אילוסטרציה. pixabay

שמיכת הקשב קצרה / חני אופנהיימר

לפעמים אנחנו רואים אצל הילדים התנהגויות סותרות המבלבלות אותנו המבוגרים: איך זה יכול להיות שמצד אחד הוא מרכיב פאזל בסבלנות, או נכנס לעולם של דמיון בפליימוביל ואילו כאשר יושב ולומד עם אבא הוא נראה על קוצים?

 • שמיים סגורים: שערי דמעות לא ננעלו בליזענסק

  תוכן מקודם

 • סיטואציה מביישת: עזרו לבת ישראל עזובה

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • סוף טראגי ל-13 שנים של תרדמת

  תוכן מקודם

דניאל ילד מתוק בן 7, ולא ברור איפה למקד את האצבע בנוגע לקשיים הלימודיים שלו. הוא אמנם רכש את הקריאה (די בקלות, ללא עזרה מקצועית), אבל היום הקריאה משובשת והרבה פעמים הוא גם מתקשה להבין את מה שקורא. עד היום השתדלנו בבית לשנן איתו את החומר הנלמד בכיתה, אך השבוע פנה אלינו הרבה בהצעה לבדוק את תחום הקשב והריכוז אצל מומחה.

אנחנו, ההורים, די נבהלנו, כי לא חשבנו על הכיוון הזה כלל. דניאל לא נראה כמו ילד היפראקטיבי, ולא חשבנו לרגע כי הבעיה היא של קשב וריכוז, אמנם לפעמים קשה לו לשבת ללמוד עם אבא, אבל לעומת זאת הוא מסוגל להתעסק יפה בפעילויות שונות בשקט, למשל במשחקים כמו לגו או קפלה, ואי אפשר לדמיין שיש לו קושי כזה.

מילה של אשת מקצוע

לפעמים אנחנו רואים אצל הילדים התנהגויות סותרות המבלבלות אותנו המבוגרים: איך זה יכול להיות שמצד אחד הוא מרכיב פאזל בסבלנות, או נכנס לעולם של דמיון בפליימוביל ואילו כאשר יושב ולומד עם אבא הוא נראה על קוצים, או מוסח מכל הפרעה מסביב?! וזו רק דוגמה…

כאשר הפעילות דורשת מהילד אנרגיה מוגברת, מאגרי הקשב שלו מושקעים ביתר שאת בתחום הקושי שלו, וממילא לא מספיקים! כאשר ילד משחק הוא במצב של הרפיה ושחרור, הוא נינוח וממשיך במשחק גם לאורך זמן, אבל כאן מדובר בילד שתפקודי הקריאה שלו אינם יעילים, פעילות של לימוד מתוך הכתוב, מאמצת מאוד עבורו!

תחשבו מה קורה לו בשיעור חומש: הוא צריך לעקוב אחר הפסוקים, בשפת המקרא, שהיא מאתגרת גם ילדים ללא קושי בקריאה, ודורשת ממנו תפקודי קשב מוגברים, הוא לא יוכל להתמיד בה לאורך זמן, אך טבעי הדבר שהרבה יחשוד בבעיית קשב וריכוז… יש להקדיש מאמץ לטפל בשורש הבעיה – ביעילות הקריאה שלו, כאשר תפקוד הקריאה שלו יהיה אוטומטי יותר ויצרוך פחות אנרגיה, בעז"ה, יוכל להפנות משאבי קשב ללמוד מתוך הספר ולהבנה.

12 תגובות

אנחנו בעד לעשות הכל העיקר לא לתת תרופה
אנחנו חושבים שתרופה זו בריחה מהתמודדות.
אולי רק כשכלו כל הקיצין…

אני לא מסכים עם ההימנעות מלקחת ריטלין, למה לתת לילד לסבול? למה???

אם הילד לא קורא טוב וקשה לו, תנו לו תרופה למשך שנה, בשנה הזאת תשקיעו היטב בהוראה-מתקנת, תשפרו את הקריאה, ואחר כך תורידו את התרופה בהדרגה…

לפני כל פעולה כדאי לעשות אבחון טוב ומעמיק! מניסיון!!!

די!!!
תפסיקו כבר עם הבלה בלה בלה, תלמדו קצת מהדור הקודם, הם היו הרבה יותר רגועים עם הילדים שלהם, למה לחפש בעיות בנרות מסכנים הילדים. תנו להם לשחק וללמוד בכף!

בימינו בכל כיתה יש כחמש ילדים עם ריטלין, זה כבר נהיה נורמה.

מעניין לשמוע תגובות של כאלה שנוטלים בעצמם ריטלין, אולי הם ישפכו אור על הדילמה.

פשע!!! רק כשאין ברירה!!! קראתי משפט של איש חינוך שכתב,:"פעם היו נותנים מכות היום נותנים כדורים….".. כדורים יותר כואב! צדק זה שכתב להפסיק לחפש בעיות וללמד מהדור הקודם! לא צריך לפתר בעיות בזבנגים! צריך להשקיע ולהתמסר וכמובן להתפלל! הנחת תבוא אי"ה!

לא צריך לתת אוטומטית כדורים, חלילה.
כמו כל תרופה יש לריטלין תופעות לוואי לא נעימות,(אחותי לוקחת קבוע.)
אבל—
כאשר מתאבחנת הפרעת קש"ר,
ומומחה ממליץ לנסות, ומנסים, וזה אכן עוזר- רבה התועלת על הנזק, ברמה כזו שאפשר לכנות את הריטלין תרופה מצילת חיים.

ריטלין היא תרופה מצילת חיים. ברור שכאשר אין צורך, אסור להכניס את כל הכימיכלים המזיקים לגוף, ברור שאסור בשום פנים "לנסות" ריטלין ללא המלצה וחשוב מכך, ללא התאמה ומעקב של רופא. אבל כאשר יש אבחון והילד סובל פשוטו כמשמעו, לימודית וחברתית, פשוט פשע להתעלם ולא לתת לילד את מה שיכול לסייע לו. הלוחמים הגדולים בעולם נגד הריטלין הם כת הסנטולוגיה, שאחרי פרסומים רבים הצליחו להכניס לתודעה, דווקא בציבור החרדי שזו תרופה מזיקה ומסוכנת. אילו שטויות. קשה לילד, אל תדחו ואל תסמכו על עצמכם, גשו לאבחון, תשלמו כמה שקלים( לצערי לפעמים לא מעט) ואם המסקנה שהילד זקוק, אל תמנעו את זה ממנו. הרחוב מלא בנושרים שכדור קטן היה יכול למנוע.

הייתי רוצה לשמוע מכאלה שנוטלים או נטלו בעבר, מה רע בזה, למה להימנע מזה, האם ילד שמקבל 80 במבחנים כדאי שיקח ריטלין, אם על ידי זה יקבל 100+? זאת שאלת מליון הדולר אנא מי שיש לו תשובה, מוזמן לענות בבקשה ובתוספת הסבר מניח את הדעת.

הייתי רוצה לשמוע מכאלה שנוטלים או נטלו בעבר, מה רע בזה, למה להימנע מזה, האם ילד שמקבל 80 במבחנים כדאי שיקח ריטלין, אם על ידי זה יקבל 100+? זאת שאלת מליון הדולר אנא מי שיש לו תשובה, מוזמן לענות בבקשה ובתוספת הסבר מניח את הדעת.

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן