דיווח: למרות הברוגז של אבו מאזן, טראמפ מתכוון להמשיך לקדם את 'עסקת המאה'. בכירים בבית הלבן אמרו כי עדיין לא התקבלה החלטה סופית, אך המהלך נשקל גם אם אבו מאזן יסרב למו"מ

הערב דווח ב'חדשות 10' כי גורמים בבית הלבן לא נרתעים הן מהתגובות הפלסטיניות והן מהימשכות הנתק, וגם אם זה יימשך, הם ממשיכים בגיבוש תוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ. על פי הדיווח, טראמפ נחוש להתקדם בגיבוש התוכנית, גם אם אבו מאזן לא רוצה לחזור לשולחן המשא ומתן. עם זאת, הגורמים טוענים כי טרם נתקבלה החלטה סופית ובכל מקרה הם לא ייכפו את התכנית על שני הצדדים, אבל יציגו להם אותה בכל מקרה.

בכירים אמריקאים הסבירו כי "מכיוון שגיבוש התכנית עצמה עדיין לא הסתיים, לא החלטנו איך נציג את התוכנית ומה נעשה במידה ואחד הצדדים לא יסכים לה". הם הוסיפו כי הם "אופטימיים" מכך ש"כל המדינות הרלוונטיות שתומכות בהסכם השלום בין הצדדים, עדיין ממתינות לתוכנית שלנו, רוצות לעבוד איתנו ומבינות שאין לנו תחליף בתיווך". הם סיכמו ואמרו כי "למרות כל הדיווחים השגויים לגבי התכנית שלנו, אנחנו בטוחים שהיא תהיה מועילה לשני העמים".

לאחר הכרזת ירושלים של טראמפ בחודש דצמבר האחרון, הודיע הנשיא הפלסטיני כי החליט לנתק את כל הקשרים עם הממשל האמריקני בנושא תהליך השלום, ובמיוחד עם יועציו של הנשיא, ג'ייסון גרינבלט וג'ראד קושנר. במסגרת זו החרימו הפלסטינים את ביקורו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בישראל, ולא נפגשו עמו. הפלסטינים הודיעו גם כי לא ישתפו פעולה עם תכנית השלום של טראמפ אותה כינו "הסטירה של המאה", על משקל הכינוי שנתן לה טראמפ – "עסקת המאה". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מנגד כי הוא ימתין לראות את תכניתו של טראמפ, ויהיה מוכן להיכנס למו"מ.

בשבועיים האחרונים שהה השליח האמריקאי גרינבלט בישראל וקיים סדרת פגישות עם נתניהו ויועציו, עם כמה משרי הממשלה וכן עם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ומתאם פעולות הממשלה בשטחים יואב (פולי) מרדכי. גרינבלט גם תדרך את נציגי המדינות החברות באיחוד האירופי, בישראל וברשות הפלסטינית.