המערכת המדינית והדיפלומטית ממשיכה לסעור בעקבות החוק שאושר אמש בסנאט הפולני. השר ישראל כץ: "קורא לרה"מ להחזיר השגרירה באופן מיידי". ח"כ שולי מועלם: "בפעם הבאה שאהיה בפולין אכריז שחלק מהפולנים היו חלק ממכונת ההשמדה הנאצית"

מתעצמת הסערה בעקבות החוק השנוי במחלוקת שאושר אמש בסנאט הפולני. השר ישראל כ״ץ קורא לראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו להורות באופן מיידי על החזרת שגרירת ישראל בפולין להתייעצות בישראל.

״החוק שחוקקו הפולנים הוא חמור ומהווה הסרת אחריות והתכחשות לחלקה של פולין בשואת ביהודים. במאזן בין השיקול המדיני לשיקול המוסרי חייבת להיות הכרעה ברורה – הנצחת זכרם של קורבנות השואה על פני כל שיקול אחר״, דברי כץ.

גורם מדיני בכיר אמר לעיתונאי ברק רביד כי "החזרת השגרירה בוורשה לאות מחאה על החלטת הסנאט הפולני היא אופציה אבל עדיין לא התקבלה החלטה. אנחנו מאוכזבים בצורה עמוקה מכך שהחוק עבר והצעד הזה מנוגד לרוח השיחה בין שני ראשי הממשלה, שהתקיימה ביום ראשון האחרון".

ניצול השואה הגרי"מ לאו: "גם הפולנים דחפו אותנו לקרונות"

ח"כ שולי מועלם אמרה: "ההצבעה אתמול בסנאט מחייבת החזרת השגרירה מפולין להתייעצויות בארץ . הבחירה של הפולנים שלא לנהל שיח עם מדינת ישראל היא סטירת לחי לניצולי השואה ולעולם היהודי כולו. כל חיי אני עוסקת בהנחלת זכרון השואה והחיים היהודיים לפני ואחרי . עד היום הגעתי פעמים רבות לפולין. העדויות בשטח ועדויות ניצולי השואה וחוקרי שואה מפולין ומהעולם כולו, מבהירים ללא צל של ספק שהפולנים היו מעורבים באופן ישיר ועקיף ברצח יהודים במהלך המלחמה ולאחריה. בפעם הבאה שאהיה בפולין אכריז מעל כל במה אפשרית שחלק מהפולנים היו חלק ממכונת ההשמדה הנאצית, זה לא משנה את העובדה המרגשת על פולנים רבים שמצילים יהודים ומוכרים כחסידי אומות עולם. ניסיון שכתוב ההיסטוריה לא יצליח ואסור למדינת ישראל ולמי שהאמת חשובה לו לעבור על כך בשתיקה".

ב'יד ושם' הגיבו לחוק ואמרו: "מצער מאוד שבפולין בחרו, למרות הכשלים בניסוחו הנוכחי ולמרות המחאות החריפות, לאשר את החוק הבעייתי שעלול לגרום לעיוות האמת ההיסטורית בשל ההגבלות שהוא מציב על התבטאויות שונות בנוגע לשותפות של חלקים מהאוכלוסייה הפולנית- במישרין ובעקיפין – לפשעים שבוצעו על אדמתם בתקופת השואה.

יד ושם חוזר ומדגיש כי אין ספק שהמושג "מחנות השמדה פולניים" הוא טעות. מחנות ההשמדה הוקמו בפולין הכבושה על ידי גרמניה הנאצית במטרה לרצוח את בני העם היהודי במסגרת תכנית "הפתרון הסופי". אולם החוק שעבר אמש בסנאט הפולני מתייחס לאלמנטים נוספים שמעמידים בסכנה את הדיון החופשי והכנה בחלקם של בני העם הפולני ברדיפת היהודים באותה תקופה. יד ושם ימשיך לתמוך במחקר החותר לחשיפת האמת המורכבת של יחס האוכלוסייה הפולנית ליהודים בתקופת השואה ויקדם פעולות חינוך והנצחה ברוח זו".