בישראל מביעים גינוי נחרץ להצעת החוק שאושרה בפרלמנט הפולני, לפיה יושת עונש מאסר על כל אזרח שיאשים - במפורש או ברמז - את המדינה באחריות לפשעים נגד היהודים בשטחה בתקופת השואה • וגם: העימות בין לפיד לשגרירות הפולנית

הצעת החוק שאושרה בליל שבת בפרלמנט הפולני וקובעת עונש של עד שלוש שנות מאסר למי שישמיע אמירות מרומזות או מפורשות לפיהן פולין נושאת באחריות לפשעים נגד האנושות שבוצעו בידי גרמניה הנאצית בזמן מלחמת העולם השנייה, מעוררת זעם רב בישראל.

עם צאת השבת פרסם רה"מ נתניהו את ההודעה הבאה: "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק".

מיד לאחר מכן הודיע משרד החוץ כי סגן השגריר הפולני, הממונה כעת על השגרירות בהיעדר השגריר, יזומן לשיחת הבהרה במשרד החוץ. במשרד החוץ אמרו גם כי יתכן ושגרירת ישראל בפולין תוחזר לישראל להתייעצות ״לגבי השגרירה ושמועות על החזרתה להתייעצויות – הנושא אינו מוסר מהפרק, אך כעת המשימה הראשונה היא שיחה של השגרירה עם ראש ממשלת פולין על מנת להביע עמדתנו בנושא החוק״.

מוקדם יותר כתב יו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד, בחשבון הטוויטר שלו: "החוק מנסה להכחיש את חלקה של פולין בפשעי השואה. אמנם השואה נהגתה בגרמניה, אבל מאות אלפי יהודים נרצחו מבלי לפגוש חייל גרמני. היו מחנות השמדה פולנים! זאת עובדה ששום חוק לא ישנה".

בשגרירות הפולנית הגיבו ללפיד וכתבו: "טענותיך הבלתי נסבלות מראות עד כמה נחוץ לחנך באופן נכון על השואה, אפילו כאן בישראל…מטרתו של החוק היא לא לטייח את העבר אלא להגן מפני עיוותים".

בתגובה לתגובה כתב לפיד: "אני בן של ניצול שואה. סבתי נרצחה בפולין ע"י גרמנים ופולנים. אני לא צריך חינוך שואה ממכם. השגרירות שלכם צריכה לפרסם התנצלות מיידית".

עוד תגובות במערכת הפוליטית בישראל:
ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג: "כעת משלמדתי יותר ויותר את החוק שעבר בפרלמנט הפולני, אני דורש כראש האופוזיציה לראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, לקרוא לשגרירת ישראל בוורשה להתייעצויות בנוגע לחוק שהוא פסול מעיקרו. יש להבהיר את חומרת החוק לממשלת פולין ולפרלמנט הפולני".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין צוטט את נשיא פולין לשעבר שאמר מעל בימת הכנסת: ״אי אפשר לזייף את ההיסטוריה, אי אפשר לשכתב אותה, אי אפשר להסתיר את האמת. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים, צריך להוקיע אותם, צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם״.

ריבלין הוסיף: "רק 73 שנים חלפו מאז נפתחו שערי הגהינום. ניצולי השואה החיים הולכים ונעלמים מן העולם ועדיין עלינו להאבק על זכרון השואה כפי שהיתה.על העם היהודי, מדינת ישראל והעולם כולו לוודא כי את השואה נכיר על מוראותיה ונוראותיה. גם בקרב העם הפולני היו שנתנו יד לפשעים הנאציים. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים. צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם. היו ביניהם גם שהושיטו יד, נאבקו וזכו להכרה כחסידי אומות עולם. ביום השואה הבינלאומי עוד יותר מבכל יום אחר, תעמוד מול עניינו מחויבותינו לזכרון אחינו ואחיותינו שנרצחו מעל כל השיקולים".

ביד ושם הגיבו לחוק ומסרו הערב ״יד ושם מתנגד לחקיקה הנוכחית של הפרלמנט הפולני שעלולה לגרום לטשטוש האמת ההיסטורית בדבר הסיוע לו זכו הגרמנים מצד האוכלוסיה הפולנית בתקופת השואה. אין ספק שהמושג 'מחנות השמדה פולניים' הוא עיוות היסטורי. מחנות ההשמדה הוקמו בפולין הכבושה על ידי גרמניה הנאצית במטרה לרצוח את בני העם יהודי במסגרת תכנית 'הפתרון הסופי'".

עוד אמרו ביד ושם "הגבלות על התבטאויות של חוקרים ואחרים בנוגע לשותפות של העם הפולני – במישרין ובעקיפין – לפשעים שבוצעו על אדמתם בתקופת השואה, היא עיוות חמור. יד ושם ימשיך לתמוך במחקר החותר לחשיפת האמת המורכבת של יחס האוכלוסיה הפולנית ליהודים בתקופת השואה״.