ראשי המפלגות החרדיות דנים בחוק הגיוס. צילום: פלאש 90

"חוק יסוד לימוד תורה": טיוטת חוק הגיוס החדש נחשפת

לאחר שחוק הגיוס הקודם נפסל ע"י בג"ץ, השלימו הסיעות החרדיות את ניסוח טיוטת הצעת החוק החדשה מתוך מטרה שזו לא תפסל ע"י שופטי העליון • בכירים במפלגות החרדיות: נדרוש לאשר את החוק בכפוף לאישור התקציב


(בוידאו: השר דרעי מגיב על פסילת חוק הגיוס)

ארבעה חודשים לאחר שנפסל ע"י בג"ץ תוך התערבות משפטית מקוממת, השלימו בימים אלו הסיעות החרדיות את ניסוחו של חוק גיוס חדש מתוך מטרה שזה לא ייפסל ע"י שופטי העליון.

העיתונאי יקי אדמקר חשף הבוקר באתר 'וואלה! NEWS' את עיקרי טיוטת החוק, במרכזו: הכרה בלימוד תורה בישיבות ובכוללים כערך יסוד. "לימוד התורה הוא ערך יסוד במורשת העם היהודי. מדינת ישראל כמדינה יהודית רואה חשיבות עליונה בעידוד לימוד התורה ולומדי התורה", נוסח החוק כפי שנחשף הבוקר ונוסח ע"י צוות משפטנים העוסקים בנושא מטעם המפלגות החרדיות.

עוד בנוסח הצעת החוק: "מעבר לעובדה שערכים אלה היו ראויים לעיגון בכל מקרה, הבהרה זו נועדה גם לתת מענה לסוגיה שאותה ביקש בית המשפט העליון מהכנסת להסדיר. חוק היסוד נועד גם על מנת להבהיר את עמדתה של הכנסת, המעגנת בחוק יסוד את מדיניותן של כל ממשלות ישראל, ולפיה לאור מרכזיותו של ערך לימוד התורה וחשיבותו כשירות לעם היהודי – מי שמבקש להקדיש את עצמו ללימוד תורה לתקופה ממושכת יקבל דחייה מחובת שירות הביטחון המוטלת עליו".

"כבר מערש הולדתו של העם היהודי היה לימוד התורה אבן היסוד לקיומה של האומה. אפילו בעתות משבר וחורבן היה לימוד התורה מפלט ומקלט לאומה. מאז ומעולם היו ברורים ערכם וחשיבותם של לימוד התורה ולומדי התורה. חוק היסוד מציע לעגן כראוי בחוק יסוד את החשיבות הרבה והערך הגדול שרואה המדינה בלימוד תורה ואת רצונה לעודד לימוד תורה חוצה מגזרים".

"יראו במי שקיבלו על עצמם להתמסר לתלמוד תורה למשך תקופה ארוכה כמי שמשרתים את העם היהודי, ותוכר זכותם לדחיית חובות אחרים ובהם שירות ביטחוני או לאומי. הזכות תובטח בחוק או מכוחו".

ע"פ הדיווח, בשיחות סגורות הבהירו גורמים במפלגות החרדיות כי ידרשו לאשר את הצעת החוק בכפוף לאישור תקציב המדינה שיאושר עד סוף המושב הנוכחי – בתוך חודש וחצי.

בדיווח מצוטט גורם בכיר במפלגות החרדיות כאומר: "נערכות התייעצויות אחרונות האם זה יהיה הפתרון לסוגיית הגיוס. זהו הפתרון הטוב ביותר שהצלחנו לגבש, ומקווים שאם הוא אכן יקודם הוא יתקבל בהבנה על ידי כל סיעות הקואליציה, כפי שמתקבלים אצלנו חוקים אחרים שלהם".

11 תגובות

מה שנקרא כמו ללכת על כל הקופה

זה נכון אבל בלא ברירה, מבחינה משפטית ניתן להשאיר את החוק הקיים ולהוסיף חוק יסוד כאמור, כך שמבחינת החילוני זה לא ישנה את מה שקורה היום רק יתן מענה משפטי. טכנית אין דרך אחרת לצאת מהסבך. כיון שהעליון קבע שמי שלומד תורה מופלא לטובה כיון שהוא לא משרת את ערכי המדינה אין חוק שיוכל לאפשר ללמוד תורה כיון שזה נוגד את עיקרון השוויון , רק חוק יסוד שיגדיר את לימוד התורה כערך יכול בעצם ליצר שיוויון

אין מה לעשות אחרת כל חוק אחר יפסל תוך שבוע ע"י בג"ץ

אוֹ, זה נשמע פתרון טוב, ב"ה! ואסור יהיה להסתפק להעביר אותו בטרומית בלבד לפני התקציב, אלא להעביר אותו בקריאה שלישית לפני העברת התקציב!!!

אז שיכניס כבר בחוק שלימוד התורה שלוש שנים נחשב כשירות צבאית ולא רק למטרת דחייה

למה ששונאי הדת מהבג"ץ יסכימו לזה? הם לא יכולים לומר שהיסוד הזה שלימוד התורה הוא ערך מקדוש וכו' מופרך בעיניהם לפיכך אינו קביל בבי ץ המשפט… מה הבעיה שלהם לומר כך?

הזוי פשוט לא יאומן שאנשים אינטליגנטים יחשבו שאפשר לעשות כזה דבר, הרי אין ספק שלימוד התורה חשוב אלף פעמים יותר מגיוס, אבל אין חילוני אחד ולא משנה אם הוא נקרא מסורתי שיקבל את זה. מחר אולי נקנה במכולת עם דף גמ' כי הרי זה כל כך חשוב יותר מאלפי זהב וכסף… , רבותי קצת מחשבה!

ללומד תורה, בג"צ לא פוסל חוק יסוד כזה מהר ואם הכנסת החליטה שלימוד התורה הוא מערכי האומה הרי הוא בדיוק כמו המנון המדינה דגל המדינה וכד'

כשאני רואה את חוות הדעת העמוקות והמקצועיות של המגיבים כאן, אני חושב איזה בזבוז שנתנו לדרעי פרוש וגפני ל'שחק' עם הענין הסבוך הזה.

הלוואי שדבר כזה יתקבל, ככל הנראה אלו חלומות באספמיה, אין סיכוי ששופטי הבג"ץ יכירו בלימוד תורה כערך עליון, במקום המשפט שם הרשע! לא ברור למה הפוליטיקאים והמשפטנים שוחים באופוריה בים הפנטזיה הבלתי תיאמן הזו.
אני קצת בעניינים, אין לי ספק שבג"ץ לא הולך לאשר דבר כזה והכל יחזור חזרה לשולחן המו"מ. הייתי רוצה לקוות שיהיה חוק כזה אבל לא נולדנו אתמול.
שה' ישמור על עולם התורה.

צריך להתפשר – פטור תמורת תשלום.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן