פחות משבוע לפני פרסום ההמלצות - המערכת הפוליטית והמשטרתית מבעבעת: מומחים מביעים תמיהה על התנהלותו של אלשיך, אמסלם מגבה את נתניהו ופרקליטו של רה"מ מבהיר: מעולם לא תקפנו את המפכ"ל


(בוידאו: נתניהו על ההמלצות הצפויות של המשטרה נגדו)

למרות שהמלצות המשטרה בחקירות בהן מעורב ראש הממשלה יתפרסמו רק בשבוע הבא, נראה שהמתיחות והאמוציות במערכת הפוליטית נמצאות בשיאן. מה שהצית את האש כבר הבוקר זה חילופי ההאשמות – המרומזות והגלויות – בין נתניהו לאלשיך.

הפרשן לענייני משפט של "החדשות", גיא פלג, הביע הבוקר בראיון לגל"צ תמיהה על התנהלותו של אלשיך. "ראש הממשלה צודק. כל מי שמבין בחקירות יודע שהמפכ"ל הוא לא החוקר מספר אחת אלא השוטר מספר אחת, והוא לא אמור להיות בלופ של החקירה… למה הוא ממצב עצמו כראש החץ נגד נתניהו? בהתחלה חשבתי שזה ענין של אגוף אבל אז אמרתי לעצמי שאולי יש לו שאיפות פוליטיות. בכל מקרה הראיון הזה מזיק לחקירה ולמשטרה, ומשחק לידי נתניהו".

הפרשן ברוך קרא הסכים עם העיקרון של הדברים, אך סייג: "זה אכן חריג שמפכ"ל מעורב ככה, אבל אסור לשכוח שלשכת רה"מ סימנה אותו, אולי כי היא ראתה שהוא לא מספק את הסחורה. הם הרי סימנו אותו כאויב עוד לפני הראיון של אתמול".

הן פלג והן קרא הסכימו שהאמירה על חוקרים פרטיים שנשלחו לעקוב אחרי קציני משטרה אינה יכולה לעבור לסדר היום. "אם יש אמת בדבר, הדבר מחייב חקירה יסודית. אם לא – זהן שקר ביודעין".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם, התראיין אף הוא בגל"צ, והאשים את המפכ"ל שהוא עושה פוליטיקה: "לא זוכר מפכ"ל משטרה שנתן ריאיון כזה. לרגע חשבתי שהוא רץ בפריימריז…בגדול אני רואה מפכ"ל מדושן עונג, יושב ומחייך. אם הייתי מפכ"ל הייתי שם שק עפר על ראשי ומודיע לעם ישראל על ההחלטה. כל אזרח ראה שאלשיך הוא מישהו שמלא בעצמו".

אמסלם טוען כי מי שנתון למתקפה של כוחות רבי עוצמה זה דווקא נתניהו ומשפחתו. "אני חושב שהסיפור הוא ניסיון הפיכה במדינת ישראל. זה לא הגיוני מה שקורה פה".

בתוך כך, פרקליטו של רה"מ, עמית חדד, הכחיש הבוקר את הטענות כי נתניהו וסביבתו תוקפים את המפכ"ל. "זה עיוות של המציאות, נתניהו רק הצביע על נקודה בעייתית בראיון אתמול. מעולם לא תקפנו את המפכ"ל, אם כבר הוא ראשון המתקיפים".