שינוי ביחס לא רק ברמת השלטון במדינות הללו. אנו סוקרים את העולם הערבי, ואנו רואים ניצנים של שינוי מהותי ביחס של הציבור הערבי כלפי ישראל. אני לא מדבר על כולם, ועדין לא על רוב באף מקום, אך מדובר במיעוטים משמעותיים.

זה נותן תקווה. זה מסמל עתיד של שלום. וזה עשוי להשפיע על הפלסטינים.

אני רוצה לשאול אותך על זה, ואגיע לזה בעוד רגע, אך קודם עליי לשאול את השאלה החדשותית: הנשיא טראמפ עשה משהו שבוודאי רצית שיעשה נשיא אמריקאי כבר זמן רב, וזה להכריז שארצות הברית תעביר את השגרירות שלה מתל אביב לירושלים.

לאחר מכן, האו"ם הצביע באופן גורף לגנות את ארה"ב בשל כך.

מנהיגים ערביים ששוחחתי עמם, שאינם חסרי אהדה מוחלטת כלפי ישראל, אומרים בנקודה הזו שהסיבה שהם מתנגדים לצעד זה היא שזה אמור להיות חלק מהסכם סופי. מעמדה של ירושלים לא צריך להיקבע באופן שרירותי וחד-צדדי – אנו רוצים שהנושא ייפתר, אך בצורה שתעזור ליצור הסכם קבוע כלשהו.

האם אתה מבין את הנקודה הזאת?

אני מבין למה אומרים את זה. אני חושב שהם טועים, ואסביר לך מדוע. אתה ביקרת בירושלים. ביקרת במשרדי?

לא. לא ביקרתי שם.

בפעם הבאה עליך לבקר שם.

היכן נמצא המשרד שלי? היכן נמצא משרד ראש הממשלה? בירושלים. הוא יושב סמוך לכנסת, הפרלמנט שלנו. איפה היא? בירושלים. ממש לידה נמצא בית המשפט העליון, בית המשפט העליון הריבוני באמת היחידי ברדיוס גדול מאוד באיזור הסוער שלנו. היכן הוא? בירושלים. הממשלה שלנו יושבת בירושלים. זה כך במשך 70 שנות קיומה של ישראל, שאותן אנו חוגגים כעת.

ירושלים היא בירתה של העם היהודי מאז ימי דוד המלך, לפני 3,000 שנה בלבד.

אז הנשיא טראמפ עשה היסטוריה בכך שהכיר בהיסטוריה. הוא הכיר את העובדות הללו מהעבר ומההווה, שאי אפשר להעלים אותן. ובכל הסכם שלום, אתה יודע שבירת ישראל תמשיך להיות ירושלים ומקום מושבה של הממשלה שלנו ימשיך להיות ירושלים.

אני חושב שלהיפך. הוא עשה שירות נהדר לשלום, שהרי שלום יכול להתבסס רק על אמת, על מציאות. הכחשת העובדה הפשוטה שבירתה של ישראל היא ירושלים מעכבת את השלום בכך שהיא יוצרת אשליה, פנטזיה. אי אפשר לבנות שלום על פנטזיה. יש צורך בחזון, אך הוא חייב להיות מושרש במציאות.


הראיון

דיברת על היסטוריה. אין היסטוריה שבה ערבים גרים במזרח ירושלים, שבה לערבים יש דרישה על מזרח ירושלים, ולכן התקווה שלהם, השאיפה שלהם היא שהן יוכלו לקיים בירה כלשהי במזרח ירושלים. האם אתה שולל את זה לחלוטין?

עמדתנו היא שירושלים צריכה להיות מאוחדת. להישאר מאוחדת תחת ריבונות ישראלית, עם חופש מוחלט לכולם לקיים את דתם כפי שיבחרו. אני יהודי, אתה מוסלמי. יושבים בקהל נוצרים, והזמן היחיד שבו נוצרים, מוסלמים ויהודים יכולים לקיים את הדתות שלהם בצורה משוחררת לגמרי, עם גישה מלאה וחופשית לאתרים הקדושים, כנסיית הקבר, מסגד אל-אקצה, הכותל המערבי, הבריקדה של המקדש של הורדוס, בית המקדש היהודי לפני 2,000 שנה – התקופה היחידה בה שלוש הדתות יכלו לקיים את דתותיהן בחופשיות הוא תחת ריבונות ישראלית על ירושלים.

עליי לומר שאם זה היה משתנה, אפשר היה לראות את ירושלים מידרדרת לאלימות סקטוריאלית שמאפיינת מקומות אחרים במזרח התיכון בהם מפוצצים מסגדים וכנסיות. לא מפוצצים בתי כנסת משום שלא נותרו כאלה.

איננו רוצים שזה יקרה. אנו שומרים על האתרים הקדושים ועל הסטטוס קוו, אני רוצה להדגיש את זה. בכל הסכם סופי, תמיד נשמור על הסטטוס קוו של הר הבית ושל האתרים הקדושים של כל הדתות העיקריות. נדאג לזה כמדיניות וכעקרון.

מספר פלסטינים הגיבו להחלטה של ממשל טראמפ ואמרו שנראה שבנימין נתניהו מסמן למעשה את סיומו של פתרון שתי המדינות. עלינו עכשיו לעבור לפתרון של מדינה אחת. לעולם לא תהיה לנו מדינה משלנו עם עיר בירה שלנו. כעת אנו מבקשים זכויות פוליטיות היות שאנו חיים תחת ריבונות ישראלית.

סעאב עריקאת אמר את זה, חנאן אשראווי אמרה את זה. האם זאת תוצאה אפשרית לכך? שהפלסטינים יתחילו לדרוש פתרון של מדינה אחת?

אני חושב שזה עיוות מוחלט. אני לא חושב שהם מתכוונים לכך. הם רוצים שליטה עצמית, ואין לי בעיה עם זה. אני רוצה שנסיר את התוויות. שתי מדינות, מדינה אחת… האם זה מדינה פלוס, מדינה מינוס…

אם נסיר את זה, אומר לך מה עמדתי. היא פשוטה והיא לא השתנתה. מהיום בו נאמתי את נאום בר אילן, העקרונות תמיד נשארו זהים.

לפלסטינים צריכה להיות הסמכות למשול בעצמם אך לא את הכוח לאיים עלינו. משמעות הדבר היא שבכל הסדר מדיני, על ישראל לשמר את השליטה הביטחונית באיזור הקטן ממערב לירדן. מהירדן לים התיכון. שהרי אחרת נקבל את דאעש שייכנסו, או את חמאס, מה שאומר איראן. וזה קץ השלום, זה קץ הרשות הפלסטינית, וזה איום ממשי ומהותי על הישרדותה של ישראל.

אני לא הולך סחור סחור בנושא הזה. ישראל תשמר את השליטה הביטחונית, אך מעבר לכך, הפלסטינים יהיו חופשיים למשול בעצמם. איני חושב שיש עם זה בעיה כלשהי.

אנשים אומרים שאם אין להם שליטה על הפן הביטחוני והצבאי, זאת לא ריבונות אמתית. אי אפשר שמדינה אחרת תשמור על כוחות הצבאיים שלה כשהיא אויב לשעבר. איך זה אפשרי. אז מה לגבי כוחות אמריקאיים בגרמניה. כמעט 80 שנה אחרי, ביפן, וכדומה.

באותו עניין, אתה מארח כנס כלכלי. חלק מהמדינות שמוזמנות לדבר כאן, מנהיגיהן יוכלו לספר לך שלמדינות אחרות יש השפעה כלשהי וחלקן אפילו עם דרגות שליטה מסויימות על הכלכלות שלהן.

אתה לא אומר שמדינות אלה, שלא ננקוב בשמותיהן, אינן מדינות חופשיות, אינן ריבוניות. אנו חיים בעולם מורכב. יש לנו פסיפס של מדינות נחשלות במזרח התיכון. אנחנו לא רוצים ליצור מדינה נחשלת נוספת. המפתח ליציבות ולהצלחה ולשלום הוא ביטחון. ישראל תשמר את הביטחון הזה לטובתה, אך גם לטובת הפלסטינים.


אבו מאזן

יש אנשים שאומרים שהבעיה שטמונה בכך שאין התקדמות בתחום הזה, היא שעם הזמן יהיה מספר עצום של פלסטינים שחיים תחת ריבונות ישראלית, ובמצב כזה ישראל לא תוכל להיות יהודית ודמוקרטית. במילים אחרות, היא תאבד את אופייה הדמוקרטי משום שתשלוט בכמות גדולה של אנשים מבלי לתת להם זכויות, או שהיא תאבד את אופייה היהודי מכיוון שמספר הפלסטינים יעלה על מספר היהודים הישראליים. האם אתה מקבל את זה?

אני חושב שקיימת אופציה שלישית. אני לא רוצה לספח את הפלסטינים כאזרחי ישראל ואני לא רוצה שהם יהיו נתינים שלנו. הם יכולים לחיות בספירה שלהם, למשול בעצמם בכוחותיהם שלהם, עם פרלמנט שלהם, עם דגל שלהם, שגרירויות וכדומה, מלבד הכוחות שאנו צריכים לשמר כדי להגן על עצמנו.

זה לא גימיק, זה לא ספין. זה אמיתי. זה סוג ההסדר שאנו צריכים…

איזו מדינה אי פעם עשתה את זה?

דיברת על גרמניה ויפן. לגרמניה וליפן יש שליטה על הצבאות שלהן. אם היית נותן לפלסטינים את ההסכם שהגרמנים קיבלו לאחר מלחמת העולם השנייה, הפלסטינים היו מאושרים.

לא. למעשה הם אומרים שהם לא רוצים שום כוחות שיוריים ונוכחות צבאית לאחר שנתיים-שלוש. אנחנו עכשיו כ-80 שנה שהאמריקאים נמצאים שם.

אך לגרמניה יש ריבונות מלאה בצבא ובביטחון.

אני חושב שכאשר הפלסטינים יראו שהם יכולים למשול בשטחים האלה ושלא ישתלטו עליהם חמאס או דאעש, תשאל אותי שוב את השאלה.

זה מה שקרה. עזבנו את עזה. עשינו את זה לפי הספר. הקהילה הבין-לאומית אומרת לעתים קרובות, לכו לקווי 67', הסירו את כל ההתנחלויות, מסרו את המפתחות לפלסטינים. עשינו את כל זה בעזה. מה קרה? בתוך חמש דקות העיפו משם את הרשות הפלסטינית, חמאס נכנסה, מה שאומר שאיראן נכנסה. הם ירו אלפי רקטות מעזה הקטנה ישירות לתוך תל אביב ולכל מקום בישראל, והדבר האחרון שקיבלנו היה שלום. כי לא שמרנו את השליטה הביטחונית. אנו לא רוצים לחזור על אותה טעות.

אגב, אותו דבר קרה כשעזבנו את לבנון. בדיוק אותו דבר. אנו לא רוצים לחזור על כך פעם שלישית. ואני מציע מודל אחר. אני אומר שהם ימשלו על עצמם, אך אנו נהיה אחראים על הדברים שיקבעו את עתידנו ואת הישרדותנו, וההישרדות שלהם. הדבר הראשון הוא ביטחון. זה הכוח החשוב ביותר. זה מודל חדש וצריך להתרגל לזה. זה מודל נכון. הוא מציאותי לשלום בר-קיימא.

אתה מנהיג את ישראל, שהיא כיום חזקה יותר משהיתה אי פעם. אני זוכר שכשלמדתי באוניברסיטה, היינו מסתכלים על מאזן הכוחות במזרח התיכון. הישראלים חששו מהצבא הסורי החזק, ומהצבא העיראקי החזק, ומהצבא המצרי החזק. מדינות אלו כיום נמצאות בכאוס, הצבאות שלהם בברדק. ישראל היא מעצמת-על איזורית, אתם מעצמה כלכלית, בייחוד בטכנולוגיה.

אתה דומיננטי יותר מכל דמות מדינית ישראלית אחרת בהיסטוריה הקרובה. האם הגיע הזמן שתיקח סיכון אמיץ כדי לפתור את הבעיה הפלסטינית אחת ולתמיד?

התשובה היא כן. הזמנתי את עבאס מאות פעמים ואני שואל אותו למה שלא יבוא? שיבוא אפילו לכנסת. אני אבוא לרמאללה. זה יהיה סיוט עבור שירותי הביטחון, אך נסתדר. אני מוכן לעשות את זה. ברגע זה. אתה יכול לשאול אותו למה שלא יבוא לירושלים? למה שלא יזמין את נתניהו לרמאללה. הם תמיד מוצאים דרך…

תציע הצעה חדשה?

אעשה זאת, אך לא בדאבוס.

אז נעשה את התכנית הזו בירושלים…

מה שחשוב הוא לא המקום שבו נערך הראיון, כפי שאתה יודע.

אם רוצים שלום, חייבים לדון על שלום. אי אפשר לקיים משא ומתן אם הם מסרבים לקיים משא ומתן. וזאת עובדה שמתעוררת, שעבאס פשוט לא רוצה לעשות משא ומתן.

אם רוצים בשלום, חייבים לדון בשלום. אי אפשר לנהל משא ומתן אם הם מסרבים לשבת למשא ומתן. וזאת עובדה שעולה, שעבאס פשוט לא רוצה משא ומתן. הוא בורח בכל פעם שמישהו מעלה תכנית או מתקרב לאחת. הפלסטינים בורחים.

הם עשו זאת בקמפ דיוויד עם הנשיא קלינטון ב-2000, הם עשו זאת שוב עם אולמרט, ושוב כשאובמה ביקש להציג קווים מנחים. הם נטשו.

והם תמיד יצאו פטורים בלא כלום בכל פעם שעזבו. בעיקר משום שהקהילה הבינלאומית מפנקת אותם. ועכשיו הנשיא טראמפ מציע נקודת מבט מרעננת. הוא אומר, אנחנו לא נאפשר לכם פשוט לנטוש את המשא ומתן ונמשיך לאמץ אתכם לחיקנו, לתת לכם כספים וכדומה. אנחנו רוצים לראות אתכם נכנסים לחדר ומנהלים משא ומתן על שלום. זו לא רק העמדה האמריקאית. זו גם העמדה שלי. כל שעליהם לעשות הוא לבחון את זה.

האם ג'ארד קושנר יעשה שלום במזרח התיכון? הנשיא טראמפ אומר שיש לו סיכוי לעשות זאת.

ראה, הצוות של הנשיא מאוד מוכשר. יש להם יכולות רבות. אנשים לא מבינים שהאנשים האלה בצוות הותירו את חותמם בשווקים, בנדל"ן. זו לא עיסקת נדל"ן משום בחינה שהיא, אלא בעיה בהכרה בזכות הקיום של ישראל, בעיה של אי הכרה במדינה יהודית בשום גבול. אך יש לה גם היבטים של נדל"ן, ואני חייב להגיד שהם מאוד יצירתיים ואני מחכה לראות מה הם יציעו, אבל אני לא שולל את זה כיוון שאני חושב שאנחנו צריכים שלום.

אני חושב שהפלסטינים צריכים שלום. אני חושב שאנחנו רוצים לסיים את הסכסוך הזה. אני יודע מה זה יכול לעשות לאזור שלנו. זה כבר קורה עם מדינות ערב לפני שעשינו שלום עם הפלסטינים. אך אני יודע מה זה יכול לעשות עבור הפלסטינים, מה זה יכול לעשות עבורנו. הם צריכים להתחיל בזה, הם צריכים להפסיק להתבכיין. בואו נתחיל. בואו נשב, ניכנס לחדר ונתחיל לנהל משא ומתן. בואו נראה מה ג'ארד קושנר והנשיא טראמפ מציעים. כיצד אתם שוללים את זה לפני שראיתם את זה?

אבל הפלסטינים טוענים שהצעדים של הנשיא טראמפ, יצירתיים ככל שיהיו, גורמים לכך שהפלסטינים אינם תופשים את ארה"ב כמתווכת הוגנת. האם זה מקשה על הגעה לשלום? האם ישראל מפיקה תועלת מכך שארה"ב נתפשת על ידי שני הצדדים כמתווכת הוגנת?

אני חושב שאין לארצות הברית תחליף כמתווכת ההוגנת, כמאפשרת. אין אף גוף בינלאומי אחר שיעשה זאת. זאת אשליה לחשוב שאפשר להביא מישהו אחר, עם כל הכבוד לגורמים אחרים, זה פשוט לא יקרה.

לכן, אם אתם רוצים ליהנות משירותיה של המעצמה הגדולה וגם ממשאבים כלכליים ותמיכה פוליטית עבור הסכם שלום אפשרי, אין אף אחד פרט לארצות הברית. אני אומר זאת ומעולם לא טענתי אחרת.

היו לי עליות ומורדות עם הממשלים האמריקאים ומעולם לא אמרתי שלא אדבר עם ממשל זה או אחר מאחר שהם נוטים יותר לצד הפלסטיני או לישראל. מעולם לא שמעת אותי אומר את זה. ותמיד עבדתי ברצינות עם הממשלים. זו השנה ה-12 שלי כראש ממשלה, עברתי שלושה ממשלים ומעולם לא אמרתי, עם הממשל הזה כן ועם הממשל ההוא לא, ואני לא חושב שהם צריכים להגיד את זה. אם אתם רוצים שלום, תתחילו לפעול בכיוון הזה. ראו מה ארצות הברית מציעה וכנסו לחדר ונהלו משא ומתן.

ראש הממשלה, אתה מבין שלא הייתי עושה את עבודתי אם לא הייתי שואל את השאלה הבאה: זה בנוגע לעתיד הפוליטי שלך. אתה עומד בפני חקירות רציניות בישראל, ראש הסגל שלך הסכים להעיד בפני הרשויות או לפחות לשתף פעולה לגבי חקירה. כיצד העולם צריך לראות את זה? האם על העולם להסתכל על זה ולהגיד, זאת הדמוקרטיה הישראלית בפעולה, בה אין אדם מעל החוק, מעל ביקורת, מעל החקירות או שאתה רואה זאת כציד מכשפות פוליטי?

אין אדם מעל החוק בישראל וזה גם המקרה כאן. אבל אני גם בטוח שלא יצא מזה כלום כיוון שאין שם כלום. אני חושב שזה רק עניין של זמן ובשנה הבאה, הזמן אותי בשנה הבאה – נקיים את הריאיון פעם בשנה – ותראה אם צדקתי. אתה תראה שצדקתי.

לבסוף, חזרת מביקור בהודו. אמור לנו מה כל המדינות שביקרת בהן, שמעמיקות את הקשרים עם ישראל, מנסות לקבל מישראל?

שני דברים: הן רוצות ביטחון, הגנה מפני הטרור. אין מדינה טובה מישראל באספקת המודיעין רב הערך הזה, שגם מונע ממטוסים להתפוצץ בשמיים. זו לא רק בעיה עבור המדינה שסובלת מהאסון הזה אלא לכל התעופה האזרחית הבינלאומית. ישראל היא הכוח המוביל בהגנה על החיים ועל המתקנים החיוניים של מדינות רבות. זה הדבר הראשון וכולן רוצות אותו כיוון שהגיצים של האסלאם הקיצוני מגיעים לכל יבשת ולכל מדינה.

הדבר השני שהן רוצות הוא העתיד. לא רק לבלום את הרע, אלא גם לאחוז בטוב. אנחנו נמצאים בעולם של שינוי אדיר, אתה דיברת על זה. זו למעשה הצטלבות של נתונים – נתוני עתק, בינה מלאכותית וקישוריות. זה משנה תעשיות. ישראל בנתה תעשיית רכב תוך שנים ספורות. 85% מערך המכונית, יהיה בקרוב תוכנה, וכל יתר הדברים, הגוף, השאסי, המנוע – זה שולי. אז למעשה מכוניות הן מחשבים על גלגלים. כעת יש לנו תעשיית רכב כיוון שבתחום הזה אנחנו תחרותיים.

חברה ישראלית לטכנולוגיות רכב אוטונומיות, שממוקמת סמוך למשרד שלי בירושלים נמכרה לאחרונה לאינטל בסכום של 15 מיליארד דולר. אבל הדבר החשוב יותר לגבי החברה הזו הוא שאינטל נתנה לה את המפתחות ל-30 מהעסקים שלה ברחבי העולם בתחום הרכב האוטונומי. אתה משתמש בטכנולוגית הניווט של Waze? זו חברה ישראלית שנמכרה, אני חייב להחמיא לגוגל, אני חושב שאפגש עם אריק שמידט הערב. הם קנו אותה בסכום אפסי, עבור מיליארד דולר. היא כנראה שווה פי 15-20 היום.

הטכנולוגיה הזו מיוצרת בישראל אבל ישראל היא לא רק מעצמת IT, היא גם מעצמת מים. אנחנו ממחזרים קרוב ל- 90% ממי השופכין שלנו. הבאה בתור היא ספרד עם רק 20%, לשם השוואה. לכן, אם יש מדינה שצריכה מים ורוצה למחזר את מי השופכין שלה, שתגיע לישראל. אם אתם רוצים חקלאות מדויקת, אתה יודע למה הכוונה? הכוונה שאנחנו מטיסים מל"טים בשמיים, חיישנים בשדות, נתוני עתק, השקייה בטפטפות, דישון בטפטפות, ואנחנו משקים את הצמח הפרטני. אין עלות ממוצעת או אובדן משאבים. זה יעיל מאוד.

אז שאלת אותי לגבי הודו, שביקרתי בה זה עתה, ולפני כן ביקרתי באפריקה שלוש פעמים ב-18 חודשים. כשאתה מבקר באפריקה ומשוחח עם אם מאפריקה שצריכה לצעוד ארבע שעות ביום מדי יום ביומו כדי להשיג מים עבור ילדיה ולאחר מכן היא נושאת את המים חזרה במשך ארבע שעות, וכעת מגיעה לשם חברה ישראלית, חדשנית וצעירה שאומרת, "הנה מים בשבילך, גברתי." הם עשויים מאוויר, יש מאין. זוהי טכנולוגיה של הפקת מים מאוויר. זה משנה את חייה.

ביקרתי בהודו ונסענו לגוג'ראט ויש שם מרכז מצוינות ישראלי, שם מדענים ישראלים מלמדים חקלאים הודים טכניקות ושימוש ביבולים חדשים. חקלאי הודי אחד אמר, "הגדלתי את ההכנסה שלי פי ארבעה", ואחר פי חמישה. ואני שומע את אותו הדבר מארבעה, חמישה, ששה חקלאים. אתה מבין מה זה יכול לעשות עבור הודו, מדינה שיותר מ-60% מהאוכלוסייה שלה הם חקלאים. זוהי מהפכה.

אנחנו עובדים למען צמיחת המדינה היהודית כדי לאפשר עתיד של שגשוג וקדמה ושלום. אך, אחד מהעקרונות הגדולים במסורת שלנו היא שישראל צריכה להיות אור לגויים. כשאנחנו יכולים להציע ביטחון, מזון ומים נקיים יותר, אוויר נקי יותר, כל דבר החל מעגבניות שרי וכלה בהגנת סייבר, ניתן להתגאות בזה מאוד. זה נותן לי תקווה שנוכל לעזור לא רק לאנשים ברחבי העולם אלא גם לאנשים בפינת העולם שלנו.

אני משוכנע שאנחנו במסלול הזה. יהיו בעיות, יהיו ראיונות רבים ושאלות רבות אבל בסופו של דבר אנחנו הולכים לכיוון הזה. אלה זמנים מצוינים למדינת ישראל. אני שומע את כל המנהיגים שמגיעים לכאן, הם אומרים, בואו והשקיעו במדינה שלי. ראשית, אני רוצה להודות לכולכם כאן וכל מי ששומע אותי, תודה שהגעתם להשקיע בישראל אך השקיעו עוד, זה טוב בשבילכם. זה טוב לעולם.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *