הרמטכ"ל הזהיר את הממשלה מהשלכות המצב ההומניטרי ברצועת עזה בעיקר בכל מה שנוגע לבעיות באספקת החשמל והמים, וטען כי הסבירות ללחימה ב-2018 עולה. עם זאת אמר איזנקוט כי אין לתת יד לשיקום הרצועה ללא פתרון לסוגיית השבויים בעזה.

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט אמר היום בישיבת הממשלה כי אין גורם שרוצה מלחמה או בסיבוב נוסף עם ישראל בעזה, אך מאידך גובר החשש מהתלקחות במהלך השנה בשל הנסיבות בעזה: המצב ההומניטרי שהוא על סף קריסה והמשבר ביחסים בין אש"ף לחמאס. הדברים נאמרו במהלך סקירה ביטחונית שמסר איזנקוט לשרים במסגרת מה שמוגדר כ"העמקת בסיס הידע של השרים". הרמטכ"ל אמר כי יש לעשות מאמץ להגביר את הסיוע ההומניטרי לעזה אך יש לעשות הפרדה ביו סיוע הומניטרי שבו צה"ל תומך לבין שיקולים נוספים הנוגעים לחיילים הדר גולדין ואורון שאול והאזרחים הישראלים המוחזקים בידי חמאס.

הרמטכ"ל ציין כי המשבר ההומניטרי בעזה מחריף בעיקר מאז שהחלה המדיניות של אבו מאזן להתנתק מעזה. הוא ציין כי המשבר מחריף בעיקר בכל מה שנוגע לבעיות באספקת החשמל והמים. ראש הממשלה בנימין נתניהו העיר בהקשר זה ש"נשמח שגופים וחברות בינלאומיים יסייעו לעזה". הרמטכ"ל גם התייחס בדבריו למצב בסוריה ולמעורבות האיראנית שם. בנוסף סקר את סוגיית מפעלי הנשק המדויק בלבנון.

הרמטכ"ל הזהיר מפני משבר הומניטרי בעזה. בדברים שאמר לשרי הממשלה הציב איזנקוט תמרור אזהרה ברור: המצב ההומניטרי ברצועה על סף קריסה והסיכוי ללחימה עולה. למרות האזהרה אמר איזנקוט כי יש להתנות את שיקום הרצועה – בפתרון סוגיית השבויים והנעדרים המוחזקים בעזה.

בדבריו הבהיר הרמטכ"ל כי יש לעשות מאמץ משמעותי למנוע קריסה המוניטרית בעזה. למרות שמדובר באזהרה שכבר נשמעה בעבר, הפעם מצא הרמטכ"ל להגיד לנכון גם משפט המשך והזהיר כי המצב הנוכחי עלול להביא להתכתשות מול חמאס ב-2018.

אבל איזנקוט גם הפריד בין סיוע הומניטרי חשוב – לבין שיקום הרצועה: הרמטכ"ל הבהיר כי האזרחים והחיילים השבויים בידי חמאס צריכים לבוא לפני מאמצי השיקום, כלומר צה"ל לא ייתן יד לשיקום לפני שהסוגייה תיפתר. מוקדם יותר היום התייחס גם רה"מ נתניהו למצב הנפיץ בגבולות ואמר: "אין פנינו למלחמה, אבל נעשה את כל הנדרש כדי להגן על עצמנו".

אתמול פורסם בחדשות 2 הערכת המצב החמורה במיוחד שהונחה על שולחנו של רה"מ בנושא המצב בעזה. הערכת המצב מצביעה על הידרדרות דרמטית במצב ברצועה, שנמצאת בקריסה כלכלית והומניטרית, עד כדי כך שלראשונה נשקלת ברצינות האפשרות שישראל תזרים בעצמה מזון ותרופות – ישירות לעזה.

לפי גורמים ביטחוניים המעורים במצב בעזה, המצב ברצועה הולך ומחמיר ומעלה מאד את הסיכוי לעימות צבאי, זאת למרות שלחמאס אין אינטרס לפתוח בסבב נוסף. במקביל מותחים שרים בקבינט ביקורת קשה על מה שהם מכנים "גרירת רגליים" בטיפול באיום שמתפתח בדרום.

על פי מערכת הביטחון מצבור הנסיבות, כמו המצב ההומניטרי הקשה, היעדר חשמל ומים, אבטלה, אי תשלום משכורות לפקידים, אכזבה של הציבור מהסכם הפיוס בין חמאס לרש"פ והעובדה שצה"ל מנטרל את מנהרות חמאס מאוד ביעילות, כל אלו מובילים למסקנה שחמאס עלול להפנות את היאוש שלו לעבר ישראל ולפתוח בסבב נוסף בזמן הקרוב.