בראיון נדיר שהעניק לערוץ 2 התייחס מפכ"ל המשטרה לחקירות הרגישות בפרשיות בהן מעורב רה"מ, והאשים: גורמים רבי כוח הפעילו חוקרים פרטיים נגד הקצינים" • על מה שצפוי עם פרסום ההמלצות: "יהיו כאלה שיהיו מופתעים"

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס בראיון שפורסם הערב (רביעי) בתוכנית 'עובדה' לנאום ההמלצות של ראש הממשלה "אני חושב שלפעמים זה קשה לסתום את הפה, אנחנו גם בני אדם. אני חושב שטבעי שתהיה תגובה. אם הייתי מגיב לנאום ההמלצות הייתי גורם נזק. אני חושב שזה די ברור שיש שינוי ביחס של נתניהו אליי. בסוף אני לא הנחקר הוא הנחקר".

הראיון היה רווי כותרות, אך הסנסציונית שבהן היא ללא ספק הטענה של אלשיך כי חוקרים פרטיים הופעלו על ידי "גורמים רבי כוח" נגד קצינים המעורבים בחקירת תיקי נתניהו. "חוקרים פרטיים אספו מידע נגד קצינים שמעורבים בתיקי נתניהו. זו עובדה. מסתובבים סביב החוקרים אנשים שמרחרחים סביבם וסביב משפחתם ומתחילים לשאול שאלות ולנסות לאסוף חומרים". כשנשאל האם הוא חושב שמדובר ביוזמה של אנשי רה"מ, הבהיר: "לא אמרתי פוליטיקאים אמרתי גורמי רבי כוח, כי אנחנו יודעים מי הגורמים האלו ומישהו צריך לשלם להם

ומדוע המשטרה לא חקרה את הנושא? "לא תמיד זה משרת את החקירה המרכזית וזה יכול גם לזהם אותה…הרגשתי שאסור שיופעלו לחצים על חוקר, ולכן אמרתי את מה שאמרתי. מאז זה הופסק….אני מדבר על עובדות, אבל לא עסקתי ציבורית במי שלח ומה שלח. לא מדובר על מוח קונספרטיבי כי זה עובדות".

"אני לא שופט אותו שזה שהוא מרגיש", המשיך אלשיך, "אני לא רוצה להיות שיפוטי בסופו של דבר להיות במקום של נחקר זה לא פשוט, אבל אני חייב בסוף לקבל החלטה". לגבי הערכתו בתחילת 2017 כי החקירה לא תיערך עוד זמן רב, מה שהתברר כלא נכון כאשר זאת נמשכת עדיין, אמר אלשיך כי "טעיתי. חשבתי שיש איקס דברים לבדוק ועם הזמן נפתחו דברים חדשים. בסוף אנחנו צריכים לתת תשובה מקצועית. המשטרה תצטרך לתת תשובה מקצועית, זה תפקידנו. הדברים מורכבים שהם דו צדדים ויש נותן ומקבל. בסופו של דבר הציבור יבין למה היה צריך כל כך הרבה זמן לתת תשובות מקצועיות בחקירות".

בתשובה לשאלה האם הוא ייזכר כמי שהפיל ראש ממשלה מכהן אמר אלשיך כי "זה לא עושה לי את זה אבל זה תפקידי. זה לא תענוג גדול להיות בחדר המיון של החברה הישראלית. אני רוצה להאמין שאין דבר שביבי לא הבין לגבי, שהמטרה של המינוי שלי לא הייתה מטרה לא ראויה".

אלשיך אמר עוד "אני חושב שכאשר יתפרסמו הסיכומים של המשטרה יהיו כאלה שיהיו מופתעים. לא חוויתי מהיועמ"ש שום ברקס. מנדלבליט הכחיש בפני אמירות מיוחסות לו לפיהן במידה וונתניהו יזוכה זה יהיה חורבן של מערכת אכיפת החוק".

הערב נערכה במשטרה פגישת סיכום לתיקי נתניהו ועל פי פרסומים המלצות המשטרה יעוברו בשבוע הבא לפרקליטות. נתניהו פרסם הערב סרטון בו זלזל בחשיבות ההמלצות והדגיש כי רק היועמ"ש והפרקליטות יחליטו אם להגיש כתב אישום.